У Вінниці вірус гепатиту А вклав на лікарняні ліжка 100 чоловік. З них у 81 особи, в тому числі у 15 дітей, лабораторно підтвердили діагноз. Лікарі б’ють на сполох: такої кількості хворих в регіоні не було більше 10 років. Чи дійсно в Україні зараз спалах гепатиту А, чим небезпечна ця хвороба та як вберегтися – у лікарів-інфекціоністів дізнавалася кореспондент KP.UA.
Вірусний сезон – тепла осінь
Хвороба брудних рук та захворювання країн третього світу. Так неофіційно та невтішно називають гепатит А. Ця хвороба відома з давніх давен, та описана у працях Гіппократа. Історики стверджують, що масові захворювання на гепатит А часто були під час воєн і вражали перш за все армії.
Існує як мінімум шість різних вірусів, які викликають гепатит (А, В, С, D, E, G). Всі вони дуже відрізняються за своїми ознаками. Гепатит А є найбільш поширеним у всьому світі. Його вірус виділяється до навколишнього середовища з фекаліями. Потрапляючи в людський організм, вірус майже одразу атакує печінку.
Але є і хороші новини: по-перше, так звана хвороба Боткіна успішно лікується. А по-друге, не є хронічним захворюванням печінки, на відміну він інших видів гепатиту, після яких виникають цирози та онкозахворювання цього внутрішнього органу.
Лікар-інфекціоніст Дмитро Дудар. Фото: medcentre.com.ua
- Скажу більше, до 40 років майже кожен українець вже перехворів гепатитом А, навіть не знаючи цього, - розказав KP.UA лікар-інфекціоніст Дмитро Дудар. – Узагалі гепатит А вважається хворобою молодих людей. Хворий може переплутати з якоюсь кишковою інфекцією чи навіть грипом, тому що жовтяниця проявляється лише у 10% випадків, а решта симптомів схожі.
Медики стверджують, що гепатит А є завжди і всюди. І зазвичай спалахи захворювання фіксують саме на початку осені, коли ще досить тепло, але й волого.
- Часто люди хворіють, коли є проблеми з водою, - наголошує Дмитро Дудар. – А зараз, самі бачите, в умовах війни через авіаудари є пошкоджені водомережі. Ще й плюс осінній сезон. Тому й вірус активізувався.
Захворіти ризикує кожен
Інкубаційний період вірусного гепатиту А триває до 28 днів. Медики називають такі симптоми:
- підвищена температура
- нудота та/або блювота
- діарея
- слабкість
- темний колір сечі
- пожовтіння шкіри та білків очей.
- Важкий перебіг хвороби – рідкість, але людей з хронічними захворюваннями печінки вірус гепатиту А може вкласти у лікарняне ліжко на довший час, - уточнив нам лікар-інфекціоніст Ігор Марков. - Гепатитом А може заразитися кожен.
Так, брудні руки, заражена вода, немиті продукти харчування – і «привіт, гепатит». Вінницькі хворі, наприклад, стверджують, що перед першими ознаками хвороби пили воду з автоматів самообслуговування, які розташовані по всьому місту. Воду вже перевіряють експерти. До речі, вірус гепатиту А довго живе саме у воді – аж до 10 місяців. А гине всього лише після 5 хвилин кип’ятіння.
А ще медики нагадують й інші фактори ризику: погані санітарні умови, проживання з інфікованою людиною, сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А, поїздки в райони з високою епідемічністю. Також вірус може потрапити в організм людини при переливанні крові або її компонентів (лише при умові, що донор в цей момент хворів). А ось через слину гепатит А не передається.
Тіло та білки очей жовтіють лише у 10% хворих на гепатит А. Фото: moi-privivki.com
Мийте руки та кип’ятіть воду!
Набагато легше попередити хворобу, аніж пізніше витрачати сили та кошти на лікування. Вберегтися можна таким чином:
- дотримуватися гігієни під час приготування їжі, ретельно мити овочі та фрукти перед їжею;
- не використовувати воду з неперевірених джерел;
- кип’ятити будь-яку не пляшкову воду перед вживанням;
- вчасно прибирати у санвузлах та на кухні, дезінфікувати поверхні миючими засобами з хлором, що вбивають цей вірус;
- пам’ятати про правила особистої гігієни (мити руки з милом після відвідування туалету, контакту зі сміттям, та перед їжею);
- слідкувати за гігієною нігтів.
До речі, якогось специфічного лікування гепатиту А не існує. Зазвичай лікарі виписують медикаменти для полегшення неприємних симптомів захворювання. А от особлива увага приділяється на відновлення здоров’я після хвороби. Тоді треба дотримуватися певного балансу харчування, пити більше рідини, не перепрацьовувати, зменшити фізичне навантаження. Людина, яка перенесла гепатит А, може відчувати слабкість та неприємні відчуття у животі ще впродовж місяця, а то й довше. Зате організм вже матиме довічні антитіла до цієї інфекції.
Ретельне миття рук з милом вбереже від зустрічі з вірусом гепатиту А. Фото: ukr.media
Важливо!
Кухарам та сантехнікам варто вакцинуватися
З 1995 року існує вакцина від гепатиту А. Щоправда, щеплення не входить в перелік обов’язкових у нашій країні. Та вакцину можна придбати в аптеках або приватних клініках. Вартість – від 600 грн.
Вакцину вводять у стегно або у плече (дітям). Дослідження показали, що захист від вірусу гепатиту А після вакцинації триває протягом впродовж 10 років, після отримання двох доз. Лікарі особливо радять вакцинуватися дітям, а також тим дорослим, які працюють у закладах громадського харчування та підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних споруд. Обов’язково вакцинують туристів, які збираються до Індії, Індонезії, Гонконгу, Філіппін, а також у країни Африки тощо.