Наприкінці грудня 2023 року Кабінет міністрів Українивід 24 березня 2022 року на відключення споживачів житлово-комунальних послуг у разі заборгованості.
Мораторій продовжує діяти лише на тих територіях, де тривають бойові дії з Росією, або які перебувають під тимчасовою окупацією.
В решті областей, у разі злісної несплати за рахунками, споживачам знову нараховуватимуться пеня та штрафи.
Як це працюватиме, чи треба платити тепер за борги, накопичені за війну, і що робити, якщо людина за кордоном або втратила житло внаслідок бойових дій – читайте в матеріалі Фактів ICTV.
Чому уряд скасував мораторій
Коли скасування мораторію набуло чинності
Чи треба платити за борги, накопичені у період воєнного стану
Яка буде пеня або штраф та строки їх сплати
Що робити людям, які втратили житло
Що робити людям, які перебувають за кордоном
Чому уряд скасував мораторій
Уряд ухвалив рішення скасувати мораторій на відключення користувачів від житлово-комунальних послуг через те, що
Як розповів в ефірі національного телемарафону Єдині новини голова Комітету Верховної ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус, найбільш дисциплінованими платниками виявилися субсидіанти, які побоювалися “злетіти із субсидії” за борги, та пенсіонери, які мають звичку платити вчасно.
А от фінансово забезпечені громадяни натомість почали зловживати певними нормами й накопичили чималі борги за електроенергію.
– Проблема полягає в тому, що ті люди, які можуть платити й мали б платити, особливо в такий складний період часу, не сплачували, розуміючи, що можна не сплачувати й за це нічого не буде, – сказав він.
Герус повідомив, що гроші потрібні компаніям на відновлення енергетики після обстрілів, тому уряд прийняв таке рішення.
Коли скасування мораторію набуло чинності
Скасування заборони на відключення споживачів житлово-комунальних послуг у разі заборгованості набуло чинності під ялинку – 30 грудня 2023 року.
Чи треба платити за борги, накопичені у період воєнного стану
Втім, мораторій на накладання штрафів та нарахування пені за несплату не звільняв українців від сплати за комунальні послуги, розповідає адвокат адвокатського об’єднання Constructive lawyers Олександр Босенко.
– Воєнний стан не дає підстави не сплачувати за надані послуги. До 30 грудня 2023 року структури, які надавали комунальні послуги, не нараховували пеню та не накладали штрафних санкцій за несплату. Тобто обовʼязок сплачувати за комунальні послуги був завжди і його ніхто не скасовував, а нарахування штрафних санкцій не відбувалося, – сказав він.
Яка буде пеня або штраф та строки їх сплати
Обмеження (припинення) надання послуг здійснюється виконавцем відповідно до частини четвертої статті 26 Закону України Про житлово-комунальні послуги.
Штраф – у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов’язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення.
Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу.
Адвокат зазначає, що компанія, яка надає послуги, крім послуг із постачання та розподілу електричної енергії та природного газу, має право обмежити або припинити надання відповідної комунальної послуги її споживачу, незалежно від обраної моделі організації договірних відносин, у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті комунальні послуги протягом 30 днів з дня отримання споживачем попередження від виконавця.
Таке попередження надсилається споживачу не раніше наступного робочого дня після спливу граничного строку оплати комунальної послуги, визначеного законодавством або договором про надання відповідної комунальної послуги.
– Якщо взяти типові договори про надання житлово-комунальних послуг, граничний строк оплати встановлюється на 20 число поточного місяця за попередній. То з 21 числа вже йде нарахування пені за несплачену суму в попередньому періоді. Це не означає, що умовно на 5-10 день буде відбуватися одразу відключення, але виконавець в межах закону може і на перший день порушення направити листа, в якому буде вказана заборгованість та повідомлено, що якщо в певний період часу заборгованість не погаситься, абонента буде відключено від послуг, – додав адвокат Олександр Босенко.
Що робити людям, які втратили житло
– Громадам, що розташовані на територіях, де йдуть активні бойові дії, стягнення штрафів та пені не буде. Єдине, що їх ніхто не звільняє від сплати за спожиті послуги до того, як на території почалися активні бої чи вона стала окупованою, – каже Кравець.
Що робити людям, які перебувають за кордоном
У багатьох житлових комплексах є стандартні фіксовані послуги, за які мають платити всі мешканці ЖК, без урахування, проживають вони у квартирі чи ні. Зокрема, прибирання та обслуговування території, обслуговування ліфтів, вивіз сміття і так далі.
Якщо споживач виїхав за кордон і отримав там тимчасовий прихисток, це також не звільняє людину від сплати за комунальні послуги.
Важливо зауважити, що від 30 грудня 2023 року споживачі, які заборгували за ті чи інші послуги, мають отримати попередження і сплатити заборгованість.
У разі несплати на загальну суму буде нараховуватися пеня, а згодом штрафи та відключення від послуг.