Депутати з України та Молдови могли б приєднатися до Європарламенту як спостерігачі, до вступу в ЄС — Роберта Мецола
Глава Європейського парламенту Роберта Мецола припустила, що депутати від України та Молдови могли б приєднатися до Європарламенту як "спостерігачі", поки ці дві країни очікують на офіційний вступ до ЄС. Про це повідомляє Politico.
"З політичної точки зору, якщо країна рухається до Європи, то Європа повинна широко відчинити свої двері", - сказала Мецола в інтерв'ю Politico.
Правоцентристський політик припустила, що країнам, які стоять на порозі вступу до ЄС, можна запропонувати безліч вигод, починаючи від переваг єдиного ринку і закінчуючи участю в молодіжній програмі Erasmus.
"Ми можемо навіть піти далі, маючи членів-спостерігачів у цьому парламенті - це речі, які мають значення для населення. Це залежить від того, що станеться в грудні", - сказала вона.
"Розширення завжди було найсильнішим геополітичним інструментом Європейського Союзу", - додала Мецола.
Колишній глава Європейської комісії Жан-Клод Юнкер нещодавно потрапив у заголовки газет, заявивши, що корупція в Україні повинна змусити ЄС двічі подумати про те, щоб дозволити країні приєднатися до блоку. Він також розкритикував деяких політиків ЄС за надмірні обіцянки щодо швидкості, з якою Україна може вступити до блоку.
Відповідаючи на запитання про ризик дати хибну надію на те, що Україна може приєднатися до ЄС швидше, ніж це є реалістичним, Мецола сказала, що у кожної держави свій шлях, зазначивши, що її власній країні, Мальті, знадобилося десять років, щоб стати членом блоку.
Мецола зосередила увагу на підготовці, яку ЄС має здійснити для того, щоб дозволити Києву вступити, зазначивши, що не варто недооцінювати трансформаційний ефект від того, що Україна є країною-кандидатом.
Щодо потенційних членів-спостерігачів у Європарламенті, вона сказала, що буде підтримувати зв'язок з політичними групами Європарламенту і розгляне можливість зробити таку ж пропозицію шістьом західнобалканським країнам-кандидатам, які також очікують на вступ.
Депутати-спостерігачі від України та Молдови не матимуть права голосу і будуть призначатися, а не обиратися; але вони матимуть місця в інституції, яка в будь-якому випадку зросте з 705 до 720 членів після європейських виборів у червні 2024 року.
"Нам потрібно буде побачити, коли це станеться, коли вони отримають право на це", - сказала Мецола.
Згідно з регламентом Європарламенту, депутати можуть зайняти свої місця лише після підписання офіційного договору про вступ до ЄС, а це означає, що до цього можуть пройти роки.
Глава фракції "Слуги народу" Давид Арахамія прокоментував ідею Мецоли.
"Ми насправді дуже цінуємо цю ідею”, - заявив він, додавши, що щонайменше 30 політиків у парламенті України зацікавлені взяти участь.
"Ми повинні вчитися, ми повинні бачити, як приймаються рішення, ми повинні поговорити з колегами, відчути дух і атмосферу, для кращого розуміння", - сказав Арахамія.
Минулого року Україна та Молдова стали офіційними кандидатами на вступ до Євросоюзу, невдовзі після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Лідери ЄС на саміті в грудні мають вирішити, чи відкривати офіційно переговори про вступ України та Молдови, після того, як вони проаналізують довгоочікувану доповідь Єврокомісії з оновленою інформацією про стан справ у всіх країнах, які все ще чекають на приєднання до ЄС.
За даними джерел Reuters, Київ отримає позитивну рекомендацію від Єврокомісії, але, можливо, з додатковими умовами, пов'язаними із боротьбою з хабарництвом та правами меншин — останнє питання порушувала Угорщина.
Що стосується інших претендентів на вступ, то за словами чиновника ЄС, подібна рекомендація може бути надана Молдові. Будь-які рішення про розширення вимагають одностайної підтримки всіх членів блоку.