У Святвечір 24 грудня українці зберуться за столами, де стоять 12 пісних страв, і співатимуть колядки. Ніч перед Різдвом вважається часом, коли творяться дива, а добро перемагає зло.
Всі ми віримо у здійснення найзаповітнішої мрії про нашу перемогу та маємо власні традиції святкування. Є такі звичаї і в родинах ведучих телеканалу ICTV.
Різдвяні традиції ведучих телеканалу ICTV
Фото: ICTV
Ведуча і головна редакторка Фактів ICTV Олена Фроляк за два тижні до свята починає думати над різдвяним меню. На ньому завжди мають бути вареники з квашеною капустою та салат шухи, що називають зіркою гуцульської кухні. Для нього знадобляться буряк, лимонний сік, цибуля, часник та сушені білі гриби.
– Варений буряк ріжемо соломкою, солимо, перчимо, додаємо трохи лимонного соку, відставляємо. Цибулю обсмажуємо до золотистого кольору, додаємо до буряку, туди ж потовчений часник. Добрячу жменю сушених білих грибів відварюємо, хвилин 7-10 після кипіння, зливаємо воду, даємо охолонути, нарізаємо і додаємо в буряк. Все це перемішуємо. Сіль, перець, лимон – до смаку, а тоді ставимо в холодильник охолонути, – розкрила рецепт Олена.
Ведуча уточнила, що страва на другий день навіть смачніша, тож радить готувати побільше. Мама Олени Фроляк робить смачну рибу в горщику з грибами та морковою. Також на святковий стіл родина ставить кобили, як на Прикарпатті називають велику білу квасолю, приправлену цибулею та часником. Обовʼязкова складова меню – кутя.
– Я не люблю багато родзинок, але можу додати чогось кисленького, наприклад, вишні у власному соку, чи сушену журавлину, з медом і маком смакує дуже. І маленький лайфхак на другий день після Святвечора, власне, на Різдво, коли можна вже їсти не пісне, ми з дітьми дуже любимо до куті додати молока, – поділилася головна редакторка Фактів.
Не обходяться й без колядок. Діти вже не так охоче співають їх щороку, зізнається ведуча. Проте винагорода, що її отримують колядники, – гарна мотивація для дотримання традиції, додає Олена Фроляк.
Фото: ICTV
Ведучий Фактів тижня Сергій Кудімов із родиною завжди їздив на Різдво до родичів.
– Ми сідали в машину і їхали кілька сотень кілометрів у західному чи південному напрямку. Оскільки, ми любимо мандрувати на авто, тому зимова дорога теж додавала святкового настрою. 7 січня 2022 року ми зустріли в Одесі, – пригадав ведучий.
Традицію порушило повномасштебне вторгнення Росії. Але Сергій Кудімов упевнений, що вона неодмінно відновиться, тож його родина обовʼязково зустріне 25 грудня в Одесі у наш переможний рік.
Фото: ICTV
Ведуча Фактів ICTV та телемарафону Єдині новини Оксана Гутцайт розповіла, що різдвяні традиції в її родині схожі з тим, як святкують усі українці. На стіл готують 12 пісних страв, зокрема кутю з маком, медом, волоським горіхом, родзинками.
– Але головне те, що в цей вечір родина збирається разом! Я ніколи не ворожила, а от колядки співаю залюбки, – зізналася Оксана Гутцайт.
Фото: ICTV
Для родини ведучої Фактів ICTV і телемарафону Єдині новини Юлії Сеник Різдво – одне з найважливіших свят року.
– Це зовсім не про гучні святкування, це для нас завжди духовне радісне свято – народження Ісуса Христа, віра в диво, в перемогу добра над злом, – пояснює Юлія.
До цього дня ведуча та її сімʼя старанно готується, дотримуючись християнських традицій, переданих від прабабусі. На Святвечір готують 12 пісних страв, де обовʼязково є горох з грибами, різні страви з риби, соління, узвар і, звісно, кутя.
– Кутю готую завжди пшеничну, з додаванням таких інгредієнтів, як мак, горіхи, мед, сухофрукти, хто що любить, у нас це й родзинки, і трішки кураги, а для кислинки додаємо журавлини, ще люблю додати цукати з вишні. Все заправляю наваристим узваром, – поділилась рецептом Юлія Сеник.
Зранку всією родиною йдуть до церкви на святкову літургію.
– Зараз головна молитва всіх українців, щоб якнайшвидше закінчилася війна і наші наймужніші воїни повернулися додому живі! Молимо лише про це, чекаємо різдвяного дива та віримо в перемогу! – зазначила Юлія Сеник.