Усе непросто. Як зміниться ввезення гуманітарних вантажів в Україну
Усе непросто. Як зміниться ввезення гуманітарних вантажів в Україну

Усе непросто. Як зміниться ввезення гуманітарних вантажів в Україну

Парламент та уряд приймають суперечливі рішення

Потік гуманітарної допомоги в Україну може обміліти через нові правила її ввезення, які мають набути чинності 1 грудня. Це викликало побоювання у Верховній Раді. Депутати пропонують скасувати рішення Кабміну.

Vesti.ua розібралися в перспективах привезення гуманітарки після 1 грудня та дізналися, чи зможуть депутати подолати рішення уряду.

Що буде з гуманітарною допомогою 1 грудня?

5 вересня 2023 року Кабмін прийняв постанову №953"Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану". В експертних колах цей документ наробив багато галасу. Дійшло до Верховної Ради – народна депутатка Юлія Тимошенко та її соратники пропонують постанову скасувати.

На думку депутатів-співавторів, реалізація положень постанови КМУ, м'яко кажучи, ускладнить ввезення волонтерами гуманітарної допомоги, "оскільки виконати вимоги щодо детального переліку гуманітарної допомоги, стислих термінів розподілу, гуманітарних вантажів, у поточних умовах практично неможливо".

І це лише вершина айсберга. У день ухвалення Кабміном постанови №953 на сайті уряду було зареєстровано петицію, підписанти якої (понад 26 тисяч осіб) просять відкласти введення в дію ухвали та ілюструють це прикладами.

Нагадаємо, що, відповідно до рішення Кабміну, з 1 грудня 2023 року запроваджується декларативний принцип ввезення гуманітарної допомоги у країну. Водночас декларації подаються в електронній формі, товари визнаються гуманітаркою відповідно до переліку (окрім нафтопродуктів, газу, електроенергії, спирту етилового та моторного мастила, компонентів до них). Цією ж ухвалою було затверджено і відповідний Порядок, яким заборонено ввозити товари більш ніж через 30 днів після подання декларації та без присвоєння партії товарів унікального електронного коду. Якщо товар отримав код, але його не завезли протягом 90 днів, він втрачає статус гуманітарної допомоги.

Як це буде на практиці, ілюструють підписанти петиції.

Якщо довго мучитися – мало що вийде

Якщо зараз волонтер у відповідь на запит про гумдопомогу (наприклад, тактична медицина на фронт від конкретних військових), замовляє необхідне, доставляє бійцям та отримує фото- або відеозвіт з актами прийому-передачі за можливості, то з 1 грудня 2023 року все це потрібно буде фіксувати в єдиній електронній системі автоматизованого регулювання та розподілу гуманітарної допомоги.

За словамипрезидента благодійного фонду "Гуманітарні ініціативи" Ореста Чебеняка, як мінімум кілька голів благодійних фондів та інших організацій, які мають справу з гуманітарною допомогою, спробували зареєструватися в автоматизованій електронній системі, але не змогли цього зробити. Іноземні донори благодійного фонду "Гуманітарні ініціативи", з якими спілкувався з приводу ухвали КМУ сам Орест Чебеняк, одностайні в оцінці новацій: "Мабуть, їм (винуватцям) перемога не потрібна". Як і допомога. Сам він зазначає БФ припинить ввезення гуманітарної допомоги, якщо ухвалу не буде скасовано, тому що виконувати всі 20 пунктів, які в ній прописані, ніхто не буде.

"У мене дуже просте питання до Мінсоцполітики – чи змогли б ви виконати ці пункти? Під час війни процедури треба спрощувати та полегшувати, а не ускладнювати, бо ситуації непередбачувані, що загрожують життю, діяти потрібно швидко. До того ж, там "крок ліворуч – крок праворуч" – і серйозні санкції за порушення. Скажіть, чому, якщо людина власним коштом робить добру справу, її за випадкове порушення ще й каратимуть? Для виявлення порушень і порушників є правоохоронні органи, тож не слід розповсюджувати випадки окремих структур на всі благодійні структури".

Донори позбавляються права безпосередньо спрямовувати допомогу одержувачам, а вимоги щодо реєстрації одержувачів за подання декларацій, інвентаризаційних описів та звітності з деталізацією кожного артикула стануть бюрократичною перешкодою для допомоги українцям на передовій, стверджують підписанти (понад 400 структур, включно з іноземними фондами та донорами) Відкритого листа до президента, прем'єра, Верховної Ради. 23 листопада 2023 року скасувати постанову закликала Кабмін і Київрада.

Третина в тінь

Але уряд має свою правду. Третина гуманітарної допомоги, призначеної бійцям на передовій, іде в тінь, стверджує Держмитслужба.

У жовтні 2023 року спільно з Міноборони митники провели перевірки та виявили: протягом 9 місяців (січень-вересень) поточного року з 9 тисяч фактів ввезення гумдопомоги до країни за адресою 200 військових частин у більш ніж 3 тисячах випадків "підтвердити її надходження до військових частин" виявити не вдалося.У відомствах натякають під виглядом гумдопомоги ввозилися товари із комерційними цілями.

У відповіді на петицію волонтерів та благодійних фондів уряд посилається на висновки парламентської ТСК "з гуманітарки", на підставі яких і було розроблено резонансну ухвалу. І стверджує: автоматизована система надходження та розподілу гумдопомоги, навпаки, цифрує процедури, а також буде відкрита для всіх. Отже, суспільство матиме відкриті та достовірні дані щодо гуманітарної допомоги. Водночас "декларативний принцип визнання товарів гумдопомога, який діє зараз, зберігається, а необхідність отримання гарантійних листів скасовано та посилено контроль за використанням гумдопомоги бюджетними організаціями", наголошено у відповіді Кабміну.

Проміжний підсумок

Станом на 24 листопада уряд запустив компромісний варіант: автоматизована система починає роботу таки з 1 грудня 2023 року (до неї підключено вже близько 30 організацій, повідомляє Мінсоцполітики), але обов'язковою реєстрація в ній для тих, хто займається гумдопомогою, стане з 1 квітня 2024 року. 

До цієї дати – перехідний період. У Мінсоцполітики наголошують, що з 1 грудня 2023 року ніхто не зобов'язує волонтерів подавати декларацію у паперовому або в електронному вигляді. "Організація може використовувати будь-який варіант, що потім буде відображено у звітності", – уточнюють у відомстві.

Народна депутатка Ніна Южаніна пояснила цю деталь: виявляється, до 31 березня 2023 року одержувачі гумдопомоги будуть зобов'язані завантажити в Електронну систему копію паперового звіту про розподіл і використання допомоги, засвідченого електронним підписом керівника. Водночас, якщо під гумдопомогу не буде такого звіту, товари зарахують як використані не за призначенням (або за якими відсутній облік). Тому вона від урядового компромісу не в заваті: "Знищення спрощеного порядку ввезення гуманітарної допомоги під час воєнного стану не скасовано, а лише відстрочено".

Відомо, що Кабмін доручив Мінсоцполітики створити робочу групу за участю представників громадськості та центральних органів виконавчої влади для напрацювання змін щодо гуманітарки. Однак профільне міністерство вже готує правки до резонансної постанови "з метою вдосконалення автоматизованої системи". 

Зі свого боку, Верховна Рада 5 листопада 2023 року прийняла закон про спрощення процедур ввезення гумдопомоги до країни, яким, зокрема:

Отже, деякі положення скандальної ухвали – вже узаконені, тож відіграти назад на рівні Кабміну вже буде складно. Тим більше, в уряді продовжують стверджувати – стане краще.

"Наприклад, це спрощує ввезення й облік дронів, турнікетів та інших товарів, які в Україні передаються безкоштовно, а за кордоном купуються. Раніше гумдопомогою визнавали лише ті товари, які безкоштовно отримані від донора", – наголошує Мінсоцполітики.

Хто правий у цій непростій суперечці, покаже, як завжди, практика.

Джерело матеріала
loader