Ринок криптовалют відомий своїми коливаннями – волатильність є однією з характерних рис віртуальних активів. Однак іноді трейдери можуть спостерігати, коли зростання та падіння ринку триває протягом певного періоду.
Такі тренди отримали назву бичачого (зростання) та ведмежого (падіння) – оскільки, атакуючи жертву, бик підкидає її рогами вгору, а ведмідь – навпаки, намагається притиснути її лапами до землі. У глобальному сенсі фінансовим ринкам характерна циклічність цих трендів.
OBOZ.UA розібрався, у яких ситуаціях формується той чи інший тренд, та як зберегти капітал на кожному з них.
Бичачий ринок
Головною умовою для бичачого крипторинку є сприятлива економічна ситуація. Це пояснюється тим, що загальне піднесення сприяє зростанню довіри з боку інвесторів.
Як правило, зростання в індустрії цифрових активів супроводжується аналогічною картиною і на традиційних фінансових ринках. Однак іноді проблеми на традиційних ринках можуть навпаки підштовхнути інвесторів у бік криптовалют.
Проте відмінність у тому, що курс криптовалют злітає різкіше. В окремих випадках популярні активи можуть дорожчати в рази - це називають "булран" (від англ. Bull-run – "бичаче ралі").
Це пояснюється тим, що поки попит перевищує пропозицію. Але, звичайно, це не триває вічно – у результаті пропозиція починає переважати над попитом і бичача тенденція переходить у ведмежу.
Як заробляють бики?
"Биками" називають криптотрейдерів, які використовують можливості зростаючого ринку для отримання прибутку. Їхня мета - купити актив дешевше, щоб продати його дорожче.
Для цього вони відкривають довгі ("лонг") позиції (спрямовані на покупку), тобто лонгують актив, через що "биків" також називають лонгістами. Як можна здогадатися, прибуток таких трейдерів залежить від того, як сильно зросте обраний актив.
Завдання, з яким стикаються такі трейдери – не втратити прибуток у гонитві за найвищим курсом. Через жадібність вони можуть згаяти момент розвороту, коли тренд зміниться і вартість активу знизиться нижче рівня покупки.
Уникнути цього дозволить такий інструмент як Multi-limit на одній із найбільших європейських централізованих криптобіржів WhiteBIT. Це спосіб розміщення ордерів на спотовому ринку за принципом цінової сітки.
Користувач може в декілька кліків розмістити до 15 ордерів, ціна яких буде розрахована автоматично залежно від обраного діапазону цін. При цьому крок може бути як однаковим (арифметична прогресія), так і наростаючим (геометрична прогресія).
Ведмежий ринок
Ведмежий ринок характеризується переважанням пропозиції над попитом. У такі періоди у криптогалузі спостерігається падіння сумарної ринкової капіталізації індустрії, внутрішньомережевої активності та, звичайно ж, вартості активів. Зазвичай, такі періоди циклічні. Наприклад, за 14 років існування біткоїну було помічено таку тенденцію: після кожних трьох років зниження котирувань настає рік зростання.
Затяжні періоди зниження цін активів та переважання негативних настроїв на ринку називають "криптозимою". Останній такий період почався наприкінці 2021 року і тривав довше року (а деякі експерти стверджують, що триває і зараз). Це призвело до обвалу крипторинку та банкрутства кількох великих компаній.
Наочний приклад криптозими – падіння курсу біткоїну. У листопаді 2021 року перша криптовалюта встановила свій історичний рекорд – один біткоїн коштував майже $70 тис. за 1 BTC, але вже через рік вартість активу впала у понад чотири рази.
За великим рахунком, ситуацію у 2022 році можна пояснити агресивним підвищенням ставок центральними банками по всьому світу. Це ще раз підтверджує, що хоча криптовалюта створювалася, щоб зруйнувати існуючу фінансову систему, вона виявилася нерозривно з нею пов'язана.
Як заробляють "ведмеді"?
Попри те, що на ринку, що росте, заробити легше, трейдери можуть отримати вигоду і з падіння вартості активів. Таких учасників ринку називають "ведмедями".
Метод заробітку, якого вони дотримуються, полягає у продажу позикового активу за вищою ціною та викуп його назад після зниження курсу з метою отримання різниці. Біржові позиції, спрямовані на продаж, називають короткими ("шорт"), а "ведмедів" відповідно – шортистами.
Саме тому інвестори-"ведмеді" зацікавлені в якомога більшому падінні ринкової вартості активу. При цьому варто зазначити, що чистих "биків" та "ведмедів" не буває – трейдер може лонгувати одну криптовалюту та водночас шортити іншу.
Маржинальна торгівля
Довгі позиції є одними з найпоширеніших на ринках, тому що отримати прибуток у такий спосіб простіше. Механізм короткої позиції дещо відрізняється – реалізувати на повну його можна завдяки маржинальній торгівлі.
Маржинальна торгівля передбачає використання позикових коштів на біржі і дозволяє використовувати кредитне плече (леверидж). Воно може змінюватись і позначається х2, х5, х10 і т.д., позначаючи у скільки разів кредит перевищує власні кошти інвестора.
Наприклад, при плечі х2 трейдер, маючи 1 BTC, зможе укладати угоди на 2 BTC, при плечі х5 – 5 BTC і т.д. Більше про маржинальну торгівлю та інші нюанси криптотрейдингу ви можете дізнатися в серії освітніх відео WhiteBASE: trading.
Така торгівля криптовалютою доступна на централізованих криптобіржах, наприклад, WhiteBIT, яка є одним з найбільших європейських торгових майданчиків з українським корінням. Для клієнтів біржі доступне кредитне плече до x10 при маржинальній торгівлі та до х100 при ф'ючерсній.
За надання кредиту криптобіржа стягує комісії. WhiteBIT пропонує своїм клієнтам одні з найнижчих комісій на ринку – не вище за 0,1%.
Клієнти, які тримають нативний актив WhiteBIT Coin (WBT) на Основному балансі біржі, отримають знижки до 90% на комісію тейкера і до 100% на комісію мейкера. Також комісії мейкера стають 0% для тих, хто переведе не менше 200 WBT у холдинг.
Також OBOZ.UA писав, які торгові стратегії є найпопулярнішими серед криптотрейдерів. Про особливості різних ринкових тактик читайте у матеріалі на нашому сайті.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!