Спостерігаючи вибухонебезпечну ситуацію в світі зараз, ми часто порівнюємо її з ємністю, в якій зберігається порох. Мовляв, одна іскра – і все вийде з-під контролю.
Але при цьому у відповідній ідіомі ми використовуємо як варіанти два різні слова, котрі на перший погляд здаються синонімами: "порохова бочка" та "порохова діжка". Насправді, між цими предметами є вельми важлива різниця. І ця різниця робить одну з цих ідіом позбавленою сенсу. Про нюанси розповіли експерти телеграмканалу "Correctarium — Українська мова".
Отже, бочка – це велика циліндрична ємність для зберігання та транспортування різних речовин. Її характерними особливостями є опуклі боки та два пласких днища. Заповнену бочку закривають так надійно, що її можна спокійно перекочувати по землі, зберігати у горизонтальному положенні, а для її відкриття потрібні особливі зусилля. Наприклад, у винну ємність забивають спеціальний кран. Вміст бочки надійно захищений від впливу зовнішнього середовища. Невеличку бочку можна назвати бочонком або барилом.
Натомість діжка, яка теж є циліндричною ємністю, має прямі або скошені до верху боки і відкриту верхню частину. Діжку закривають кришкою, яка легко встановлюється і легко знімається одним рухом. На відміну від бочки, вона може зберігатись тільки у стоячому положенні і під її кришку досить легко затікає вода.
Отже, якщо зберігати порох у діжці, то він може дуже швидко видсиріти і втратити свої властивості. Також з такої ємності він швидко розсипеться. А отже тримати цю речовину у діжках недоцільно.
Виходить, що єдино правильним варіантом ідіоми залишається "порохова бочка". І правильним його вживанням можна назвати такий приклад: "Споконвіку західні Балкани називали пороховою бочкою Європи".
Раніше OBOZ.UA розбирав ще один складний випадок, щоби відповісти, як правильно писати – мариво чи марево.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.