Зеленою водою в Україні влітку мало кого здивуєш. Але коли це відбувається у грудні, колір води шокує і мешканців водойми, і людей.
Так, 5 грудня 2023 року любителі ранкових прогулянок Білою Церквою стали свідками фантастичного видовища: вода в річці Протока перетворилася на "Тархун".
Один із білоцерківчан сфотографував диво і запитав, чому вода в річці раптово набула кольору, схожого з популярним напоєм.
Фотографії настільки злякали користувачів, що деякі засумнівалися, чи це не фотошоп. Чому така реакція? Тому що річка Протока з екзотичною водою впадає у річку Рось. А Біла Церква постачається водою саме з Протоки. Ба більше, вода з Протоки тече і зі столичних водопровідних кранів, оскільки Рось впадає у річку Дніпро.
На жаль, виявилося, що це не фотошоп. Користувачі повідомили про позеленіння води у ставках-копанках і колодязях.
Крім того, це не вперше, коли Протока шокує білоцерківчан зміною кольору.
Кривавий потік
Лише два тижні тому, 16 листопада 2023 року, жителі Білої Церкви були шоковані рожево-червоною водою Протоки. Офіційно влада пояснила пригоду так: прорвала труба на підприємстві, що обробляє буряки.
"Червоними стоки стали через сік буряків, які переробляють на одному з харчових підприємств області… Причиною називають можливу поломку труби", – повідомляє регіональне ЗМІ.
Ще раніше, у жовтні 2020 року, Протока привернула увагу користувачів сірою піною, яка лилася з греблі.
Знову труба!
Нині, у грудні 2023-го, вода стала зеленою, що стало основою сумних жартів: мовляв, у світлофорах зеленому після червоного передує жовтий, отже, "непорядок".
Найцікавіше, що й пояснення зеленому кольору води – як і червоному – трубу прорвало. Принаймні так стверджує Національна поліція, співробітники якої виїхали й обстежили місце події. Річка Протока позеленіла через прорив труби "Білоцерківтепломережі", йдеться в інформації відомства. "З метою виявлення місця прориву на магістральній трубі підприємством було застосовано барвник флуоресцеїн, який також використовується в хімічній і медичній промисловості та не становить загрози для довкілля", – додала деталей пресофіцер Білоцерківського районного управління Нацполіції Оксана Барковська.
КП "Білоцерківтепломережі", зі свого боку, повідомило про пошкодження магістрального трубопроводу "ТЕЦ-місто", через що, до речі, кілька будинків залишилися без тепла.
Вона ще й світиться
Тому викид флуоресцеїну цілком можливий і внаслідок аварії. Барвник знайомий усім, хто користується послугами централізованого водогону, тому що під час гідравлічних випробувань (коли відключають гарячу воду влітку) його додають у воду, щоб виявити поломки труб теплотрас і систем подавання гарячої води. Адже барвник не лише дає яскраво-зелений колір, а й світиться в ультрафіолеті.
Тільки щороку можна в цей період прочитати оголошення, що пити таку воду не рекомендується. У США річку Чикаго фарбують флуоресцеїном до Дня св. Патріка. Від барвника вода не лише зеленіє, а й світиться (флуоресціює). У безпеці "зеленої води" далекого 2015 року запевняв киян мер столиці Віталій Кличко, коли міські підприємства почали застосовувати цей барвник. Щоправда, "Київенерго" попереджає: використовувати таку воду для прання чи приготування їжі не бажано.
Справа в концентрації
Чому такі суперечливі поради? Як і з кожною речовиною, з флуоресцеїном справа в дозі. Він вважається відносно безпечним для людей і навколишнього середовища, якщо додавати його в малих кількостях. Але якщо концентрації перевищують допустимі, наприклад, у річці, це може стати загрозою для фауни та флори, розповіли Vesti.ua НВО "Експертний центр", а також спричиняти алергічні реакції у людей.
Наприклад, у мешканців водного світу може виникнути дискомфорт чи стрес через зміну кольору води. Втім, ефект все одно тимчасовий, адже флуоресцеїн розчинятиметься у воді, отже, його концентрація знизиться.
Але є й тривожна деталь. Річку Чикаго напередодні Дня св. Патріка (17 березня) фарбують у зелений колір не флуоресцеїном. З 1966 року Агентство захисту довкілля США заборонило використовувати цей барвник, зауважимо, лише через 4 роки після виникнення традиції. Причина – доведена шкода річці від барвника. Тому влада міста змушена була перейти на порошкові органічні фарби, склад яких тримається у секреті.
Отже, флуоресцеїн безпечний лише умовно. Тому позеленіння води у каналах Венеції з аналогічних причин 29 травня 2023 року також спричинило переполох, повідомляють DW.
Веселка не тішить
Зміна кольору води з давніх-давен насторожує людей, оскільки є сигналом про незвичайні зміни або ж провісником грандіозних подій. У Біблії описано почервоніння вод Нілу як одну з кар єгипетських. Так юдеї вимагали від фараона відпустити їх із Єгипту на волю. За сучасними дослідженнями, води Нілу періодично червоніють через бурхливе розмноження водоростей, що й надає червоного відтінку воді.
Ми можемо спостерігати такий ефект улітку, коли вода у відкритих водоймах "цвіте" і стає яскраво-зеленою від надлишку мікроводоростей. До речі, з тих же причин вода може стати яскраво-синьою.
Помаранчевого кольору річка або озеро набувають від глинистих ділянок дна та берегів, а буйна рослинність біля краю води здатна восени, коли зелень жовтіє, додати воді жовтувато-бурого відтінку.
Фіолетовою вода стає від особливих сорбентів, за допомогою яких усуваються наслідки нафтових розливів. І, нарешті, біла вода – не така вже й екзотика, у всьому виною крейдяні відкладення та вапно.
Але вся ця веселка у воді не дуже тішить риб та інших мешканців водойм. По перше, вода втрачає прозорість, а це ускладнює пошук їжі і може спровокувати масову загибель (гниття) водоростей. По-друге, знижується концентрація кисню у воді. По-третє, така вода, навіть якщо вона безпечна, відлякує наземних мешканців озер і річок. Адже птахи, змії та жаби офіційних пояснень не читають.
В Україні до вищезазначених причин зміни кольору води в останні роки додалися нові. Так, 16 вересня 2023 року стало відомо про почервоніння води річки Інгулець у Кривому Розі. Справа в тому, що супротивник ударив ракетами по місту, пошкодивши шлюзи. Влада міста оперативно вирішила засипати їх, що й було зроблено. А суміш буту, суглинки та щебеню надала червоного відтінку воді.
Протока, та не така
Повертаючись до річки Протоки у Білій Церкві, вона давно є предметом особливих побоювань екологів. Насамперед, через засмічене русло та безконтрольне забруднення води.
Ще у травні 2017 року Регіональний офіс водних ресурсів річки Рось (куди впадає Протока) зафіксував масову загибель риби в Протоці. Тоді Білоцерківська міськрада повідомила, що риба загинули через перевищення у воді концентрацій хлору, сірководню та аміаку Що, своєю чергою, стало результатом скидання відходів у річку підприємствами та приватними садибами."Також є інформація про велику кількість незаконних врізок у зливальну каналізацію, – констатували у міськраді. – Аналогічна ситуація спостерігалася і в річці Рось".
Журналістське розслідування дало такий результат: рибу отруїло ТОВ "Білоцерківвода", яке й скидає відходи до річки Протоки. Проте гендиректорка підприємства звинувачення спростувала.
Відтоді Протока залишається об'єктом пильної уваги екологів. У 2018 році на тлі скандалу, Білоцерківська міськрада провела роботи з очищення русла річки, серйозно засміченого. Але у 2021 році чергова перевірка міськради показала, що русло знову засмічене, зокрема й через самовільні загородження. Все це згубно позначилося на якості води річки Рось, констатують у міськраді. А в Асоціації рибалок України б'ють на сполох – малі річки країни зникають.