Як повідомили співробітники Інституту Пастера в Парижі, після зняття Covid-обмежень у Франції спостерігається безпрецедентне зростання випадків потенційно смертельного менінгококового менінгіту.
– Менінгіт – це інфекція оболонок, що оточують головний і спинний мозок. У більшості випадків вони вірусні, але можуть мати й бактеріальне походження: так буває за менінгококового менінгіту, – нагадують експерти.
Хто носій менінгококу
Як пояснили фахівці Інституту, передача інфекції відбувається від людини до людини під час тісного і тривалого контакту. Приблизно кожна десята людина в загальній популяції (і кожен третій підліток) є носієм менінгокока без будь-яких симптомів захворювання.
Симптоми менінгіту
Основними симптомами є висока температура, сильні головні болі, блювота, ригідність потиличних м’язів, світлочутливість, червоні або пурпурні плями (пурпура) тощо.
Непередбачуване і руйнівне, без швидкого лікування це захворювання може призвести до смерті менш ніж за 24 години. За правильного лікування смертність залишається на рівні 10%.
Наслідки менінгіту
Менінгококовий менінгіт також може залишати більш-менш серйозні наслідки: ампутацію, глухоту, когнітивні розлади, труднощі в навчанні тощо.
Як зазначили в Інституті Пастера, під час епідемії Covid-19 бар’єрні заходи, як-от носіння маски та соціальне дистанціювання, мали позитивний вплив на респіраторні інфекції.
Так було і з менінгококовим менінгітом, кількість заражень яким знизилася більш ніж на 75% у 2020 і 2021 роках.
Еволюція захворювання
Учені уважно вивчили еволюцію захворювання в період з 2015 по 2022 роки і спостерігали швидке відновлення бактеріальної активності.
Якщо в період із січня до вересня 2019 року було зареєстровано 298 випадків, то із січня до вересня 2023 року вже 421 випадок, тобто зростання на 36%, хоча зимового піку ще не настало, вказують учені.
Прогноз експертів
Експерти прогнозують, що рецидив менінгіту може посилитися найближчими місяцями у зв’язку з епідемією сезонного грипу, яка створює сприятливе середовище для розвитку менінгококових бактерій, зокрема, завдяки збільшенню кровообігу та впливу респіраторних патогенів.
Джерело: