Цього тижня Україна отримала додаткові пакети допомоги від союзників. РФ здійснила нову ракетну атаку, а під Москвою був знайдений вбитим екснардеп-зрадник Ілля Кива.
Які ще важливі події відбувалися протягом тижня – далі в матеріалі.
Ракетна атака на Україну
Колаж: Факти ICTV
Зранку в п’ятницю, 8 грудня, російські війська запустили ракети по території України.
За даними Повітряних сил ЗСУ, атака почалася близько 06:00. Окупанти завдали удару зі стратегічних бомбардувальників Ту-95МС крилатими ракетами Х-101/Х-555.
Ворог задіяв 7 літаків із району Саратовської області РФ, які випустили 19 крилатих ракет повітряного базування. Частина з них була спрямована на об’єкти інфраструктури на Дніпропетровщині. Інша група прямувала в бік Києва.
Українські військові знищили .
На Київщині в об’єкти критичної чи житлової інфраструктури, як і постраждалих. Водночас через падіння уламків збитих ракет пошкоджено кілька приватних будинків.
Повітряна тривога у Києві . Але жодна ворожа ракета не досягнула міста: сили ППО їх знищили. Попередня ракетна атака РФ на столицю України відбулася 79 днів тому.
Під ворожу атаку 8 грудня потрапили місто (Дніпропетровська область). Загинула одна людина. В Павлограді : чоловіки від 32 до 66 років. Двоє поранених у важкому стані. Пошкоджено понад 20 житлових будинків, господарські споруди, гімназію, лінії електропередач.
і на Харківщині. У ніч на 8 грудня війська РФ завдали шість ударів по Харкову . В результаті атаки є поранені.
Окупанти також застосовують дрони-камікадзе Шахед (Shahed) під час атак на Україну. Так, вночі 8 грудня Повітряні сили ЗСУ запущених Росією безпілотників. А вночі проти 6 грудня ворог атакував Україну 48 дронами типу Shahed-136/131, вдалося знищити .
Ліквідація Іллі Киви під Москвою
Фото: УНІАН
6 грудня в Підмосков’ї виявили тіло – зрадника України, колишнього нардепа Верховної Ради від забороненої партії ОПЗЖ.
Він в підмосковному заміському комплексі Величъ Country Club у селі Супонево, в досить безлюдній зоні.
За попередніми даними, які Факти ICTV отримали від власних джерел, це операція Служби безпеки України. Офіційного підтвердження цьому наразі немає.
Деякі Telegram-канали стверджували, що Іллю Киву вбили – в груди та в голову. А оскільки це сталося в безлюдній зоні, то тіло ексдепутата виявили лише за годину. В РФ уже начебто допитали співмешканку Киви, чи не могла вона навести кілера на слід.
В українській розвідці тим часом заявили, що стеження за Іллею Кивою перед його смертю .
Ілля Кива ще в січні 2022 року виїхав з України до РФ, а після початку повномасштабної війни переїхав до Москви. Він активно працював на російську пропаганду та виправдовував геноцид проти українців.
В Україні Киву заочно засудили до позбавлення волі на 14 років з конфіскацією майна. Суд визнав його винним у державній зраді.
Конференція оборонних індустрій у Вашингтоні
Фото: Міноборони України
У Вашингтоні 5–6 грудня пройшла українсько-американська конференція оборонних індустрій DFNC1: US Edition.
У ній взяли участь близько 350 американських, українських та європейських промисловців і урядовців. Захід організували Міноборони України та Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості спільно з Міністерством торгівлі США, Пентагоном та Держдепартаментом.
На полях конференції Меморандум про спільне оборонне виробництво та обмін технічними даними.
В Україні мають з’явитися виробничі потужності для забезпечення ЗСУ необхідною зброєю у сферах ППО, виробництва боєприпасів, ремонту й обслуговування техніки.
Пентагон та промислові партнери надаватимуть Україні технічні дані для старту реалізації окремих проєктів. Їх метою є вдосконалення застарілих систем ППО через інтеграцію до них західних боєприпасів.
Як зазначили в Білому домі, США вже надали Україні технічні дані для початку локального виробництва .
Окупанти розстріляли двох українських солдатів біля Степового
Фото: УНІАН
Біля селища Степове (Донецька область) російські окупанти , які здавалися в полон.
За даними команди проєкту DeepState, рашисти зайшли на позиції 45 окремого стрілецького батальйону ЗСУ. Під час зачищення вони наткнулися на бліндаж, у якому перебували українські військові.
Українці були змушені здаватися через нестачу боєкомплекту. Коли вийшов другий боєць, окупанти розстріляли обох українських воїнів.
черговий воєнний злочин РФ. А український омбудсман , що звертатиметься до ООН та Червоного Хреста через відео зі стратою українських військовополонених.
Слідчі СБУ спільно з прокурорами вже почали .
Згодом у Збройних силах України повідомили, що російських окупантів, які розстріляли українських військових, .
Нові пакети допомоги для України
Фото: Pexels
Протягом останнього тижня Україна отримала кілька нових пакетів допомоги від союзників.
Сполучені Штати виділили пакет військової підтримки . До нього увійшли: ракети для систем протиповітряної оборони ; додаткові боєприпаси для ракетних артилерійських систем HIMARS; артилерійські снаряди калібру 155 мм і 105 мм; протирадіолокаційні ракети HARM; протитанкові системи Javelin і AT-4; понад 4 млн патронів до стрілецької зброї; транспортні засоби для буксирування та транспортування та інше обладнання.
Німеччина передала артилерійські снаряди, , антидронові системи, безпілотники, .
Австралія направила Україні додаткову партію колісних .
Велика Британія виділяє новий зимовий пакет гуманітарної допомоги .
А Японія пообіцяла надати , щоб допомогти Україні в її зусиллях з відновлення.
Повний блекаут на Запорізькій АЕС
Фото: УНІАН
У ніч на 2 грудня на тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції. Це створило чергову загрозу ядерній і радіаційній безпеці.
Причина – обрив лінії електропередачі напругою 330 кВ, через яку АЕС отримувала живлення від української енергосистеми. Також було знеструмлено останню лінію напругою 750 кВ.
У звʼязку із повним блекаутом ЗАЕС перейшла на живлення від 20 дизель-генераторів, які включилися в автоматичному режимі.
Зусиллями українських фахівців зранку 2 грудня вдалося відновити звʼязок станції з українською енергосистемою.
У компанії Енергоатом наголосили, що блекаут на Запорізькій АЕС став ще одним кроком , подібної до тієї, що сталася на Фукусімі у 2011 році.
ЗАЕС перебуває під окупацією російських військ від початку повномасштабної війни.
Блокада на кордоні з Польщею
Фото: Getty Images
Польські перевізники продовжують блокувати чотири пункти пропуску на кордоні з Україною. Вони, як і польський уряд, вимагають від Єврокомісії (тобто скасувати “транспортний безвіз” з Україною).
Станом на ранок 8 грудня на території Польщі, чекаючи на виїзд до України. Найгірша ситуація спостерігалася на пунктах пропуску Ягодин і Рава-Руська, де черги становили відповідно 1200 та 850 вантажівок.
Не змінило ситуацію і відкриття Україною для руху порожніх вантажівок на виїзд.
За оцінкою Міністерства економіки, через блокаду експорт з України автомобільним транспортом через кордон з Польщею , а імпорт – на 44,6%.
З’явилася інформація про затримки гуманітарних вантажів та . За даними західних ЗМІ, багатотижнева блокада починає впливати на українських солдатів.
У Кабінеті міністрів уже попередили, що в разі, якщо до 10 грудня польські перевізники не припинять блокування кордону, різдвяний продуктовий кошик в Україні .
Тим часом Укрзалізниця почала перевозити вантажівки через кордон з Польщею .
Блокування допомоги Україні в Сенаті США
Фото: Depositphotos
Представники Республіканської партії у Сенаті США 6 грудня про допомогу Україні та Ізраїлю.
Йдеться про запропонований Білим домом пакет фінансування на $110 млрд, з яких для України передбачено $61 млрд.
Республіканці вимагають значних змін . Вони наполягають на розгляді допомоги Україні та питань, пов’язаних із мексикансько-американським кордоном, у тандемі.
Президент США Джо Байден назвав ці вимоги . Він застеріг, що РФ у разі здобуття перемоги у повномасштабній війні проти України , і тоді воювати доведеться американським солдатам.
За даними західних ЗМІ, адміністрація Байдена у питанні міграційної політики, щоб забезпечити додаткове фінансування України та Ізраїлю.
Тим часом у Білому домі попередили, що США ще мають можливість надавати військову допомогу Україні, але ця опція .
Закриття 6 станцій метро в Києві: у підземці затопило колії
Фото: КМДА
Зранку 8 грудня в КМДА анонсували синьою гілкою метрополітену Києва через терміновий ремонт перегінного тунелю.
Зазначалося, що рух між станціями метро Деміївська та Теремки з 9 грудня повністю закриють на час ремонту. Він може тривати близько 6 місяців.
Через це поїзди курсуватимуть між станціями Героїв Дніпра та Либідська. А станції Деміївська, Голосіївська, Васильківська, Виставковий центр, Іподром та Теремки працюватимуть лише як укриття.
Однак вдень сталася надзвичайна подія, через яку рух поїздів на ділянці Теремки – Деміївська . Причина – затоплення тунелю через розгерметизацію та появу тріщин у його стінах. Вода .
Як пояснили в КМДА, перегінні тунелі між станціями Деміївська та Либідська споруджувалися в поймі річки Либідь у 2008-2010 роках, майже в ручному режимі. Тоді розрили велику ділянку глибиною 8-10 м, яка зараз почала пропускати воду.
– Вода тисне на стінки тунелю, він деформується, тріскається і ще більше руйнується, пропускаючи воду. А коли йде потяг, цей процес прискорюється. Тому після фахового обстеження вирішили закрити рух сьогодні, у терміновому порядку, – наголосили .
Від станції метро Теремки до Либідської запустили 55 автобусів і 15 тролейбусів. Київська влада планує наростити кількість наземного транспорту, який дублює маршрути закритих станцій метро, до 77 автобусів і 20 тролейбусів.
Тим часом через підтоплення тунелів Київського метрополітену за фактом службової недбалості, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст.367 КК України).