Інститут нацпам'яті визнав ім'я Чайковського у назві Національної академії символом імперської політики РФ
Інститут нацпам'яті визнав ім'я Чайковського у назві Національної академії символом імперської політики РФ

Інститут нацпам'яті визнав ім'я Чайковського у назві Національної академії символом імперської політики РФ

Інститут нацпам'яті визнав ім'я російського композитора Петра Чаковського у назві Національної музичної академії символом імперської політики РФ. Про це свідчить висновок експертної комісії Інституту національної пам'яті, опублікований на офіційному сайті.

Після скандалу в інституті провели дослідження, чи є історична, чи правова підстава, щоб використовувати ім'я російського композитора у назві київської консерваторії. Комісія дійшла висновку, що назва "Національна музична академія України імені П. І. Чайковського" містить символіку російського імперіалізму і подальше його використання є пропагандою цієї політики.

У висновку зазначено, що за походженням, творчістю, мовною та національною самоідентифікацією Чайковський є російським композитором. Оскільки навчальний заклад з'явився лише через 20 років після його смерті, в 1913 році, будь-які припущення про його безпосередню роль в основі консерваторії безпідставні. Ба більше, в інституті уточнили, що у 1880 році Чайковський відмовився від запрошення очолити музичне училище в Києві, а через 10 років відвідав концерт студентів закладу, проте своїм візитом "не сприяв підвищенню його статусу".

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну студенти та деякі політики виходили на мітинги та наполягали на перейменуванні академії, але вчена рада НМАУ проголосувала за те, щоб назва залишилася незмінною. В академії стверджували, що композитор мав українське походження. На повторному голосуванні у грудні НМАУ знову ухвалило рішення не перейменовувати виш. Цю позицію розкритикував ексміністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, зазначивши, що українські театри відмовилися виконувати Чайковського, а "Путін відкрито каже, що це їхня культурна зброя".

Київське музучилище набуло статусу консерваторії у 1913-му, а у 1940-му заклад було перейменовано на честь композитора Чайковського з нагоди 100-ї річниці його дня народження. Пізніше вона стала Національною музичною академією, проте прибирати з назви прізвище композитора не стали.

Джерело матеріала
loader