Індекс Біг Мака вигадали у виданні The Economist, щоб визначати реальний курс національних валют різних країн, враховуючи вартість гамбургера в МакДональдсі. За даними журналу, українська гривня недооцінена, а курс долара завищено майже на 50%.
Про те, наскільки об’єктивною є така оцінка, Фактам ICTV розповів генеральний директор Activitis Павло Матіяш.
Що таке індекс Біг Мака
Щорічний індекс Біг Маку журнал The Economist складає з 1986 року. На думку експертів видання, цей показник найкраще оцінює купівельну спроможність валют різних країн світу з двох причин:
- МакДональдс – світова мережа, яка працює у більшості країн світу.
- До складу Біг Мака входять основні продукти харчування (хліб, м’ясо, овочі), тому його вважатимуться узагальненим продуктом народного господарства.
За словами Павла Матіяша, індекс Big Mac є неформальним способом оцінки паритету купівельної спроможності між валютами різних країн, виходячи з ціни гамбургера в кожній країні. За базу або нульову позначку прийнято ціну гамбургера та купівельну спроможність долара в США.
– Безсумнівно, індекс Біг Мака приваблює своєю інтуїтивністю та простотою як інструмент для аналізу паритету купівельної спроможності різних валют, проте він не позбавлений певних недоліків, – зазначає експерт.
При цьому Павло Матіяш наголошує, що незважаючи на стандартизацію продукту Big Mac, вартість цього гамбургера може вагатися з кількох причин:
- місцеві виробничі витрати, включаючи оплату праці;
- ціни на ринку нерухомості;
- податкова політика країни;
- конкурентне середовище у секторі швидкого харчування.
– Ці фактори суттєво різняться між країнами, безпосередньо впливаючи на ціну кінцевого продукту, – уточнює експерт.
Яким має бути курс долара в Україні у 2024 році та наскільки недооцінена гривня
В опублікованих результатах дослідження індексу Біг Мака за січень 2024 року українська гривня посіла восьме місце з кінця серед світових валют, вартість яких недооцінена.
На думку видання, курс гривні недооцінений на 48,4%, порівняно з фактичним обмінним курсом 37,44 грн за долар. Реальний курс української валюти має становити 19,33 грн, що випливає із порівняння вартості гамбургерів:
- Біг Мак в Україні – 110 грн.;
- Біг Мак у США – $5,69.
Олександр Матіяш наголошує на тому, що це дуже спрощений погляд на визначення оптимального курсу долара в Україні. Це складне завдання, що ґрунтується на ринковому балансі попиту та пропозиції, а також на політиці Національного банку України, який може втручатися у стабілізацію курсових коливань.
– Однозначного “правильного” курсу немає, оскільки він залежить від динамічних економічних умов. Також важливим показником є купівельна спроможність, – наголошує експерт.
За словами Олександра Матіяша, аналізуючи вартість Біг Мака можна виявити, що за середньої зарплати в США, яка становить 4670 доларів після оподаткування, американець може дозволити собі купити 478 гамбургерів на місяць. Водночас, в Україні, де середня зарплата після сплати податків становить 19500 грн, можна придбати лише 158 гамбургерів.
Такий стан речей відображає вплив кількох факторів:
- інфляції;
- повільного економічного зростання;
- поширеності низькооплачуваної праці в Україні.
– Індекс Big Mac ілюструє, як різниця в ціні одного й того самого продукту може відображати різницю у купівельній спроможності між країнами. Таким чином, важливо не так абсолютне значення курсу валюти, як те, як багато товарів і послуг можна придбати на зароблені гроші в різних країнах, – пояснює експерт.
Отже, аналізуючи економічний стан, особливу увагу слід звертати на реальну купівельну спроможність і середній рівень доходів населення, оскільки саме вони дають повніше уявлення про економічний добробут і стандарти життя в різних країнах.
Індекс Біг Мака: найбільш недооцінені та переоцінені валюти у світі
До трійки найбільш недооцінених валют у світі увійшли:
- тайванський долар – на 58%;
- індонезійська рупія – на 57,3%;
- індійська рупія – на 54,5%.
Найбільш переоціненими виявилися валюти Швейцарії, Норвегії та Уругваю:
- швейцарський франк – на 43,5%,
- норвезька крона – на 25,5%,
- уругвайське песо – на 23,7%.
Також виявилися переоцінені валюти Євросоюзу, Швеції, Коста-Ріки, Великобританії та Данії.