Англійська мова набуде офіційного статусу: Рада попередньо схвалила законопроєкт
Англійська мова набуде офіційного статусу: Рада попередньо схвалила законопроєкт

Англійська мова набуде офіційного статусу: Рада попередньо схвалила законопроєкт

У середу, 22 листопада, Верховна Рада підтримала законопроєкт про статус і застосування англійської мови в Україні.

Документ № 9432 ухвалено в першому читанні голосами 278 нардепів.

Ініціатором законопроєкту є президент Володимир Зеленський. Тепер документ має ще пройти друге читання, після чого його відправлять на підпис глави держави.

Зараз дивляться

Законопроєкт про англійську мову: ключові положення

• Статус англійської мови

Проєкт закону передбачає офіційне закріплення статусу англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні.

Зазначається, що держава має сприяти вивченню англійської мови громадянами України.

• Хто буде зобов’язаний володіти англійською мовою

У документі визначено категорії посад, кандидати на зайняття яких мають обовʼязково володіти англійською мовою. Йдеться про посади:

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!
  • державної служби категорії А;
  • держслужби категорій Б і В (перелік яких встановлює Кабінет міністрів);
  • голів місцевих державних адміністрацій, їх заступників;
  • військовослужбовців офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом (перелік встановлює Кабмін);
  • поліцейських середнього та вищого складу Національної поліції України, начальницького складу інших правоохоронних органів, начальницького складу служби цивільного захисту (перелік встановлює Кабмін);
  • прокурорів;
  • у податкових та митних органах (згідно з переліком Кабміну);
  • керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки.

Вимога щодо володіння англійською мовою може висуватися до кандидатів на посади в органах місцевого самоврядування (крім виборних посад), основні обов’язки яких передбачають виконання функцій з міжнародного співробітництва.

Вимоги щодо володіння англійською мовою не застосовуватимуть до військових і поліцейських до завершення воєнного стану та мобілізації.

За володіння англійською мовою на рівні не нижче B2 пропонується встановити надбавку посадовцям у розмірі 10% посадового окладу.

• Інші норми законопроєкту

Документ унормовує особливості застосування англійської мови в роботі органів державної влади, місцевого самоврядування, підрозділів екстреної допомоги населенню, під час перетину державного кордону, у сферах освіти, транспорту, охорони здоровʼя, культури.

Норма про показ англомовних фільмів у кінотеатрах мовою оригіналу з субтитруванням українською мовою була виключена. Тобто було вирішено зберегти дубляж.

У разі остаточного ухвалення закон набере чинності з дня його опублікування.

Мета ухвалення законопроєкту

Згідно з пояснювальною запискою, метою законопроєкту є “підвищення рівня конкурентоспроможності України, зростання її інвестиційної та туристичної привабливості, розширення застосування англійської мови в публічних сферах суспільного життя”, а також створення сприятливих умов для її опанування українцями.

Зазначається, що Україна має статус кандидата у члени Євросоюзу, проте “все ще залишається відокремленою від ЄС мовним бар’єром”. Порівняно з іншими країнами Європи наша держава відстає в готовності українців спілкуватися іноземною мовою, зокрема англійською.

Згідно з дослідженням EF English Proficiency Index від 2021 року, яке визначало рівень володіння цією мовою в різних країнах світу, Україна зайняла 40 позицію в рейтингу із 112 країн. Наша держава належить до країн із середнім рівнем володіння англійською мовою.

– Трансформація статусу англійської мови в Україні – це необхідність і стратегічний крок до повноцінного членства нашої держави в ЄС, адже знання англійської мови – ключова компетенція в умовах глобалізаційних змін, – сказано в пояснювальній записці.

Так, англійська мова є однією із шести мов ООН, офіційною мовою Євросоюзу, Ради Європи, Єврокомісії, Європейської асоціації вільної торгівлі та НАТО.

 

 

Джерело матеріала
loader
loader