Апетити Кремля виходять далеко за межі України - Штати в ОБСЄ
Апетити Кремля виходять далеко за межі України - Штати в ОБСЄ

Апетити Кремля виходять далеко за межі України - Штати в ОБСЄ

Росія чітко артикулює, що присутність незалежної держави на території, яку Москва вважає своїми "історичними територіями", може розглядатися як привід для російських військових дій, і це становить загрозу для багатьох сусідніх і не тільки держав.

Як передає кореспондент Укрінформу, про це заявив радник з питань контролю над озброєннями місії США при ОБСЄ Даніель Вартко під час засідання Форуму з безпекового співробітництва ОБСЄ.

"Історія рясніє прикладами, які ілюструють, чому диктаторів не можна і не потрібно умиротворяти. Коли диктаторів умиротворяють, а не протистоять їхній агресії, вони просто спричиняють ще більше хаосу, смертей і руйнувань. Ризики та загрози глобальному миру і безпеці продовжуватимуть зростати", - зазначив на початку свого виступу американський дипломат.

За його словами, після двох років жорстокої війни РФ проти України "важко бути шокованим", але заяву експрезидента РФ, нинішнього заступника секретаря радбезу Росії Дмитра Медведєва від 17 січня не можна оминати увагою. У ній Медведєв, зокрема, заявив, що "наявність незалежної держави на історичних російських територіях (в Україні – ред.) тепер буде постійним приводом для відновлення військових дій".

За словами американського дипломата, тепер присутність незалежної держави на території, яку Росія вважає своїми "історичними територіями", може розглядатися Москвою як привід війни, і "це виходить далеко за межі України".

"Йдеться, по суті, про те, що саме існування незалежних країн Балтії - колись завойованих і включених спочатку до складу царської, а потім до складу радянської імперій – "є постійним приводом для відновлення військових дій". Існування незалежних держав у Центральній Азії –Казахстану, Киргизької Республіки, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану – є "постійним приводом для воєнних дій". Існування незалежних держав Грузії, Вірменії та Азербайджану – "постійний привід для воєнних дій", - заявив представник американської місії в ОБСЄ.

Він додав, що "снування Фінляндії, Польщі, Молдови, Білорусі, України й навіть Туреччини та Сполучених Штатів, адже всі вони містять принаймні частину території, яка колись контролювалася Російською або Радянською імперіями, тепер також для Москви є "постійною причиною для воєнних дій".

"Я не лякаю і не вигадую ці загрози. Агресивна війна Росії проти України підживлюється саме цим виправданням. І Росія вже почала виступати із завуальованими і відкритими погрозами застосування сили проти багатьох інших найближчих сусідів", - сказав Вартко.

На підтвердження цього він також навів ряд висловлювань самих російських лідерів. Так, у червні 2022 року Путін припустив, що місто Нарва в Естонії належить Росії, і Росія "повинна повернути та захистити [його]". У серпні 2022 року Медведєв опублікував у соцмережах заяву, в якій поставив під сумнів суверенітет Казахстану, назвавши його "штучною державою". А трохи більше ніж через рік, у серпні 2023 року, Медведєв вже припустив, що Москва може анексувати окуповані території в Грузії. Пізніше у листопаді 2023 року Медведєв заявив, що Польща може втратити свою державність. "Також у грудні 2023 року посол Росії при міжнародних організаціях у Відні Михайло Ульянов сказав про Фінляндію: "Оскільки вони наші сусіди, якщо ... буде якась ескалація, вони постраждають першими". 16 січня цього року Путін припустив, що політика Латвії щодо внутрішнього проживання безпосередньо впливає на безпеку Росії", - додав американський дипломат.

Він наголосив на тому, що у Гельсінському Заключному акті чітко зазначається, що "держави-учасниці утримуватимуться від будь-яких дій, що становлять загрозу силою або прямого чи непрямого застосування сили проти іншої держави-учасниці".

"Історія навчила нас, що умиротворення і прогинання перед агресією в надії, що це принесе мир, є ілюзією – насправді це просто шлях до більшої агресії і більшої війни. Вибір, який Росія поставила перед усіма нами, і який вона зараз ставить перед усіма нами, полягає в наступному: війна зараз, або ще більша війна пізніше. Ми маємо сприймати за чисту монету слова російського керівництва, коли вони знову і знову говорять, що хочуть відновити історичні завоювання Росії", - заявив Вартко.

Як повідомляв Укрінформ, раніше місія України в ОБСЄ заявила, що заява заступника секретаря ради безпеки РФ Дмитра Медведєва про війну з Україною до її повного знищення чітко свідчить про справжні наміри Росії та екзистенційну загрозу з її боку для України.

Теги за темою
Росія війна США ОБСЄ
Джерело матеріала
loader
loader