Про умови, в яких утримують українських політв'язнів в Криму та чому Росія не обмінює цивільних 24 Канал поговорив із постпредом президента України в Криму Тамілою Ташевою.
За словами Ташевої, їхнє представництво неодноразово підіймало цю тему в закордонних ЗМІ та під час спілкування з іноземними делегаціями. За її словами, ненадання медичної допомоги прирівнюється до катування.
Наші громадяни не лише не отримують якісної та своєчасної медичної допомоги, а й вимушені перебувати в російських в'язницях у нелюдських умовах, що часто погіршує їхній стан, вони перебувають в інформаційному вакуумі, з тотальною забороною на читання, зв'язок з рідними тощо,
– розповіла Ташева.
Українці гинуть у полоні росіян
7 лютого 2023 року в колонії №5 у місті Новотроїцьк Оренбурзької області Росії загинув українець Костянтин Ширінг. Чоловік був засуджений на 12 років, його звинувачували в "шпигунстві". Ширінг мав хворобу серця і потребував невідкладної медичної допомоги, але росіяни відмовили ув'язненому в операції.
10 лютого 2023 року в СІЗО Новочеркаська помер політв'язень Джеміль Гафаров. Чоловіка затримали у 2019 році, інкримінувавши звинувачення в терористичній діяльності. На момент ув'язнення Гафаров мав третю групу інвалідності та хронічні захворювання, зокрема, хронічну ниркову недостатність із порушенням фільтрації нирок. Гафаров потребував регулярного діалізу, який в умовах СІЗО проводити неможливо.
Втім, і іншої медичної допомоги під час перебування в ізоляторі Гафаров не отримав, попри те, що рідні неодноразово звертались до росіян із проханням, аби ті перевели політв'язня на домашній арешт.
Джеміль Гафаров (ліворуч) та Костянтин Ширінг (праворуч) загинули в російських СІЗО / Фото krymr.org
Політв'язням не дають ліки
Ще одним прикладом бездіяльності лікарів в російських колоніях є історія журналіста Руслана Сулейманова, якого утримують в СІЗО №3 Новочеркаська. Чоловік має вроджену ваду серця і тахікардію, але медичної допомоги він не отримує.
Таміла Ташева зазначає, що завжди намагається передавати інформацію міжнародним партнерам, особливо про політв'язнів, які перебувають у критичному стані. За її словами, здебільшого єдиний шанс отримати політв'язню ліки, це купити їх за гроші, які збирає його родина, часто віддаючи останнє.