Торгівля нафтою Ірану з Китаєм сповільнюється: Тегеран затримує поставки та вимагає підвищення цін
Торгівля нафтою Ірану з Китаєм сповільнюється: Тегеран затримує поставки та вимагає підвищення цін

Торгівля нафтою Ірану з Китаєм сповільнюється: Тегеран затримує поставки та вимагає підвищення цін

Торгівля нафтою Ірану з Китаєм сповільнюється: Тегеран затримує поставки та вимагає підвищення цін

Це може бути наслідком послаблення санкцій США проти нафти Венесуели.

Торгівля нафтою Ірану з Китаєм зайшла в глухий кут, оскільки Тегеран затримує поставки і вимагає вищих цін від свого ключового клієнта, скорочуючи дешеві потоки для найбільшого у світі імпортера нафти. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на джерела.

Скорочення поставок іранської нафти, які становлять близько 10% імпорту сирої нафти до Китаю і досягло рекордного рівня в жовтні минулого року, може підтримати світові ціни і знизити прибутки китайських нафтопереробних заводів.

Цей різкий крок також може бути наслідком послаблення санкцій США проти нафти Венесуели, що перенаправило поставки та підвищило ціни для Китаю.

На початку минулого місяця постачальники Тегерана повідомили покупцям у Китаї, що скорочують знижки на іранську легку нафту в грудні та січні до 5-6 доларів за барель, що нижче за ціну нафти марки Brent.

За словами трейдерів, угоди були укладені в листопаді минулого року зі знижками близько 10 доларів за барель.

"Це розглядається як масштабне невиконання обов'язків, і наказ про підвищення цін, очевидно, надійшов зі штаб-квартири в Тегерані, оскільки вони стримують поставки також і посередникам", - сказав один із китайських трейдерів.

За словами представника китайського посередника, який закуповує нафту безпосередньо в Ірані, виробник ОПЕК "призупинив деякі поставки", що призвело до "патової ситуації" між китайськими покупцями та іранськими постачальниками.

"Незрозуміло, чим це закінчиться. Давайте почекаємо і подивимося, чи готові нафтопереробні заводи прийняти нову ціну”, - додав він.

Наразі незрозуміло, наскільки масштабними є скорочення поставок нафти з Ірану до Китаю. Принаймні один покупець погодився на вищі ціни: нафтопереробний завод у провінції Шаньдун наприкінці минулого місяця купив партію зі знижками від $5,50 до $6,50 на умовах поставки з судна.

За словами трейдерів, знижки можуть зменшитися ще більше, оскільки остання пропозиція становила $4,50. Минулорічна середня знижка на іранську легку нафту, ключовий сорт, який купує Китай, становила близько $13.

"Покупці все ще намагаються знайти рішення, адже нові ціни занадто високі. Але оскільки вибір у них обмежений, а іранська сторона займає дуже жорстку позицію, простір для цінових переговорів складний і це не на користь китайських покупців", - сказав покупець з провінції Шаньдун.

Невеликі незалежні нафтопереробні заводи Китаю стали головними клієнтами Тегерана з моменту першої купівлі іранської нафти наприкінці 2019 року. Вони прийшли на зміну державним нафтопереробним заводам, які припинили співпрацю з Іраном через побоювання потрапити під санкції США.

За даними торгових джерел, ці заводи поглинають близько 90% всього іранського експорту нафти, яку зазвичай видають за продукцію, що походить з Малайзії або Об'єднаних Арабських Еміратів.

На тлі боротьби за ціни загальний експорт з Ірану та поставки іранської нафти до Китаю впали.

"Іранці хочуть наздогнати в ціні (російську марку) ESPO. Але вони не до кінця усвідомлюють, наскільки санкції проти іранської нафти відрізняються від санкцій проти російської", - сказав менеджер з торгівлі на незалежному нафтопереробному заводі.

Китай заощадив мільярди доларів, купуючи нафту, часто зі значними знижками, у виробників, що потрапили під санкції, — Ірану, Венесуели і, віднедавна, Росії. Ці країни охоплюють майже 30% імпорту сирої нафти до Китаю. 

З 2021 року Вашингтон запровадив санкції проти понад 180 осіб та організацій, пов'язаних з нафтовим та нафтохімічним секторами Ірану, визначивши 40 суден як заблоковану власність підсанкційних суб'єктів.

Основним обмеженням на російську нафту стало запровадження граничної ціни на рівні 60 доларів за барель у грудні 2022 року США та союзниками з метою покарати Москву за вторгнення в Україну. Ще один великий покупець нафти РФ - Індія здебільшого платить за російські поставки більше 60 доларів, ціна в листопаді минулого року сягнула $85,42, що є найвищим показником відтоді, як G7 оголосила про обмеження.

 

Джерело матеріала
loader
loader