Ірландію – мальовничу країну, що омивається водами Атлантичного океану, вважають взірцем того, як поєднувати турботу про природу та активний туризм. Недарма її територію називають "смарагдовою". Річ у тім, що помірний океанічний клімат, вологість, м’яка зима й філософія мешканців бережуть красу місцевості. Вона весь рік покрита зеленню – звідси й назва.
Втім, у нас є власний куточок, дуже схожий на пейзажі заморського краю – це Бакотська затока. Вона розташована на Хмельниччині, всього за 50 км від Кам’янця-Подільського. Входить до складу Національного природного парку "Подільські Товтри". А той своєю чергою до списку Семи природних чудес України.
Історія
Бакоту звикли сприймати як мандрівну локацію. Та дехто не здогадується, що колись замість водойми тут було затишне село. Життя вирувало, люди будували плани й тішилися, що живуть у настільки красивому місці. Проте в 70-х роках минулого століття їм повідомили, що невдовзі територію затоплять задля Новодністровської ГЕС. Їм дали 8 років, щоб підготуватися. 1981 року річка Дністер пішла вгору та врешті таки знищила колись мальовниче поселення.
Сьогодні затока займає площу 1590 гектарів. До слова, це як два міста Жовква. А завдяки скелястим берегам має теплий, м’який мікроклімат, який часто порівнюють з Ялтинським. Цікаво, що Бакоти немає на карті, але вона щороку входить у топи найбільш популярних туристичних запитів серед українців.
Що робити в Бакоті
Перш за все, насолоджуватися. Ви можете зупинитися неподалік у власному наметі або в облаштованому кемпінгу з усіма зручностями. Звісно, ночівля на природі подобається не всім, тому з готелями теж проблем не виникне.
На Дністрі чудово ловиться окунь, щука, судак, плотва, лящ, короп та інша прісноводна риба. Рай для рибалок. Крім того, вам точно запропонують прогулянку на човні, байдарках, катамарані чи катері, щоб ще краще роздивитися місцевість. А от побачити затоку згори можна зі скельного монастиря. Це єдиний стародавній об’єкт, який залишився після затоплення.
Піші маршрути
Офіційних напрямків тут два: менший на 8 кілометрів, більший – на 24 (займе близько 7-8 годин). Детальну карту можна знайти безпосередньо біля основного оглядового майданчика Бакоти.
Скельний монастир
Історики припускають, що на цьому місці ще в дохристиянські часи існувало язичницьке капище. Науковці додають: у XII–XIII століттях, у товщі 120-метрової Білої гори, було засновано печерну лавру. На жаль, вона неодноразово зазнавала руйнації. Раніше тут можна було побачити чимало закинутих келій, усипальниць, молитовень зі старовинними фресками. Проте 1996 року стався масивний обвал, який майже все знищив. Сучасне святилище складається з трьох печер та ніші, які можна оглянути самостійно.
Трохи нижче кам’яного храму знаходяться цілющі джерела, де можна набрати води. Чи справді вона має лікувальні властивості – питання відкрите. Але хто пив, каже, що дуже смачна. Також над кірхою ви знайдете оглядовий майданчик під назвою "Біла гора". Звідти Бакота, немов на долоні.
Скеля Курник
Насправді її форма нагадує людську макітру, тож гора має ще другу назву – Кам’яна голова. Звідки з’явилося порівняння з будівлею для пернатих, можна лише здогадуватися. Однак облишмо ці деталі, адже головне, що з неї теж відкривається прекрасний вигляд на Дністер.
Дайвінг та флайборд
Поціновувачі підводного світу будуть у захваті. У товщі води можна побачити рифи з гніздами річкових раків чи з колоніями молюсків. Або ж химерні водорості, які нагадують міфічних істот.
Друга розвага підійде туристам, які обожнюють щось нове. Літати люди не вміють, але зробити це завдяки флайборду – цілком реально. Бо хто ризикне, відчує себе птахом. Скине емоційну напругу, ковтне адреналіну й побачить Бакоту з іншого ракурсу.
Як доїхати
Дістатися можна до міста Кам’янець-Подільський, а вже звідти маршруткою. Доїхати автівкою з Києва реально за 5-6 годин, зі Львова – теж близько 6 годин. Можна побудувати маршрут через Свірж, Бережани, Теребовлю та Кам’янець-Подільський, відвідавши дорогою кілька замків.
Зверніть увагу: не сплутайте Бакоту з селом Бакоти на Тернопільщині. Інколи мандрівники псують свою відпустку саме через власну неуважність.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber. Не ведіться на фейки!