Продаж українською державою банків, яких наразі у держвласності перебуває п’ять одиниць, може початися ще до завершення російсько-української війни.
Про це заявила перша заступниця голови Національного банку України (НБУ) Катерина Рожкова в ефірі телеканалу Ми-Україна.
Примітно, що частка банків, які знаходяться під контролем держави, складає на ринку до 56% активів за підсумками 9 місяців 2023 року.
– Якщо стане цікаво комусь з інституційних інвесторів, великих інвесторів, купівля одного з державних банків, то я б цього (завершення війни- Ред.) не чекала, – вважає Рожкова.
За її словами, НБУ звертався до Міжнародної фінансової корпорації (IFC) та Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) із закликом продовжити роботу над приватизацією Укргазбанку та Ощадбанку, процес приватизації щодо яких розпочався ще до 24 лютого 2022 року.
– Ми їх (ЄБРР і IFC, – Ред.) і просимо, і закликаємо продовжити цю роботу, підготовчу роботу до приватизації, щоб потім це можна було зробити найефективніше, – сказала вона.
Перша заступниця очільника Нацбанку вказує, що нацрегулятор планує влаштувати ревізію оновлених стратегій та фінансового стану держбанків, щоб ухвалити подальші рішення щодо їхньої приватизації. Після зазначених перевірок держбанків НБУ зможе надати рекомендації, щодо того, як доцільніше було б провести приватизацію тієї чи іншої фінустанови: повністю або частково.
Станом на сьогодні Українська держава має у своїй власності п’ять банківських установ: Ощадбанк, Укрексімбанк, ПриватБанк, Сенс Банк, а також докапіталізований Укргазбанк. Зокрема, залишається незрозумілою доля PINбанк, оскільки ще у березні 2023 року Вищий антикорупційний суд ухвалив рішення про стягнення цього банку на баланс держави.
Примітно, що у травні 2023 року у Мінфіні заявляли, що обговорення термінів приватизації ПриватБанку, що було заплановане на 2024 рік, може мати місце лише після завершення російсько-української війни.