У грудні відбулася зустріч щодо можливих мирних переговорів із РФ у майбутньому – Bloomberg
У грудні відбулася зустріч щодо можливих мирних переговорів із РФ у майбутньому – Bloomberg

У грудні відбулася зустріч щодо можливих мирних переговорів із РФ у майбутньому – Bloomberg

У грудні 2023 року відбулася секретна зустріч між Україною, її союзниками по Групі семи (G7) і невеликою групою країн Глобального Півдня, щоб спробувати заручитися підтримкою Києва щодо умов проведення мирних переговорів із Росією.

Про це пише Bloomberg з посиланням на джерела, знайомі з цим питанням.

Видання зазначає, що раніше інформація про цю зустріч радників з нацбезпеки не розголошувалася. За даними видання, зустріч відбулася 16 грудня в Саудівській Аравії, що відбулася після більших і публічніших зустрічей, спрямованих на протидію спробам Москви розділити Україну і її союзників і представити їх як таких, що не бажають вести переговори про припинення війни.

Зараз дивляться

– Секретність почасти була спрямована на те, щоб країни-учасниці почувалися комфортніше, приєднуючись до конференції. Зменшений формат дозволив провести більш вільне і відверте обговорення Формули миру щодо України і планів з просування цього процесу, а також принципів потенційної взаємодії з Росією в майбутньому, – сказали джерела Bloomberg.

Однак останніми місяцями союзницькі зусилля ослабли, оскільки російське вторгнення триває вже майже третій рік, зазначає видання. У США та Європейському союзі понад $100 млрд життєво важливої допомоги застопорилися в процесі затвердження у Вашингтоні та Брюсселі, а контрнаступ України минулого року не приніс серйозного перелому на полі бою.

Тим часом деякі країни ЄС не виконують своїх обіцянок надати Києву більше зброї та артилерійських боєприпасів, тоді як Україна стикається з повторюваними хвилями російських ракетних атак. Війна між Ізраїлем і ХАМАСом також посилила розбіжності з Глобальним Півднем.

Формула миру Зеленського

Інфографіка: Факти ICTV

Невеликий прогрес

Як пише Bloomberg, посилаючись на людей, знайомих із перебігом засідання, які попросили про анонімність, щоб не обговорювати питання, що не підлягають розголосу, на останній зустрічі, що відбулася в Ер-Ріяді, істотного прогресу досягнуто не було. За їхніми словами, Україна та її союзники по G-7 продовжують чинити опір закликам країн Глобального Півдня до прямої взаємодії з Росією.

У той час як високопоставлені чиновники з Індії, Саудівської Аравії та Туреччини взяли участь у грудневій зустрічі в Ер-Ріяді, інші великі країни Глобального Півдня, які приїжджали на деякі з попередніх великих сесій, зокрема, Китай, Бразилія та Об’єднані Арабські Емірати, не надіслали своїх представників, сказали джерела.

Багато країн-учасниць вважають Пекін ключовим фактором впливу на Москву, враховуючи тісні зв’язки між двома країнами.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

Україна та її союзники по G7 підтвердили свою думку про те, що справедливий світ має поважати територіальну цілісність і суверенітет України, і заявили, що цілі президента Росії Володимира Путіна не змінилися і що він не показав жодних ознак серйозного бажання вести переговори по суті та не дотримується минулих угод. Союзники дали зрозуміти, що продовжать підтримувати Україну, а ЄС і США висловили впевненість у тому, що пакети заходів підтримки будуть узгоджені.

Прес-секретар Ради національної безпеки Білого дому відмовився від коментарів. Уряди України та Саудівської Аравії також не відповіли на прохання про коментар Bloomberg.

Наступний крок

Україна та її союзники запланували ще одну зустріч ширшої групи у Швейцарії наступного тижня напередодні Всесвітнього економічного форуму в Давосі та запросили понад 100 країн, сказали джерела. Попередні зустрічі відбулися в Копенгагені, Джидді та на Мальті минулого року.

Київ хоче провести саміт лідерів за проєктом на початку цього року і використати його як плацдарм для розроблення плану, заснованого на наборі узгоджених принципів, як основу для будь-яких майбутніх переговорів із Москвою.

Деякі країни вважають, що проведення саміту на рівні лідерів найближчими місяцями є передчасним, тоді як інші хочуть негайно залучити Росію до цього процесу.

Раніше в грудні Путін відвідав Саудівську Аравію для проведення широких переговорів. Цей візит російського президента за кордон став рідкісною поїздкою на тлі міжнародної ізоляції, до якої призвело його вторгнення.

Як пише Bloomberg, наприкінці 2023 року одна людина, близька до Кремля, припустила, що були якісь контакти, в яких промацувався інтерес до угоди про припинення вогню, але не повідомила жодних подробиць. Підтверджень цьому не було, і Україна та її союзники підозрюють, що будь-які подібні контакти – нещирий виверт Кремля, покликаний підірвати підтримку Києва і виграти час.

Путін висловив готовність припинити конфлікт, але “тільки на наших умовах”. Серед його умов – усунення від влади уряду Володимира Зеленського та масштабне скорочення обороноздатності України.

– Мир настане, коли ми досягнемо наших цілей. Це означає денацифікацію, демілітаризацію України та її нейтральний статус, – сказав Путін на заході для ЗМІ наприкінці року в грудні.

Виведення російських військ з території України є одним з основних пунктів Формули миру. Серед інших пунктів – повернення депортованих дітей і військовополонених, а також забезпечення продовольчої та енергетичної безпеки.

Усі учасники дискусії в Ер-Ріяді визнали право України на самооборону і погодилися з необхідністю дотримуватися ключових принципів Організації Об’єднаних Націй, включно з повагою до територіальної цілісності держав, і міжнародного права, заявили джерела Bloomberg.

Теги за темою
Росія переговори
Джерело матеріала
loader
loader