Як призначити ефективне лікування? Для цього потрібні кваліфіковані лікарі та точна діагностика, яка багато в чому залежить від якісного обладнання.
Саме такими є магнітно-резонансні томографи (МРТ), які використовують для підтвердження особливо складних і небезпечних діагнозів. Минулого року Медичні закупівлі України придбали для лікарень 28 потужних МРТ на замовлення МОЗ.
Едем Адаманов, генеральний директор Медичних закупівель України
У чому їхня унікальність, до чого тут клітини Фарадея, які області отримають це обладнання і як воно допоможе розширити доступ українців до якісної діагностики у регіонах – розповім далі.
Перші централізовані закупівлі МРТ лише на рівні держави
Магнітно-резонансна томографія є одним із найбільш інформативних та безпечних методів діагностики. Адже на відміну від КТ вони не опромінюють людину, тому що їх принцип роботи ґрунтується на магнітних полях.
Отримані МРТ від всесвітньо відомих виробників – німецької компанії Siemens, японської Canon та американської General Electric, діагностики на яких українці проходитимуть безкоштовно.
Це перші централізовані закупівлі МРТ лише на рівні держави. Вони сталися зі значною економією бюджетних коштів: близько 300 млн. грн. – за 1,1 мільярда.
Чому це важливо? У деяких областях України в державних лікувальних закладах досі відсутні МРТ, або використовуються старі з низькою індукцією магнітного поля. Багатьом із них переважно понад 10 років, а іноді й понад 15 (!). Звідси – неякісна діагностика чи потреба бігти до приватної клініки та проводити дослідження за чималі гроші.
Придбані медзакупівлями України апарати МРТ – сучасні та інноваційні, але дещо відрізняються між собою технічними характеристиками. Зокрема, 22 з них мають напруженість магнітного поля 1,5 Тесла та 6 – 3 Тесла (показник індукції магнітного поля).
Обидві категорії — високопідлогове обладнання, призначене для детальної візуалізації внутрішніх органів та тканин організму завдяки якісному двовимірному та тривимірному зображенням.
Апарати 1,5 Тесла спеціалізуються на дослідженнях центральної нервової та серцево-судинної систем, черевної порожнини, малого тазу, ортопедії, завдяки яким можна проводити мамографічні дослідження.
У свою чергу, апарати 3 Тесла дозволяють проводити спектрографію та трактографію, необхідні в нейрохірургії. Зокрема, це один із інноваційних методів діагностики головного мозку, що особливо актуально під час війни.
Такі дослідження дозволяють оцінити стан провідних шляхів головного мозку та біохімічну активність усередині клітин організму, а також наскільки близько знаходяться важливі нервові тканини до пухлини, що є надзвичайно важливим для нейрохірургів під час операцій.
Таким чином, завдяки цим апаратам можна буде діагностувати низку захворювань, зокрема онкологію ще на ранній стадії. А це ще один крок на шляху до одужання, адже всі ми розуміємо, що якісна та своєчасна діагностика – це критично важливий етап для ефективного та успішного лікування.
Які лікарні отримають апарати МРТ
Цього року постачальник має поставити обладнання до лікарень, які визначило МОЗ на основі цієї потреби. За попереднім розподілом ці апарати поїдуть до обласних клінічних лікарень Вінницької, Дніпропетровської, Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Рівненської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької та Чернівецької областей.
Але не єдиними закупівлями 🙂 Адже перед постачанням лікарні маємо відповідально підготуватися.
МРТ – найскладніше обладнання для встановлення
Перед інсталяцією МРТ медустанови повинні підготувати йому приміщення. Воно має відповідати суворим вимогам, без яких обладнання просто не працюватиме. Для цього інженери постачальника відвідують лікарні, перевіряють наявність усіх комунікацій та дають рекомендації щодо будівництва чи ремонту приміщення.
Далі постачальник повинен привезти та вмонтувати безпосередньо у стіни клітину Фарадея – огорожу з електропровідного матеріалу, виготовлену індивідуально під кожну лікарню. Вона призначена для того, щоб захистити обладнання від сторонніх імпульсів та забезпечити максимальну якість зображення.
Тільки після цього етапу лікарня може ухвалити МРТ. Сам томограф, до речі, вже заправлений гелієм для охолодження магніту ще із заводу-виробника, тобто вже працює, навіть не діставшись лікарні.
Як бачите, держава інвестує чимало ресурсів у якісне діагностичне та лікувальне обладнання. А це означає, що навіть під час війни країна дбає про здоров'я українців та розширює їхній доступ до безкоштовного лікування.
Наступний рік буде не менш насиченим – плануємо купувати та встановлювати у деяких лікарнях необхідні для виробництва радіофармпрепаратів циклотрони для діагностики та лікування онкозахворювань, а у 2025 році – позитронно-емісійні комп'ютерні томографи (ПЕТ-КТ). Але то вже інша історія.