Підозра на COVID-19: чи треба дотримуватися самоізоляції
У липні в Україні завершилася дія карантину та режиму надзвичайної ситуації через епідемію COVID-19. Але хвороба нікуди не зникла. Так, нещодавно у Рівненській області зафіксували новий підвид штаму Omicron – «Арктур». У пресслужбі Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) розповіли, як треб діяли, якщо людина підозрює у себе коронавірусну інфекцію та чи потрібно дотримуватися самоізоляції.
Що робити при підозрі на COVID-19
У МОЗ наголосили, що при появі перших симптомів COVID-19 (температура, слабкість, ломота у мʼязах, втрата нюху або смаку, поява сухого кашлю, задишка) необхідно одразу звертатися до сімейного лікаря або до найближчого медзакладу, де можна отримати направлення на тестування.
У відомстві зауважили, що всі громадяни України мають право на безкоштовне тестування для виявлення COVID-19.
Наразі доступні два типи тестів:
- ПЛР-тест (найбільша чутливість в період між 7 і 14 днями після інфікування). Для дослідження береться мазок із носа і ротоглотки;
- швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2 (використовують на ранніх стадіях захворювання) і виявляють у вірусі певний білок на основі зразка з носа або носоглотки. Його перевагою є швидке та легке виконання (результат готовий за 15–30 хв).
Згідно зі стандартами, що завтреждені МОЗ, ПЛР-тестування на COVID-19 лікар обов’язково має призначати таким категоріям пацієнтів:
- особам із підозрою на COVID-19;
- людям з ознаками інших ГРВІ;
- людям, які мають з ознаками вірусної пневмонії;
- пацієнтам з позагоспітальною пневмонією;
- контактним особам у разі появи симптомів, які не виключають COVID-19.
«Першим трьом категоріям ПЛР-тестування призначають за умови, що їм не проводили скринінговий швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2. Направлення на безоплатне тестування має надати сімейний лікар або (у разі його відсутності чи недосяжності) – лікар із найближчого медичного закладу», – йдеться у повідомленні
Чи треба дотримуватися самоізоляції
У МОЗ пояснили, що самоізоляцію можна завершувати за відсутності симптомів через 5 днів з дати їхньої появи або з дати позитивного результату тестування.
«Якщо ж ви маєте COVID–19 і відчуваєте погіршення стану, зверніться до свого лікаря або (лише якщо потребуєте невідкладної допомоги) викликайте «швидку». Зараз в Україні на стаціонарне лікування направляють пацієнтів середньої тяжкості та тяжких хворих, а рішення про госпіталізацію ухвалює лікар на основі проведеного обстеження», – пояснили у відомстві.
Які вакцини проти COVID-19 є в Україні
У МОЗ пояснили, що наприкінці жовтня в області було доставлено майже 50 тисяч доз вакцини проти COVID-19 для проведення безоплатних щеплень.
Загалом в Україні доступні понад 3,3 млн доз вакцини трьох виробників:
- Janssen – від Johnson&Johnson;
- Comirnaty – від Pfizer;
- CoronaVac – від Sinovac Biotech.
Також доступна вакцина проти COVID-19 Comirnaty для дітей з 5-річного віку.
Раніше ми писали, чи працюватимуть пункти вакцинації проти COVID-19 після завершення карантину.