Спробували списати все на "людський фактор": в ІSW пояснили, навіщо Росія запустила фейки щодо збиття Іл-22 та А-50
Спробували списати все на "людський фактор": в ІSW пояснили, навіщо Росія запустила фейки щодо збиття Іл-22 та А-50

Спробували списати все на "людський фактор": в ІSW пояснили, навіщо Росія запустила фейки щодо збиття Іл-22 та А-50

Повітряні сили Збройних сил України 14 січня збили російський літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50 і серйозно пошкодили  повітряний пункт управління ЗС РФ Іл-22. Однак у Росії масовано просувається теза, нібито ураження здійснили не українці, а російська ППО, яка відкрила "дружній вогонь".

Фейк про "людський фактор" як ключову причину втрати літаків потрібен РФ, аби переконати своїх пілотів, що польоти над Чорним та Азовським морями все ще є для них безпечними. Про це йдеться у новому аналітичному звіті Інституту вивчення війни (ІSW).

У Росії взялися активно заперечувати, що саме українські війська знищили російський А-50 та серйозно пошкодили Іл-22. Натомість пропагандисти РФ запустили фейк, що ці втрати є результатом "дружнього вогню" російської ППО.

При цьому, наголошують в ІSW, подібні твердження є принизливими для російської армії загалом.

"А-50 використовується для координації російської авіації та, можливо, протиповітряної оборони, і твердження про те, що російська ППО збила А-50, означатиме катастрофічний провал з боку російських військ, якщо це правда. Російське джерело, яке зосереджується на російській авіації, звинуватило у тому, що сталося, російських командирів, які не мають належного досвіду, необхідного для своїх посад", – зазначено у матеріалі.

Водночас аналітики наголосили, що подібні звинувачення виглядають щонайменше дивно. Адже командувач Повітряно-космічними силами Росії генерал-полковник Віктор Афзалов "має великий досвід в операціях російської ППО". Тому хай навіть сам він ніколи не літав за штурвалом військового літака, його досвіду, переконані в ІSW, мало би вистачити, щоб переконатися, що російські сили не збивають свій власний бортовий літак управління.

Та на подібний репутаційний удар російська пропагандистська машина йде цілком свідомо.

За даними неназваного співробітника однієї з російських спецслужб, пише ІSW, фейк про збиття А-50 саме військами РФ було запущено умисно – з метою переконати російських пілотів, що літати над Чорним та Азовським морем для них нібито досі безпечно. Адже, мовляв, літак було знищено у результаті "людської помилки".

"Незрозуміло, чому російським льотчикам має бути спокійніше від думки про те, що їхні наземні ППО настільки некомпетентні", – додали аналітики.

Вони також зауважили, що речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що не володіє інформацією про збитий літак, і рекомендував журналістам уточнювати інформацію з цього приводу в міноборони Росії. Натомість очолюване Сергієм Шойгу міністерство зберігає мовчання щодо зазначених тяжких втрат російської військової авіації.

Нагадаємо, 15 січня Україна підтвердила, що Сили оборони у ніч проти 14 січня знищили російський літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50 і серйозно пошкодили командно-десантний літак Іл-22.

З такою заявою виступив, зокрема, Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний: він  оприлюднив записи польотів, на яких видно, що українські війська завдали ударів по А-50 та Іл-22 над Азовським морем.

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат також підтвердив ураження двох цілей. Першим під удар, за його словами, потрапив А-50. А підбитий за ним Іл-22 зміг дотягти до летовища в Анапі. Ігнат додав, що, з високою вірогідністю, ремонту цей літак не підлягає, а серед екіпажу є загиблі та поранені.

Як розповідала начальниця Об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталія Гуменюк, знищений  А-50 здійснював наведення російських ракетних ударів по Україні. Його знищення щонайменше відтермінує нові атаки.

За даними ОК "Південь", у Росії залишалося три справних А-50 з шести. Натомість у ГУР МОУ кажуть, що їх у РФ є вісім.

За словами військового оглядача Костянтина Машовця, Росія почала постійно задіювати А-50 через загрозу українських ударів по Чорноморському флоту РФ та російській військовій інфраструктурі у тимчасово окупованому Криму

І втрата як А-50, так і його екіпажу, переконаний  провідний науковий співробітник Українського державного музею авіації Національного авіаційного університету Валерій Романенко, є "дуже болючою" для Росії. Адже готують членів екіпажу для таких літаків упродовж кількох років.

Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader