Що таке "тривалий грип" та які його наслідки для здоров’я?
Що таке "тривалий грип" та які його наслідки для здоров’я?

Що таке "тривалий грип" та які його наслідки для здоров’я?

Спершу всі почули і дізналися про "тривалий ковід". Тепер, в пік сезону вірусних хвороб, все частіше зустрічається "тривалий грип". Чим небезпечний цей стан, кому він загрожує та чи можна убезпечитися від нього? 

Під час пандемії вчені з’ясували, що COVID-19 може провокувати або загострювати розвиток хронічних захворювань. З цього все почалося. Наступні дослідження довели, що щось подібне стосується і грипу: довгострокові проблеми зі здоров’ям можуть з’являтися протягом кількох місяців після перенесення грипу. Тобто сезонний грип не таке вже й банальне захворювання, яким вважали його ще декілька років тому.

Про грип...

Відрізнити грип від застуд або ГРВІ можна за характерною ознакою: він діє зненацька, буквально валить з ніг та має сильно виражені симптоми (високу температуру, глибокий кашель, нежить, ломоту в тілі, головний біль, слабкість). Тяжкість перенесення хвороби залежить від індивідуальних особливостей організму. Зазвичай триває до двох тижнів.

...і "тривалий грип"

Натомість "тривалий грип" так чітко діагностувати складніше. Він з’являється після, на перший погляд, повного одужання. Проте деякі "червоні прапорці" допоможуть запідозрити його. Варто зауважити, що ці симптоми не нові, однак дослідження підтвердили зв’язок між їх появою протягом трьох–шести місяців і грипом:

  • хронічна втома і безсоння;
  • підвищена тривожність;
  • головний біль;
  • проблеми з диханням (тривалий кашель, задишка, запалення легень, рубці в легенях тощо);
  • загострення хронічних хвороб, пов’язаних із серцем, мозком, нирками та травною системою.

Зазвичай ці симптоми ігнорують та списують на інші причини, а не на грип. "Тривалий грип" не менше шкодить здоров’ю, ніж сам грип. Наразі вчені не можуть пояснити, чому такі інфекційні агенти, як віруси грипу, провокують хронічні захворювання та інші ускладнення. Але те, що грип може перетікати у такий стан, щоб призводити до загострення хронічних та появи нових симптомів – це точно.

Що робити, аби грип не перейшов у "тривалий грип"?

Якщо вже сталося інфікування, то основне завдання не допустити поширення вірусів та полегшити симптоми. Тому за перших ознак хвороби лікар може порадити негайно почати прийом противірусного препарату прямої дії – це робиться для того, щоб знизити вірусне навантаження.  Препарат, який містить флавоноїди, може бути  рекомендований для пацієнтів будь-яких категорій, у тому числі, для людей із хронічними захворюваннями та новонароджених. Завдяки противірусним препаратам імунна система швидше та ефективніше бореться з вірусами, знижується ймовірність ускладнень після грипу, полегшується перебіг захворювання та пришвидшується одужання.

Наступні дії мають бути націлені на контроль симптомів: промивання носа, гарячка і біль нейтралізуються нестероїдними протизапальними препаратами, біль у горлі знімуть льодяники і сиропи. Все інше – за призначенням лікаря.

При грипі важливо відпочивати (організму потрібні сили для відновлення і боротьби), пити багато рідини (щоб уникнути зневоднення та виводити продукти інтоксикації) та слідкувати за мікрокліматом у приміщенні (температура повітря не вище 20 °С і вологість від 50–60%).

Якщо протягом трьох днів самопочуття лише погіршується, треба обов’язково звернутися до лікаря.

Кому загрожує "тривалий грип"?

Згідно з дослідженнями, "тривалий грип" частіше зустрічається в осіб старшого віку; тих, хто важко переніс грип або був госпіталізований; мав ускладнення; має супутні хронічні хвороби. Але ті, хто перехворів навіть відносно легкою формою грипу, мусять бути обережними та уважними до себе. Адже поки не існує ліків від таких поствірусних станів, як "тривалий грип", найкраще, що можна зробити – дбати про здоров’я. Це означає щодня займатися 30-хвилинною фізичною активністю, бувати на свіжому повітрі, правильно харчуватися, пити достатньо води, з’їдати по 2-3 фрукти, мінімізувати сигарети та алкоголь, дбати про профілактику хвороби та вміти протистояти стресу. А головне – щепитися від грипу, зробити це ніколи не пізно. В такий спосіб можна або повністю убезпечити себе від хвороби, або перенести грип у легкій формі без ускладнень.

Усвідомлення того, що грип має небезпечні довготривалі наслідки, змушує більше дбати про себе і робити все, аби не захворіти. Не варто применшувати небезпеку, яку несуть віруси грипу. Зменшити ймовірність "тривалого грипу" допоможуть вакцинація, прийом противірусних препаратів та дотримання гігієни. Бо сама хвороба – це верхівка айсберга, тому особливо піклуватися про себе потрібно і після одужання.

Джерело матеріала
loader
loader