Середня пенсія – фікція, більшість отримує значно менше: суддям платять по 100 тисяч, а іншим – менше чотирьох
Середня пенсія – фікція, більшість отримує значно менше: суддям платять по 100 тисяч, а іншим – менше чотирьох

Середня пенсія – фікція, більшість отримує значно менше: суддям платять по 100 тисяч, а іншим – менше чотирьох

В Україні більшість пенсіонерів отримують до 4 тис. грн (!) в місяць. Ця сума, яка навіть не досягає фактичного прожиткового мінімуму. І хоча середня пенсія складає 5,3 тис. грн, 65,7% пенсіонерів не отримає навіть і 5 тис. грн. Розмір середньої пенсії спотворено. Поки більшість не отримує і 4 тис. грн, судді на заслуженному відпочинку щомісячно отримують з Пенсійного фонду по 100 тис. грн. В середньому ж виходить цифра, яка для більшості недосяжна.

Про те, які пенсії отримують українці і кому пощастило, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Судді у відставці отримують близько 100 тис. грн пенсії. Тільки їм і пощастило

З 2019-го середня пенсія в Україні зросла в два рази: з 2645 до 5385 грн. Водночас пенсії суддів зросли одразу в 3,5 рази. Якщо в січні 2019-го служитель Феміди на заслуженому відпочинку в середньому отримував 28 702 грн, то в січні 2024-го вже 99 837 грн.

Наприклад, суддя Івано-Франківського апеляційного суду у відставці Марія Горейко в січні 2022-го звільнилась і вийшла на пенсію. Щомісячно минулого року вона отримувала 101 695 грн пенсії (дані з декларації). Крім того, при звільненні вона отримала вихідну допомогу у розмірі 624 294 грн. Колишній нардеп, суддя Конституційного суду у відставці Василь Німченко декларує щомісячно пенсію в розмірі 192 136 грн.

Як змінювалась середня пенсія

Для звичайних українців розмір пенсії обмежений 10 прожитковими мінімуму для тих, хто втратив працездатність. Це 23 610 грн. Але Конституційний суд вирішив, що обмежувати пенсії суддів неправильно. Тому їм залишили особливі умови.

Розмір пенсії судді залежить від його стажу, а також того, яку зарплату отримує той, хто працює на відповідній посаді. Мінімальна пенсії судді – 50% зарплати. А якщо є стаж більше 20 років, то за кожен наступний рік роботи пенсія збільшується на 2%. Максимальний розмір виплати не може бути більшим 90% зарплати судді. Щоб отримувати 90%, треба працювати суддею 40 років.

До реформи 2017-го в Україні пенсії призначались і розраховувались за десятком різних законів. Наприклад, свої пенсії були у прокурорів, у членів Кабміну, у вчених, навіть у журналістів. Зараз практично всі особливі умови скасовано, проте ті, хто встиг вийти на заслужений відпочинок за старими правилами, досі отримують свої "особливі" пенсії. Наприклад, згідно з даними, які отримав OBOZ.UA, минулого року народні депутати отримували пенсію розміром 16 134 грн, прокурори – 22 472 грн.

Чому більшість українців високу пенсію не отримає

В Україні з 2017-го всі майбутні пенсії знизили. Раніше за кожен рік можна було отримати 1,35% розрахункового заробітку, а з 2017-го – лише 1%. Наприклад, якщо ваш розрахунковий заробіток складає 8 тис. грн (фактична зарплата може бути значно більшою), то зараз за 35 років стажу можна буде отримати пенсію розміром 2 800 грн. А за старими правилами – 3 780 грн.

Всі майбутні пенсії знизили в тому числі і для того, щоб не переглядати пенсійний вік. Але це посилило вже існуючу проблему бідності серед пенсіонерів. При тому у українців не спитали, чи готові вони отримувати пенсію на третину менше, але виходити на заслужений відпочинок не в 65, а 60 років.

Вже зараз 2,7 млн пенсіонерів з 10,5 млн працюють на заслуженому відпочинку. Тут є кілька причин: низка пенсія, бажання продовжувати реалізовувати себе в кар'єрі. 60 років – це все ще людина, яка має всі можливості бути економічно активною. Проте в Україні 60 вже вважається віком втрати працездатності. Саме поняття в законі впливає на настрої і українців, і роботодавців.

Згідно з останнім звітом ПФУ, який є у OBOZ.UA, в Україні пенсію до 3 тис. грн отримують більше 3 млн осіб. Ще 2,2 млн українців отримують до 4 тис. грн на місяць. Всього близько 5,29 млн українців отримують пенсію до 4 тис. грн. І це більшість пенсіонерів.

В Україні пенсію отримують всього 10,51 млн осіб. Тобто насправді середня пенсія для більшості – сума, про яку вони можуть тільки мріяти. І ситуація погіршується, бо всі наступні пенсіонери, починаючи з 2017-го, мають гірші умови. Отже, ще 1,56 млн українців отримають пенсію розміром від 4 тис. до 5 тис. грн. А з урахуванням попередніх груп, 6,85 млн з 10,51 млн отримають пенсію до 5 тис. грн. І це тоді як середня пенсія складає 5 385 грн. Що ж показує ця середня цифра? Нічого.

Менше 4 тис. грн – стільки щомісячно отримує більшість українських пенсіонерів. І хоча це не середня цифра, саме цей факт демонструє критичну ситуацію в Пенсійному фонді. Пенсіонери приречені на бідність. Або вони встигли накопичити збереження, яких вистачить до кінця життя, продовжують активно працювати, мають пасивний дохід, чи дорослих дітей, що фінансово їм допомагають, або вони знаходяться далеко за межею бідності. Такі реалії української пенсійної системи.

Поки в європейських країнах 60-річні – активно працюють, живуть насиченим та повним життям, в Україні ж створюється ситуація, коли саме в цьому віці приходить вимушена бідність у вигляді найменшої в Європі пенсії. Або ж українці продовжують працювати, маючи статус "людини непрацездатного віку". І чи не єдині, хто з радістю очікує свою пенсію – судді.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader