Команда американських учених Університету штату Огайо під час дослідження з’ясувала, що мільйони людей із нормальним кров’яним тиском можуть бути помилково класифіковані як такі, що мають надто високі показники, через неправильне положення під час проведення вимірювань.
Рекомендації експертів
Рекомендації Американської кардіологічної асоціації та Американського коледжу кардіологів вимагають, щоб пацієнт сидів на стільці, поставивши ступні на підлогу, підтримуючи спину й утримуючи руку з манжетою для вимірювання тиску на рівні серця. Це допоможе забезпечити точні показання.
Але багато медичних працівників вимірюють артеріальний тиск, коли пацієнт сидить на оглядовому столі, залишаючи ноги звисаючими, а спину і руки без підтримки.
– Це не сприяє точному вимірюванню артеріального тиску, – заявив автор дослідження, лікар
Як проходило дослідження
В експерименті взяли участь 150 дорослих, які випадковим чином були розподілені на три групи. В одній групі вимірювання АТ проводилися на оглядовому столі з фіксованою висотою, а потім на оглядовому кріслі з регульованим положенням.
У другій групі ті самі свідчення було знято у зворотному порядку. У третьої групи обидва набори показань були зняті на екзаменаційному кріслі.
Перед кожним набором показань був період відпочинку. Результати були об’єднані, і середнє значення трьох вимірювань, зроблених на столі, порівнювали із середнім значенням вимірювань, зроблених на стільці.
Різниця виявилася суттєвою
Як зізнався Векслер, його команда здивувалася, наскільки була велика різниця в показниках.
У тих, хто під час вимірювання АТ сидів на столі, середнє діастолічне (нижнє число) значення було на 4,5 мм рт. ст. вищим, ніж у тих, хто сидів у кріслі з дотриманням рекомендацій експертів.
Дослідники дійшли висновку, що ця різниця досить велика, щоб помилково класифікувати мільйони людей, які страждають на гіпертонію, кров’яний тиск яких насправді був у межах норми.