Новий закон про мобілізацію: чи допоможе він вирішити проблеми армії та наскільки
Новий закон про мобілізацію: чи допоможе він вирішити проблеми армії та наскільки

Новий закон про мобілізацію: чи допоможе він вирішити проблеми армії та наскільки

До парламенту передано новий перероблений варіант закону про мобілізацію. На відміну від попереднього разу в ньому детальніше прописаний чіткий алгоритм призову та проходження медкомісії, підстави для відстрочення, покарання для ухилянтів, правила перетину кордону, електронні повістки та багато іншого. Зрозуміло, що сама мобілізація – це лише частина необхідної доукомплектації та посилення ЗСУ. Окрім свіжих солдатів, армія вимагає нових танків, ракет, дронів та іншої техніки. Збройні сили потребують додаткового фінансування та модернізації матеріально-технічної бази. Але мобілізаційні заходи - це одне з найактуальніших питань. Журналіст Коротко про дізнавався у військових експертів, наскільки цей закон зможе вирішити проблеми призову та допомогти нашій армії на фронті.

Мобілізація необхідна, але вона апріорі не сподобається людям

Сергій Грабський, військовий експерт:

- Чи допоможе цей закон армії – допоможе. Нам категорично не вистачає людей на фронті. ЗСУ, Залужному потрібно, щоб у строю був повний комплект на 127 осіб піхотної роти. І будь-яка людина, яка під час війни ставитиме під сумнів необхідність мобілізації, – злочинець. Чи сподобатися це людям, суспільству? Ні. Мобілізація буде примусом. Цей закон апріорі не може влаштувати їх, бо ніхто не хоче йти на фронт. Я був на війні і не на одній, повірте - це страшно.

Солдата треба мотивувати, щоб не було "500-х"

Дмитро Павлов, військовий психолог, підполковник запасу:

- Цей закон однозначно може спричинити соціальне невдоволення. Він спрямований на поповнення нашої армії будь-якими способами. З одного боку, під час війни це правильно. Наприклад, такі обмеження для ухилянтів, як можливість керувати транспортним засобом або обмеження у користуванні банківськими коштами. В одному місці закону це прописано. А як цього досягти – не прописано. А все це викликатиме певну незадоволеність у суспільстві. Або такий спірний момент – прийшла повістка в електронний кабінет, а ви її не побачили. Але маєте відповідати за неявку у військкомат.

Цей закон дозволить поповнити нашу армію мобілізованими. Питання буде лише, яка їх професійна підготовка. Вони можуть бути непідготовленими воювати. Багато комбригів вже зараз скаржаться, що до них від територіальних центрів комплектування (ТЦК) приходить таке поповнення, яке вони не можуть послати в бій, оскільки воно абсолютно не підготовлене та не мотивоване. І вони з часом стають або "300" (пораненими), або "500" (відмовниками).

Тобто їх треба чимось мотивувати. І тут нам не гріх використовувати досвід Росії – економічне стимулювання військових. До того ж не таке, як у нас – лише зарплата у 100 тисяч гривень на військового на лінії фронту. Це має бути можливість отримання кредиту іпотеки у мирний час, можливість вступу до вишів тощо. Кремль передбачає цілий пакет «плюшок» для бурята та тувинця, щоб йти на війну в Україні. І не треба говорити, що ми не маємо для цього коштів. По-перше, ми отримуємо багатомільярдне фінансування наших західних союзників. А по-друге, подивіться, які божевільні гроші отримують високопосадовці. Адже про мільйони йде мова! Тобто гроші для наших військових є, було б бажання їх знайти.

У законопроєкті є непогані пункти, але як вони працюватимуть?

Іван Ступак, військово-політичний оглядач Українського інституту майбутнього:

– Наскільки він допоможе, ще рано говорити. Цей законопроєкт ще не пройшов навіть першого читання. А що дійде до кінця і фінального голосування – невідомо. Депутати ще не внесли своїх поправок. Його можуть капітально переграти. Ми ще не бачили висновку юристів. Це може бути як у анекдоті з кораблем – починали будувати крейсер, а закінчили підводним човном.

Нині у цьому законопроєкті є непогані пункти. Наприклад, про чіткі виплати військовим. Але є й інші сумнівні позиції. Ось, наприклад, військові медичні комісії мають звітувати перед військкоматами. А як це відповідає лікарській таємниці? Тобто цей законопроєкт, як і раніше, ще дуже «сирий». Але до кінця цього місяця його мають ухвалити. Фронт не може чекати, йому потрібне поповнення.

Петро Черник, військовий аналітик, полковник запасу:

- Щоб зрозуміти ефект від цього закону, потрібно щонайменше пів року. Але на цей шлях потрібно ставати, і ми це вже зробили і пройдемо цю дорогу. Поки що, насправді, не видно формальних недоліків цього закону. Нині у ньому немає необдуманих пунктів. Поки що всі вони мають свою доцільність та обґрунтування. Питання - як вони спрацюють насправді.

Теги за темою
Законопроект
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader