Криптовалюта, біткоїн, блокчейн – у 2023 році ці слова можна було почути у найнесподіваніших місцях, оскільки галузь віртуальних активів продовжує впевнено входити у життя українців.
Але початківців можуть збентежити складність інтерфейсу криптобірж, нерозуміння деяких функцій та навіть поведінка інших учасників ринку. Аби особисто перевірити, чи важко розібратися у криптовалютній галузі, близько півроку тому я почав експеримент й занурився у світ крипти.
Що з цього вийшло, читайте у новому спецпроєкті OBOZ.UA.
Підготовка
До криптовалюти, як і до будь-чого, що пов’язане з власними коштами, слід підходити з максимальною обачністю. Тому я вирішив підготуватися й влітку почав проходити безплатний курс "Криптограмотність та блокчейн" на платформі Дія.Освіта. Своїми враженнями я вже ділився в матеріалі на сайті. Спойлер: було дуже цікаво.
Раджу ознайомитися з цим навчальним курсом всім, хто, як і я, не знав, з чого почати вхід у світ криптовалют, або цікавиться технологією блокчейн. До речі, вона використовується не лише у криптогалузі й фінансах, а й має чимало інших перспективних напрямків застосування.
Початок
В рамках розслідування я зупинив свій вибір на криптобіржі з українським корінням WhiteBIT, яка вже доволі давно на ринку – з 2018 року. Крім того, лектори від WhiteBIT були на курсі Дія.Освіта, а саму програму було створено за підтримки біржі.
Мені було не страшно довірити свої кошти цій платформі. Вона увійшов до топ-3 найбезпечніших криптобірж у рейтингу CER.live, а ще високі стандарти біржі підтвердила незалежна кібербезпекова компанія Hacken.
Реєстрація на цій біржі в мене питань не викликала: стандартна реєстраційна форма, в якій треба вказати е-мейл та пароль. Також треба прочитати Умови користування і Політику конфіденційності і погодитись з ними в разі відсутності заперечень. Після цього на мою електронну пошту прийшов лист з кодом для підтвердження реєстрації акаунту.
Але для торгівлі криптовалютою необхідно ще й верифікувати свій обліковий запис, підтвердивши свою особу. Ця процедура називається KYC – від know your client/customer, тобто "знай свого клієнта/користувача".
Централізовані криптобіржі збирають дані клієнтів, аби відповідати вимогам законодавства про запобігання та протидію відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом та фінансування тероризму, а також запобігати неправомірним діям. До того ж це дасть користувачам можливість відновити доступ до акаунту, якщо вони його втратять.
Ті, в кого є застосунок Дія, зможуть верифікувати акаунт за декілька хвилин. Для цього необхідно лише:
- відкрити "Верифікація" у налаштуваннях акаунта та обрати верифікацію через Дію;
- відкрити Дію, відсканувати QR-код та підтвердити передачу документів.
Поповнення рахунку
На WhiteBIT доступні понад 270 різних криптовалют. Але є на біржі й чимало фіатних (національних) валют, зокрема долар, євро та гривня.
Втім валютної карти я не маю, тому вирішив поповнити біржовий гаманець з гривневої карти. Для цього платформа пропонує скористатися сервісом GeoPay. Я виділив для свого експерименту 40 тисяч гривень. Оскільки вартість такої послуги складає 2% від суми поповнення і ще 5 гривень, на моєму балансі опинилися 39 195 гривень.
Все! Тепер можна перейти до найцікавішої частини – придбання криптовалюти.
Купівля біткоїну
Криптовалют на біржі багато – яку ж купити? Я обрав біткоїн – ця монета з’явилася першою й очолює рейтинги за показником ринкової капіталізації.
Але після поповнення кошти опинилися на Основному балансі, а для купівлі їх потрібно переказати на Торговий баланс. Для цього треба зайти в розділ "Баланси", обрати "Загальний" та натиснути "Переказати" навпроти валюти, вказати потрібну суму та підтвердити операцію, яка буде виконана автоматично.
Тепер можна приступати. Поділюся лайфхаком: отримати криптовалюту можна не лише через виставлення ордерів на торговому терміналі. Для цього можна скористатися послугою швидкого обміну, для чого необхідно:
- відкрити "Обмін" у розділі "Торгівля";
- обрати серед доступних валют гривню та біткоїн;
- вказати, скільки потрібну кількість коштів для обміну;
- для підтвердження операції слід натиснути "Придбати Bitcoin".
Моїх коштів вистачило на 0,0383 BTC. Це не дуже багато, але від моменту покупки курс біткоїну виріс вже на 66.8%, а мій прибуток склав $668 (!). Вже непогано, так?
Втім, продавати криптовалюту я не збираюся. Навіщо це робити, якщо від неї можна отримувати пасивний дохід?
Криптодепозит
Я з’ясував, що біржа WhiteBIT пропонує чи не найвигідніші умови криптодепозиту – це аналог традиційного депозиту, але з використанням віртуальних активів. Такий криптодепозит можна оформити у 30 різних активах, обравши серед низки різноманітних планів тривалістю від 10 до 360 днів.
Коли я відкривав свій криптодепозит у серпні, дохідність найдовшого (360-денного) плану для біткоїну становила 23,19%. Таким чином, у серпні 2024 року я отримаю $338 доходу. Це близько 12,5 тисяч гривень – непогано, враховуючи, що середня зарплата в Україні становить близько 14 тисяч.
Але варто враховувати, що відтоді ставка дещо знизилася. Рівень дохідності зараз сягає максимально 18,64% річних – залежно від обраного активу та тривалості плану. На мій вже існуючий план це не вплинуло, але усі нові плани будуть створені вже за оновленою ставкою.
Як відкрити криптовалютний депозит? Доволі просто:
- відкрити "Криптодепозит" у розділі "Продукти";
- знайти серед доступних активів потрібний і натиснути "Обрати план";
- у відкритому вікні вказати, скільки активів буде переміщено у дохідну програму та обрати тривалість плану;
- якщо вказаної криптовалюти вистачає на балансі, лишається лише натиснути "Обрати план".
Переказ криптовалюти
Криптовалюта – це не лише інвестиції та трейдинг, але й про допомогу своїм близьким. Для цього можна скористатися рішеннями для миттєвих та безплатних переказів коштів.
Оскільки я вже маю акаунт на WhiteBIT, чому ж не скористатися WB-кодом? Через війну мої рідні зараз знаходяться за кордоном. Вони теж мають акаунти на біржі, тому я відправив їм деякі кошти. Для цього я:
- відкрив розділ "Коди" у вкладці "Продукти";
- обрав валюту, вказав суму і натиснув "Створити".
Все! Після підтвердження через електронну пошту я створив WB-код, який скинув рідним у Telegram. Але для цього можна використати будь-який інший месенджер, SMS, або ж навіть PDF- чи QR-формат.
З активацією коду теж проблем немає – це також робиться у розділі "Коди". Після цього отримувач коштів зможе вивести їх.
Раніше я вже писав про WB-коди та їхні переваги (зокрема простоту, швидкість, відсутність комісій та конфіденційність), але тепер отримав можливість переконатися у цьому самостійно.
Підсумок
Ознайомлення з криптовалютними біржовими інструментами можна вважати успішним. Як виявилося, аби купити біткоїн, навіть не потрібно розбиратися з ордерами і спотовою торгівлею – для цього достатньо скористатися швидким обміном.
Що далі робити з криптовалютою кожен вирішує сам. Можна спробувати торгувати нею, покласти на криптодепозит чи лишити у власному криптогаманці "до кращих часів".
Але я вважаю, що від цієї технології точно не варто ховатися. Оскільки Україна впевнено крокує в напрямку регулювання криптоіндустрії, тож, можливо, вже дуже скоро ми почнемо стикатися з біткоїном чи іншими віртуальними монетами все частіше.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!