Ілля Кива
  • Дата народження
    2 червня 1977
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі

Кива Ілля Володимирович: депутат IX скликання Верховної Ради і ексрадник голови МВС

Ілля Кива - Фото 1

Кива Ілля Володимирович — один із найскандальніших політиків сучасної України. У нього виявили необгрунтовані доходи, він сумнівно захистив дисертацію, був засуджений за вимагання хабара, зробив карколомну кар'єру в МВС, а з «Правого сектора» перебрався в ОПЗЖ.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім`я
  4. Кар`єра
  5. Скандали
  6. Декларація
  7. Посилання

Біографія

Ілля Володимирович Кива народився 2 червня 1977 року в місті Полтава.

Освіта

Ілля навчався в Полтавському нафтовому геологорозвідувальному технікумі і отримав спеціальність «техніка-механіка». Потім закінчив педінститут в Полтаві. Має диплом педагога-психолога. У 2009 році в Харкові Кива закінчив Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. Ще один юридичний диплом він отримав в Національній академії МВС (2017).

В 2021 році нардеп захистив дисертацію на тему: «Механізми впливу громадянського суспільства на державне регулювання правоохоронної діяльності (на прикладі країн ЄС та України)» і став кандидатом наук в сфері державного управління. Пізніше робота політика була відправлена ​​на додаткове, більш поглиблене вивчення.

Ілля Кива - Фото 2

Сім'я

Пилип Денисович Кива (1910-1992) — дід політика. Герой Радянського Союзу. Після Другої світової війни працював в рай- і міськвиконкомах Полтави, Львова та Яготина. Був директором полтавського навчально-виробничого комбінату.

Про батька Киви — Володимира Пилиповича (1951-1997) ЗМІ повідомляли, що він в 1985 році був засуджений до розстрілу за грабежі і вбивства. Сам Ілля спростував цю інформацію.

Кива офіційно не одружений. Але у політика є троє дітей. Дочка Катерина народилася, коли Іллі було всього лише 16 років. У березні 2021 року вона перемогла в конкурсі на зайняття посади директора департаменту з питань реєстрації юридичних осіб адміністрації міста Полтави. Хоча всього роком раніше отримала диплом юриста.

Ілля Кива - Фото 3

Також у Іллі є син Георгій.

Політик перебуває у відносинах з дівчиною на ім'я Катерина Мазур. З нею нардеп познайомився в спортзалі. За словами Катерини, у неї є бізнес за кордоном: нерухомість, з якої вона отримує постійний дохід. У лютому 2020 року у пари народилася дочка Марія.

Кар'єра

Першим офіційним місцем роботи Киви зазначено підприємство «Укрсвязьмонтаж». Тут він працював директором і головним бухгалтером в період з 2005 по 2008 рік.

У тому ж 2008 році протягом двох місяців майбутній парламентарій був інженером-технологом на Донецькій залізниці. Наступні два роки Кива керував Промивально-пропарювальною станцією в селі Новозолотарівка Кіровоградської області.

У 2010-2011 року Ілля був співробітником Державної служби автомобільних доріг. Тут він обіймав посаду заступника начальника відділу ремонту та будівництва великої кільцевої дороги Служби автомобільних доріг в Київській області. У 2011 році він повернувся на рідну Полтавщину, де був заступником начальника Управління у справах захисту прав споживачів.

Кива взяв участь в Євромайдані та став членом партії «Правий сектор». Після цього його кар'єра кардинально змінилася.

У вересні 2014 року Полтавське обласне управління МВС на базі батальйону «Полтава», роти «Кременчук» та роти «Мирний» створило батальйон патрульної служби міліції особливого призначення «Полтавщина». Його керівником став Кива. Тоді ж йому було присвоєно звання майора міліції. Хоча раніше в правоохоронних органах він не служив.

Ілля Кива - Фото 4

Уже в грудні того ж року Ілля призначається заступником керівника донецької міліції. Через пів року він переводиться на аналогічну посаду в Херсонську область.

Тут Ілля займався обороною і роботою блокпостів на адміністративному кордоні з Кримом, а також координував українську армію і добровольців. Тоді ж Кива достроково отримує погони підполковника, а через три місяці — полковника.

Він засновує і очолює ряд громадських організацій, серед яких «Всеукраїнський союз ветеранів АТО», «Всеукраїнська національна федерація дворового футболу», «Всеукраїнська федерація доміно», а також благодійна організація «Міжнародний благодійний фонд Іллі Киві Звільнення».

Крім того, він керував полтавським партосередком «Правого сектора» і керував націоналістичним рухом на східній Україні.

Ілля Кива - Фото 5

У жовтні 2015 року Ілля став головою Департаменту протидії незаконному обігу наркотиків при Нацполіції. Рівно через рік міністр внутрішніх справ Аваков зробив Киву своїм радником.

Влітку 2017 року Ілля став главою Соціалістичної партії. Через кілька місяців він очолив профспілку МВС. На президентських виборах 2019 року Кива був кандидатом від СПУ. За Іллю віддали свої голоси 5 869 (або 0,03%) виборців. З цим результатом він зайняв 29-е з 39-ти місць.

Влітку того ж року він вийшов із Соцпартії і балотувався на парламентських виборах від партії «Опозиційна платформа — За життя» під 34-м номером.

У ІХ скликанні Верховної Ради Ілля став членом фракції ОПЗЖ і комітету з питань правоохоронної діяльності. Також він увійшов до складу груп з міжпарламентських зв'язків з США, Великобританією, Канадою, Іспанією, Італією, Німеччиною, Катаром і Кубою.

Ілля Кива - Фото 6

На початку 2020 року Кива став керівником полтавського партосередку ОПЗЖ, а влітку того ж року — руху «Патріоти — За життя».

Станом на жовтень 2021 року нардеп Кива зробив 6 депутатських запитів, став ініціатором 34 законопроєктів і 11 раз виступив в стінах Верховної Ради.

У січні 2021 року Ілля склав кваліфікаційні іспити на право займатися адвокатською діяльністю. Цікаво, що зробив він це не в Києві, де живе або в рідній Полтаві, а в Закарпатті.

Скандали

Наприкінці 2013 року полтавський суд визнав Киву винним у вимаганні хабара на суму 1,5 тисячі доларів. Сам злочин стався двома роками раніше, коли Ілля працював в Управлінні захисту прав споживачів.

Кива отримав досить м'яке покарання. Він був оштрафований на 10 тисяч гривень. А ось серед пом'якшуючих обставин суд взяв до уваги, що Кива «перебував на лікуванні в Полтавській обласній клінічній психіатричній лікарні з діагнозом наслідки черепно-мозкової травми з психопатизації особистості, є інвалідом 2 групи, має хворобливий стан здоров'я внаслідок перенесених закритих черепно-мозкових травм» .

У серпні 2014 року суд переглянув вирок і застосував до Киви амністію. Як і в 2013 році Ілля визнав свою провину. Пізніше він розповідав, що визнання у нього витягли в 2011 році шантажем.

Ілля Кива - Фото 7

Перебуваючи на посаді керівника батальйону «Полтавщина» Кива досить жорстоко боровся з алкоголізмом серед своїх підлеглих. В інтерв'ю він розповідав, що п'яних бійців пристібав на кілька діб до стовпів наручниками. У такому вигляді він фотографував підлеглих і відсилав знімки їх рідним. В результаті бійці батальйону влаштували бунт, пішли з фронту і вирушили до столиці з вимогою звільнити командира.

Як помітили ЗМІ, Кива без досвіду служби в армії чи міліції, зробив карколомну кар'єру в МВС. Всього за 410 днів він зумів дослужитися до звання полковника.

Восени 2014 року в наказі міністра внутрішніх справ Іллі було присвоєно звання лейтенанта, потім закреслено і написано майора. У лютому 2015 року він стає підполковником, а через пів року — полковником. Всі ці призначення порушили ст. 35 "Положення про проходження служби".

Влітку 2017 року нардеп Сергій Каплін опублікував документи про психічні розлади особистості Киви. Політик зажадав від правоохоронних органів позбавити Іллю звання, інвалідності та зброї.

Як зауважив Каплін, Кива погрожував фізичною розправою керівникам партосередків СПУ і СДП, а також парламентарям. Схвилювали його також фашистські заяви та постійні висловлювання з підготовки Аваковим держперевороту.

Ілля Кива - Фото 8

У пресі відзначали, що Кива був у дружніх стосунках з кримінальним авторитетом Володимиром Іванковим на прізвисько «Вова Вухатий». У Донецькій області Ілля хотів сісти на потоки контрабанди, піарився на торговій блокаді кримського півострова. Посилаючись на зайнятість, він не пройшов переатестацію в МВС, допускав позасудове покарання підозрюваних. Реальну боротьбу з наркомафією він замінив відловом дрібних наркодилерів.

Крім того, співробітники департаменту по боротьбі з наркоторгівлею заявляли, що справи проти великих нарколабораторій та великих торговців застрявали на рівні керівника департаменту, коли їм був Ілля Кива. Представники ЗМІ також припускали, що свою частку від кришування наркобізнесу Ілля отримував і після того, як перебрався з кабінету начальника департаменту по боротьбі з наркоторгівлею в крісло нардепа.

Кива зізнавався, що пробував наркотики. «Я знаю, що таке трава, я можу розповісти, про те, як впливає кокаїн», — розповідав Ілля в інтерв'ю. За його словами, марихуана — найменше із зол.

У 2018 році в Мережу потрапило відео, на якому чоловік, схожий на Киву, жадібно поїдав їжу руками, без столових приладів. Пізніше Ілля розповів, що це дійсно він, а зняли його в готельному ресторані на Балі. Кива розповів, він був такий голодний після тренування, а офіціант не встиг подати столові прибори, що вирішив їсти руками.

У жовтні 2019 року журналісти зняли нардепа Киву, який в сесійній залі парламенту листувався з якоюсь дівчиною «Юля конкурс краси Одеса». Потім народний обранець відклав телефон і почав чіпати себе за геніталії.

Ілля Кива - Фото 9

На початку 2020 року нардеп став призвідником бійки з ветераном ООС Михайлом Майманом. За словами політика, Майман неодноразово погрожував йому — як в особистому листуванні, так і публічно. Нібито це було пов'язано з кампанією з дискредитації Киви, організатором якої став недруг політика Артур Палатний. Після інциденту Генпрокуратура відкрила кримінальну справу стосовно народного обранця.

Восени 2021 року Майман в своєму telegram-каналі написав, що Кива підіслав до нього трьох найманців з тим, щоб зламати йому хребет. Також він написав, що «Кива — сепаратист і ватник, який неодноразово замовляв людей, стрілянину по ресторану «Лео» з ​​гранатомета і стрілянину по будинку в Бориспільському районі».

У квітні 2021 року Ілля захистив кандидатську дисертацію з держуправління. Це викликало у громадськості інтерес до наукової діяльності політика. Так, в Нацагентстві з забезпечення якості вищої освіти виявили, що голова спецкомісії, перед якою захищався Кива, за 14 місяців провела захист 14 аспірантів.

Тому в Нацагентстві прийшли до висновку, що отримання даного вченого звання більше схоже на покупку диплома в інтернеті, ніж на серйозну наукову роботу.

Журналісти Bihus.Info виявили кілька фактів недоброчестності в процесі підготовки дисертації. Так, Кива представив довідку з Генпрокуратури про те, що описані в дисертації результати досліджень вже втілюють в роботу. Але генпрокурор Венедиктова це спростувала. Також Кива збрехав про участь в конференціях.

У підсумку міністр освіти Шкарлет заявив, що дисертацію Киви проаналізує Експертна рада при відомстві.

Ілля Кива - Фото 10

Ще в 2019 році нардеп вказав в декларації, що отримав 1,2 мільйона гривень прибутку від жомової ями в Полтавській області. Ямою зацікавилися журналісти Bihus.Info. Прибувши в Полтавську область, вони виявили, що яма давно поросла бур'янами і на ній не ведеться підприємницька діяльність.

За результатами журналістського розслідування НАЗК почало розслідування. Виявилося, що яму орендувала така собі фірма зі Львова, яка фігурує в кримінальному провадженні та має ознаки фіктивності.

У серпні 2021 року Вищий антикорупційний суд конфіскував у парламентаря всю суму (1,2 млн грн), яку він отримав в якості "необґрунтованого доходу".

Декларація

У березні 2021 року Ілля Кива опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.

У селі Соснівка Полтавської області нардеп володіє земельною ділянкою (1480 кв.м.). У столиці на безкоштовній основі Ілля користується квартирою (49,1 кв.м.) своєї старшої дочки.

Влітку 2020 року Кива придбав швейцарський годинник Rolex SA за 329 тисяч. Їздить парламентарій на автомобілі Toyota Land Cruiser 2019 року випуску, зареєстрований на Дмитра Володимировича Киву.

За 2020 рік зарплата нардепа становить 454,6 тисячі гривень. Банківські відсотки принесли політику 2716 гривень. Від Дмитра Киви Ілля отримав подарунок у негрошовій формі на суму 392 тисячі. На банківських рахунках у народного обранця зберігається 392 тисячі гривень. Готівкою Кива задекларував 425 тисяч гривень.

Посилання

Facebook

Згадки про персону