У середу, 6 грудня, українці відзначають професійне свято наших захисників – День збройних сил України. Саме українські військові поламали плани Кремля захопити Київ за лічені дні, а потім – і всю країну.
ЗСУ довели на полі бою, що здатні протистояти російському агресору, попри його перевагу в живій силі та кількості техніки.
Як війна змінила українську армію та яке майбутнє може очікувати на ЗСУ після перемоги – далі в матеріалі.
- Трохи історії
- Нинішня структура ЗСУ
- Як зросла чисельність ЗСУ за час війни: ключові цифри
- Жінки в ЗСУ
- Зброя для ЗСУ та навчання
- Як війна змінила українську армію: думки експертів
- Яке майбутнє чекає на ЗСУ після перемоги
- Рівень довіри до ЗСУ серед українців
Трохи історії
Початок Збройним силам України фактично поклала Про військові формування в Україні від 24 серпня 1991 року.
Цей документ регламентував утворення Міністерства оборони України. Водночас уряду було доручено розпочати створення ЗСУ.
Важливою датою стало 6 грудня 1991 року. Того дня Верховна Рада ухвалила Закони Про оборону України та Про Збройні сили України. Було затверджено і текст військової присяги, яку в залі парламенту першим склав міністр оборони Костянтин Морозов.
А з січня 1992 року розпочався процес приведення дислокованих на території України військ до добровільної присяги на вірність українському народові. Під юрисдикцію нашої держави тоді перейшли: 14 мотострілецьких, 4 танкові, 3 артилерійські дивізії та 8 артилерійських бригад (налічували 9,2 тис. танки і 11,3 тис. бойових машин), бригада спецпризначення, 9 бригад ППО, 7 полків бойових вертольотів, чотири повітряні армії (близько 1,5 тис. бойових літаків) і окрема армія ППО.
На час проголошення Україною незалежності чисельність її армії становила 980 тис. осіб.
А далі українська армія пройшла непростий шлях трансформації, реорганізації, скорочення чисельності особового складу.
Нинішня структура ЗСУ
Збройні сили України складаються з керівного органу (Генеральний штаб ЗСУ), трьох видів військ (Сухопутні війська, Повітряні сили, Військово-морські сили), окремих родів військ (Десантно-штурмові війська, Війська зв’язку та кібербезпеки).
Крім того, є окремі роди сил ЗСУ: Сили територіальної оборони, Сили спецоперацій, Медичні сили, Сили логістики та Сили підтримки.
До структури української армії також входять: органи військового управління, військові частини, з’єднання, вищі військові навчальні заклади тощо.
Як зросла чисельність ЗСУ за час війни: ключові цифри
На кінець 2012 року чисельність Збройних сил України становила лише близько 184 тис. осіб, з яких – до 139 тис. військовослужбовців.
Після вторгнення російських військ на Донбас і окупації Криму в 2014 році українська армія вступила в реальні бойові дії з краще озброєним ворогом. Загроза безпеці й незалежності України зумовила нарощування особового складу ЗСУ.
Чисельність нашої армії на лютий 2016 року сягала 275 тис. осіб. З’явилася низка нових частин (бригади, полки, батальйони), було реформовано структуру управління. Наприклад, у Сухопутних військах утворили чотири оперативних командування: Північ, Південь, Схід і Захід.
Перед повномасштабним вторгненням військ РФ, у липні 2021 року, було Збройних сил України “в кількості, яка не перевищує 261 тис. осіб, зокрема й 215 тис. військовослужбовців“. Чисельність було збільшено на 11 тис. військових у зв’язку зі створенням Сил територіальної оборони ЗСУ.
Водночас передбачає, що в особливий період (наприклад, під час воєнного стану) чисельність ЗСУ збільшується відповідно до указів про мобілізацію.
Фото: Getty Images
Відомо, що після початку повномасштабної війни в ЗСУ було близько , а в усьому секторі оборони – мільйон. Такі дані в липні 2022 року озвучив тодішній міністр оборони Олексій Резніков.
– Мобілізовані до ЗСУ – до 700 тис. осіб, прикордонники – до 60 тис., Нацгвардія – до 90 тис., Національна поліція – до 100 тис. У нас сьогодні понад 1 млн людей у формі забезпечують діяльність сектору безпеки й оборони, – наголошував Резніков.
У жовтні 2023 року загальна чисельність ЗСУ становила понад 850 тис. осіб. З них – близько 820 тис. військовослужбовців (майже 117 тис. офіцерів, близько 178 тис. сержантів, 516 тис. солдатів).
Такий висновок можна зробити на підставі інфографіки, оприлюдненої – медійним майданчиком Сил оборони, який координується Міноборони України.
У графіці наведені дані про кількість жінок у ЗСУ в співвідношенні із загальною чисельністю української армії, а також – із кількістю військовослужбовців за окремими категоріями.
Жінки в ЗСУ
За даними Міністерства оборони України, за час розв’язаної РФ війни, яка триває вже десятий рік, кількість жінок у ЗСУ значно зросла.
Якщо у 2014 році загальна чисельність жінок в армії становила 49 926 осіб (із них 16 557 військовослужбовиць), то станом на жовтень 2023 цей показник зріс до 62 062 осіб. Серед них 43 479 військовослужбовиць, і близько 5 тис. виконують завдання в районі проведення бойових дій.
Порівняно з 2021 роком, кількість жінок-військовослужбовиць ЗСУ збільшилася на 40% (або ж на 12 тис.).
Фото: Military Media Center
– Сьогодні на полі бою в Україні ми маємо найбільшу кількість жінок у новітній світовій історії. Вони проявляють себе не лише як гарні військові фінансистки чи лікарки, а й як сміливі військовослужбовиці, що віддано захищають свою Батьківщину, – наголосила заступниця міністра оборони .
В український армії сьогодні скасовані будь-які обмеження щодо посад, які можуть обіймати жінки. Якщо раніше це були посади медиків, зв’язківців, бухгалтерів, діловодів, кухарів, то зараз жінка в ЗСУ може бути водієм, гранатометником, заступником командира розвідгрупи, командиром БМП, снайпером, ремонтником чи кулеметником.
Зброя для ЗСУ та навчання
Повномасштабна вторгнення РФ прискорило перехід Збройних сил України на сучасну західну зброю. Союзники надали десятки видів озброєння та військової техніки, зокрема:
- протитанкові керовані ракетні комплекси та переносні ЗРК Stinger;
- 155-мм , реактивні артилерійські системи , самохідні , , , ;
- американські танки , британські , німецькі ;
- бойові броньовані машини , бойові машини піхоти та , бронеавтомобілі ;
- системи протиповітряної оборони , , , ;
- далекобійні ракети та (із касетною бойовою частиною).
І це далеко не повний список. Наразі Україна очікує на передання багатофункціональних : українські пілоти вже освоюють ці літаки в країнах-союзницях.
Фото: Getty Images
Паралельно Україна розвиває власний оборонно-промисловий комплекс, щоби забезпечити ЗСУ необхідним озброєнням.
Наша держава вже почала виробляти ; готує модифікацію протикорабельної крилатої , яка потопила російський крейсер Москва; проводить модернізацію зенітно-ракетних комплексів Бук і С-300; виготовляє боєприпаси натовського калібру; нарощує виробництво дронів та .
Крім того, Україна створює перший у світі , які успішно вразили низку військових кораблів РФ.
Було започатковано для локалізації виробництва озброєння та військової техніки в Україні. Відомо про запустити виробництво бронетехніки в нашій країні вже в 2024 році.
За час повномасштабної війни понад 34 тис. українських солдатів пройшли підготовку в межах програми Місія ЄС з військової допомоги Україні. Рада Євросоюзу вже затвердила виділення на цю програму.
Тим часом Велика Британія завершила навчання із випередженням графіка.
Як війна змінила українську армію: думки експертів
Коментуючи зміни в ЗСУ за час війни, військовий експерт Петро Черник виділив два ключові аспекти:
- нарощування професіоналізму воїнів;
- поступова заміна техніки радянського зразка на сучасну, отриману від союзників.
– Професіоналізм. А якщо говорити про військово-технічну складову, то поступова заміна радянської техніки на натовську, особливо в частині артилерії та бронетехніки. Два фундаментальні аспекти, – наголосив Черник у коментарі Фактам ICTV.
Фото: Генеральний штаб ЗСУ
Військовий експерт, воєнний історик Михайло Жирохов зазначив, що війна докорінно змінила українську армію, і цих змін дуже багато.
– Змінила докорінно – і флот, і авіацію, й танки, й артилерію, і ракетні війська, – заявив експерт у коментарі Фактам ICTV.
Михайло Жирохов виділив деякі з цих змін:
1. ЗСУ де-факто переходять із радянських видів озброєння на західні зразки, стандарти НАТО. За словами військового експерта, “артилерія фактично зараз не використовує радянські стандарти, або дуже мало”, відбувається перехід на калібр 155 мм. Одночасно є радянські й натовські калібри стрілецької зброї. А західні танки потихеньку замінюють радянські зразки.
2. Змінюється система управління та система планування – за стандартами НАТО.
– Що б ми не говорили, але фактично до 2017-2018 років армія була з використанням радянських стандартів. Зараз усе змінюється, – уточнив експерт.
3. Змінюється сама структура Збройних сил України.
– Так, у ЗСУ з’явилися корпуси. Десь у середині 1990-х ми від них відмовилися, зараз повертаємося. З’явився ще як мінімум один вид ЗСУ – це Сили територіальної оборони. Їх фактично не існувало до 2022 року, – розповів Жирохов.
Крім того, з’являються нові бригади.
4. У більшості бригад з’явилися роти БпЛА, взводи безпілотників. Почалися постачання дронів власного виробництва, БпЛА, придбаних за державні кошти, а не волонтерами.
5. Офіцери, сержантський і рядовий склад здобувають західну військову освіту. За словами Михайла Жирохова, “короткострокові та довгострокові курси пройшли вже десятки, якщо не сотні тисяч наших військових”.
6. Українські воїни набули реального бойового досвіду.
7. Деякі зміни настали в тактичному плані, у питаннях фортифікації. Постійні зміни вносять у статути армії, що робить її “дуже потужною, більш керованою і дієвішою”.
Михайло Жирохов підтвердив, що війна пришвидшила перехід Збройних сил України на натовські стандарти.
За Міністерства оборони України, загалом в НАТО є 1135 стандартів. У Міноборони та ЗСУ вже запроваджено чверть від цієї кількості (24,6%, або 280 стандартів).
Яке майбутнє чекає на ЗСУ після перемоги
На думку Михайла Жирохова, після перемоги у повномасштабній війні “будуть величезні зміни – в тому сенсі, що потрібно буде переозброювати армію”.
– Ми ж розуміємо, що ті зразки, які зараз нам постачають, це вимушений захід. І не можна експлуатувати поряд Leopard 1, Leopard 2, M1 Abrams і. Це різні машини, тож їм потрібні різні запасні частини, ремонт. Тому буде перехід на якийсь стандарт. Очевидно, що замість автомата Калашникова буде прийнято якийсь інший зразок. Очевидно, що не буде основним танком, як це було до 2022 року. Так само і щодо бронетранспортерів, щодо всього. Тобто загальна стандартизація озброєння української армії, – пояснив військовий експерт.
Жирохов уточнив, що стандартизація, найімовірніше, відбудеться і в межах самої армії, її структури. Оскільки “стільки бригад, скільки є під час війни, нам не буде потрібно”, їх слід буде укрупнювати.
– Тобто, це така величезна робота – не на один рік. Тому що, наприклад, закупівля танків чи літаків розрахована на десятиліття, – розповів експерт.
А Петро Черник вважає, що українське суспільство “має дати відповідь”, якою буде армія після завершення війни.
– Ми робимо велику помилку, розділяючи армію та суспільство. Армія – це частина суспільства, вона не воює у відриві від нього. Тому суспільство має дати після війни відповідь, яке військо в нас має бути, – заявив військовий експерт.
Рівень довіри до ЗСУ серед українців
Різні опитування свідчать про високий рівень довіри до Збройних сил України серед українців.
За даними дослідження (Київського міжнародного інституту соціології), ЗСУ зберігають безумовну довіру. Станом на жовтень цього року 94% українців довіряли ЗСУ. Це найвищий показник серед усіх інституцій.
Схожі дані оприлюднив Центр Разумкова. Згідно , серед державних і суспільних інститутів українці найчастіше висловлювали довіру саме ЗСУ (93% опитаних).
Українська армія зіткнулася з війною таких масштабів, яку європейський континент не переживав із часів Другої світової. Однак такі серйозні виклики лише зміцнили наші Збройні сили, які залишаються надійним щитом для усіх українців у тилу.