Сейм Польщі сьогодні, 11 грудня, висунув лідера «Громадянської коаліції» Дональда Туска на посаду прем'єр-міністра країни. «Главком» зібрав головні факти з його біографії.
Сім’я, освіта і хобі
Дональд Туск – 66-річний політик родом із Гданська. Народився в в сім'ї кашубів – однієї зі споконвічних народностей регіону. Його батько був ремісником, а мати працювала у медичній академії. Батько помер, коли Дональд Туск закінчував початкову школу.
У кінці 1970-х Туск закінчив історичний факультет Ґданського університету. Ще за часів свого студентства одружився із Маргаритою Сохацькою. Подружжя має двох дітей – сина Міхала та доньку Катажину.
Серед іншого, Туск захоплюється футболом і володіє, окрім польської, ще двома мовами – англійською і німецькою.
Політична кар’єра
Ще в університеті Туск організував осередок незалежної профспілки «Солідарність», який виступив проти правлячого комуністичного режиму. Наприкінці 1980-х років цей осередок сформував Ліберально-демократичний конгрес – польську правоцентристську політичну партію ліберального характеру. А вже у 1991 році її очолив Туск. Цього ж року партія увійшла до Сейму, а політик став депутатом.
У наступних парламентських виборах партія Туска програла. Однак він і перший демократичний прем’єр Польщі Тадеуш Мазовецький об’єднали сили і створили партію «Унію Свободи». Разом із тим Туск обійняв посаду віцемаршала Сенату, а 2001 року став одним із засновників «Громадянської платформи», яку згодом і очолив.
Однак у 2005 році популярність Туска не допомогла йому в боротьбі з братами Качинськими. Його політсила програла консервативній партії «Право та справедливість» Ярослава Качиньського на парламентських виборах, а сам Туск поступився Леху Качинському в гонці за президентське крісло.
У 2007 році під час дострокових парламентських виборів у Польщі «Громадянська платформа» набрала 41,5 % голосів і отримала 209 з 460 місць у Сеймі, а Дональд Туск став прем'єр-міністром країни. Удруге він став прем’єром у 2011 році.
Що зміниться для України
Ще під час виборчої кампанії Дональд Туск неодноразово підкреслював свою позицію: всебічна підтримка України та відновлення повноцінної співпраці із ЄС. Окрім того, Дональд Туск зібрав спеціальну нараду, до участі у якій запросив військових, експертів з економіки, сільського господарства і зовнішньої політики.
«У національних інтересах Польщі, безперечно, перемога України. Це вплине і на економічні питання, і проблему біженців. Польська держава не повинна ні на йоту зрушити з місця в цьому питанні, військова підтримка України не повинна піддаватись сумніву», – наголошував політик ще під час наради.
Відповідно, після обрання на посаду прем'єр-міністра Дональда Туска може гарантувати Україні та українцям постійну та непохитну підтримку із боку дружньої Польщі.
У ситуації із теперішнім блокування кордону польськими перевізниками та фермерами Туск також готовий шукати рішення проблеми. Він пообіцяв, що негайно візьметься за виправлення таких проблем, як блокування вантажних перевезень на кордоні Польщі з Україною, де з польського боку накопичилися багатокілометрові черги з тисячами вантажівок, назвавши цей інцидент прорахунком чинного уряду Матеуша Моравецького.
За словами Туска, він діятиме в інтересах польських перевізників, але домагатиметься розв'язання питань так, щоб блокада кордону була припинена.