Україна готується продавати держбанки, не чекаючи кінця війни: у НБУ пояснили план
Україна готується продавати держбанки, не чекаючи кінця війни: у НБУ пояснили план

Україна готується продавати держбанки, не чекаючи кінця війни: у НБУ пояснили план

Національний банк України (НБУ) не виключає приватизацію державних банків ще до закінчення війни. НБУ вже просить Міжнародну фінансову корпорацію (IFC) та Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) продовжити роботу над приватизацією Укргазбанку та Ощадбанку, розпочату ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Про це розповіла перша заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова. Втім, за її словами, поки що йдеться про підготовчу роботу. І це стосується не лише "Укргаза" та "Ощада".

"Підготовчу роботу потрібно проводити вже сьогодні, а далі дивитися. Якщо комусь із великих інституційних інвесторів стане цікаво придбання одного з державних банків, то я б не чекала (на закінчення війни. – Ред.)", – заявила Рожкова.

Також НБУ, за словами Рожкової, планує провести свіжу оцінку стану державних банків. "Банки різні, зараз потрібно провести ревізію їхньої стратегії, їхнього фінансового становища та подивитися, як їх готувати до приватизації. А далі вже визначатися з тим, як це робити, чи це має бути повна продаж або часткова і т.д.", – пояснила представниця НБУ

Вона нагадала, що п'ять державних банків мають досить різні акценти у роботі, а тому оцінювати кожен із них потрібно окремо. Так:

  • на обслуговуванні роздрібних клієнтів концентруються два найбільші банки країни в цій галузі – ПриватБанк та Ощадбанк, а також Сенс Банк, націоналізований у 2023 році;
  • Укргазбанк є корпоративним;
  • Укрексімбанк сфокусовано на експортно-імпортних операціях.

Нагадаємо, після націоналізації Сенс Банку (колишня Альфа-Банк Україна) частка підконтрольних державі банків на ринку зросла до 56%. Це дуже високий показник: згідно з міжнародним досвідом, слід обмежуватись не більше ніж 25%.

У рекомендаціях МВФ уже давно періодично "спливає" необхідність продажу держбанків в Україні. Раніше процес приватизації планували на 2024 рік. Але війна змінила ці плани.

При цьому вважається, що Сенс Банк може досить швидко повернутись у приватну власність. Як уже зазначала Рожкова раніше, Сенс Банк не має таких концентрацій у портфелі, як інші державні банки. Крім того, для нього характерна вища "ринковість" бізнес-моделі.

Як повідомляв OBOZ.UA, у серпні обраний без конкурсу голова правління Сенс Банку Дмитро Кузьмін подав у відставку. Олену Зубченко, заступницю голови правління, було призначено тимчасово виконуючою обов'язки голови правління. Тепер банк шукає нового голову.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader