Франкфуртський книжковий ярмарок вирішив не вручати нагороду палестинській письменниці
Франкфуртський книжковий ярмарок скасував церемонію нагородження палестинської письменниці Аданії Шиблі після нападу терористичного руху ХАМАС на Ізраїль. Після цього кілька відомих авторів та видавців з усього світу звинуватили організаторів у «заглушенні палестинських голосів», повідомляє The Guardian.
Шиблі – авторка романів та есе, яка народилася в Палестині, але зараз живе між Берліном та Єрусалимом. 20 жовтня вона мала отримати премію LiBeraturpreis 2023 року — щорічну нагороду, що вручається жінкам-письменницям з Африки, Азії, Латинської Америки та арабського світу.
Але 13 жовтня LitProm – організація, яка вручає премію - заявила про те, що відкладає церемонію «через війну, розпочату ХАМАС, від якої страждають мільйони людей в Ізраїлі та Палестині».
У заяві йшлося про те, що рішення про перенесення церемонії було ухвалено спільно з автором. Водночас літературні представники Шиблі заявили, що вона про нього не знала. Якби церемонія нагородження таки відбулася, вона скористалася б нею для роздумів про роль літератури в «ці жорстокі та болючі часи».
Відкритий лист до організаторів підписали понад 350 авторів. Серед них – ірландський письменник Колм Тойбін, американо-лівійський лауреат Пулітцерівської премії Хішам Матар, британсько-пакистанська письменниця Каміла Шамсі та британський історик Вільям Делрімпл.
Вони заявили, що ярмарок «повинен створювати простір для палестинських письменників, щоб вони могли ділитися своїми думками, почуттями та роздумами про літературу в ці жахливі, жорстокі часи, а не заглушити їх».
Роман Шиблі Minor Detail («Незначна деталь») у LitProm назвали «ретельно складеним витвором мистецтва, що розповідає про силу кордонів і про те, що жорстокі конфлікти роблять із людьми». У США роман був номінований на Національну книжкову премію та Міжнародну книжкову премію.
У ньому розповідається реальна історія зґвалтування та вбивства бедуїнської дівчини в 1949 році від рук підрозділу ізраїльської армії, а також вигадана історія жінки-журналістки, які розслідує злочин у Рамаллі через десятиліття.
Книжка викликала неоднозначну реакцію. Журналіст Ульріх Ноллер залишив журі LiBeraturpreis на знак протесту проти рішення відзначити її.
Нагадаємо, рух ХАМАС оголосив про початок операції "Шторм Аль-Акса" проти Ізраїля вранці 7 жовтня. Палестинські бойовики, зокрема, захопили КПП «Ерез» і на якийсь час прорвалися до міст Ашкелон і Сдерот, а також атакували фестиваль електронної музики.
Міноборони Ізраїлю тоді повідомило про набір резервістів. За кілька годин прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що його країна перебуває «у стані війни і переможе». Армія одержала наказ повністю заблокувати відповідну територію. З того часу Ізраїль регулярно завдає ударів палестинським об'єктам.
Про те, хто виграє від різкого загострення палестино-ізраїльського конфлікту і як драматичні події на Близькому Сході позначаться на Україні, - у статті В'ячеслава Лихачова "Атака на Ізраїль. Як таке взагалі могло статися?".