Екс-посол розповів, як вибори у Польщі вплинуть на Україну
Екс-посол розповів, як вибори у Польщі вплинуть на Україну

Екс-посол розповів, як вибори у Польщі вплинуть на Україну

Надзвичайний і повноважний посол України в Польщі 2014-2022 років Андрій Дещиця розповів, що наразі все ще зберігається інтрига щодо того, яка з партій, що є лідерами виборчих перегонів, зможе сформувати новий уряд. 

В ефірі телемарафону Дещиця зауважив, що наразі Центрвиборчком все ще проводить підрахунок голосів, який має певні розбіжності з даними екзит-полів. На його думку, це може бути наслідком того, що в Польщі спочатку рахують голоси від малих виборчих комісій. Відтак, екс-посол вважає, що результати екзит-полів згодом будуть відображені й у офіційних результатах виборів.

За його словами, несподіванкою на цих виборах до парламенту стала надзвичайно висока явка - близько 72%, яка є найбільшою після 1989 року. Це дає підстави вважати, що польські виборці віддали перевагу опозиційним партіям. 

"Тому підтримка опозиційних сил і є такою високою. Але інтрига щодо формування нового уряду залишається", - сказав посол.

Дещиця зауважив, що уряд має формувати партія, яка отримала найбільшу кількість голосів на виборах - це поки що правляча партія "Право і справедливість" (ПіС). Однак наявних наразі у ПіС голосів недостатньо для одноосібного формування уряду, адже для цього партія повинна мати 231 мандат у Сеймі, а за підрахованими наразі голосами набирає близько 200 мандатів.

Дипломат не виключив, що одним із членів коаліції з ПіС може бути крайня права партія "Конфедерація", представники якої висловлюються проти надання допомоги України. Але підтримка цієї партії впала і є доволі малою - 6-7% за результатами екзитполів. Тому ця політсила матиме приблизно 12-14 голосів депутатів у парламенті, чого замало для коаліції з "ПіС". Відтак, на думку Дещиці, ПіС наразі може проводити перемовини з якоюсь іншою політсилою.

"Якщо "ПіС" не сформує більшість та уряд, тоді ініціатива з формування уряду переходить до Сейму. А реальною коаліцією, яка може бути сформована в Сеймі, є об’єднання трьох опозиційних партій: Громадянської коаліції, Третього шляху та Лівиці", - зазначив він.

Дещиця також зауважив, що наразі необхідно дочекатися офіційних результатів виборів. Він додав, що Україні потрібно буде співпрацювати з будь-яким новим польським урядом. За словами екс-посла, після виборів домовлятися з представниками нового уряду буде легше, бо спаде "рівень емоцій", який спостерігався у заявах під час виборчої кампанії.

Він вважає, що в разі формування уряду "ПіС" ця партія буде зацікавлена у відновленні хороших відносин з Україною та врегулюванні певних питань, зокрема щодо експорту агропродукції з України. Це залежатиме від того, які ще партії будуть у коаліції з "ПіС".

У разі ж створення нового уряду опозицією, на думку дипломата, Україні буде легше налагодити із ним контакти. Адже представники опозиції декларували готовність до продовження підтримки для України та розвитку хороших відносин. Також Дещиця додав, що сформований опозицією уряд буде проєвропейським, а відтак і вестиме свою політику в руслі Євросоюзу. 

"Я вважаю, що це буде наш серйозний лобіст у підтримці інтеграційних прагнень щодо членства в ЄС і НАТО", - сказав він.

Вибори в Польщі - новини

У неділю, 15 жовтня, у Польщі відбулося голосування на парламентських виборах. Наразі, після обробки понад 50% бюлетенів, відомо, що лідерство у виборчих перегонах має правляча партія, однак опозиційні політсили разом набрали більше голосів. 

Зокрема, за правлячу партію "Право і справедливість" (ПіС) проголосувало 38,22% виборців, опозиційну "Громадянську коаліцію" екс-прем’єра Дональда Туска - 27,92%, партію "Третій шлях" - 13,5%, партію "Лівиця" - 8,25%.

Теги за темою
Польша
Джерело матеріала
loader