Представники української кіноспільноти опублікували відкритого листа до президента, голови Верховної Ради и прем’єр-міністра України, в якому висловили недовіру керівництву Державного агентства України з питань кіно та закликали передати цьогорічний бюджет відомства у розмірі 589,6 мільйона гривень на потреби Сил оборони.
«Безумовно, українське кіно, як і вся культура загалом, потребує великої уваги та бюджетної підтримки для розвитку та репрезентації України в світі, і є потужним елементом культурної дипломатії. На превеликий жаль, роки некомпетентної та недоброчесної роботи керівництва Держкіно переконують нас, що виділені кошти будуть використані неефективно та з численними порушеннями», - йдеться у листі.
У ньому також йдеться про те, що представники кіноспільноти неодноразово закликали до відставки з посади голови Держкіно Марини Кудерчук, «яка своїми діями та вчинками руйнує систему державного регулювання галузі, дискредитує посаду державного службовця, завдає шкоди українському суспільству та іміджу України в світі, особливо під час повномасштабного вторгнення Російської Федерації».
У листі також відзначається, що повноваження Ради підтримки кінематографії, яка має обиратися кожні два роки, у березні 2023 року були подовжені постановою Кабінету міністрів. 2 листопада 2023 Київський окружний адміністративний суд задовільнив позов Національної спілки кінематографістів України і визнав це рішення незаконним
«У той час як багато кінематографістів стали військовослужбовцями і потребують адекватного забезпечення - від грілок для ніг до дронів, уряд планує виділити рекордне фінансування Державному агентству з питань кіно, яке функціонує без затвердженої стратегії, керується некомпетентною Головою, а рішення про ефективне використання коштів приймає Рада з підтримки кінематографії, яка мала за законом скласти свої повноваження в березні 2023 року», - йдеться у листі.
Загалом кіноспільнота вимагає:
- Перенаправити заплановані на 2024 рік на підтримку кінематографії бюджетні кошти на потреби Сил оборони, окрім визначених законодавством зобов'язань Держкіно,
- Звільнити керівництво Держкіно, чиї дії руйнують кіногалузь та завдають репутаційної шкоди на міжнародному рівні,
- Провести прозорий конкурс на посаду нового очільника Держкіно і членів Ради з державної підтримки кінематографії в установленому порядку і під контролем громадськості,
- Розробити у прозорому процесі новий проєкт Стратегії розвитку кіно за участі громадськості.
У листі йдеться про те, що всі охочі можуть підписати його до 26 січня.
Нагадаємо, у липні 2023 року телеведучий та продюсер Юрій Горбунов заявив про те, що його команда та компанія «Прототип продакшн» вирішила не брати державні 33 мільйони гривень фінансування на створення телевізійного серіалу під робочою назвою «Смт Інгулець». Цьому рішенню передувала хвиля обурення у соцмережах, пов’язана з розподілом бюджетних коштів на створення фільмів і серіалів під час війни.