Австрія відмовилася видавати Україні ексголову НБУ, якого розшукують: названо причину
Австрія відмовилася видавати Україні ексголову НБУ, якого розшукують: названо причину

Австрія відмовилася видавати Україні ексголову НБУ, якого розшукують: названо причину

Запит на екстрадицію підозрюваного подавали ще минулого року

Колишній очільник Нацбанку Кирило Шевченко втік до Австрії восени 2022 року через звинувачення в корупції. Його підозрюють у розтраті коштів Укргазбанку шляхом зловживання своїм службовим становищем, а також у створенні злочинної організації та легалізації коштів. Українська влада подала запит на екстрадицію підозрюваного, однак Австрія відмовила, посилаючись на "воєнний стан в Україні".

Про це пише австрійське видання Der Standard. В коментарі якому, Шевченко наполягає на своїй невинуватості й заявляє про політичне переслідування з боку Офісу президента.

"Мене переслідують з політичних мотивів, пов'язаних із роботою на посаді голови Національного банку України. Всі ці звинувачення сфабриковані. Це та сама практика, яку Путін використовує проти власного народу. Вони хочуть публічно продемонструвати, що відбувається з тими, хто не слухається", — заявив Шевченко у коментарі виданню.

Зазначимо, Шевченко втік з України у вересні 2022 року, за місяць до офіційної відставки. Невдовзі після цього він подав заяву на отримання політичного притулку в Австрії, де й досі перебуває.

Україна подала прохання про екстрадицію підозрюваного у корупції, однак австрійські суди відхилили запит. Видання Der Standard, посилаючись на владу, пише, що "передача Шевченка Україні наразі неможлива через воєнний стан". Також, зазначають у виданні, через війну в Україні Шевченку буде дозволено залишатися в Австрії, навіть якщо влада не надасть "офіційний притулок".

Водночас варто зауважити, що адвокати Шевченка заявляли про те, що добровільно повернутися в Україну він не може, бо в такому разі втратить статус прохача притулку. Однак, разом з тим, ще раніше у захисту була інша версія. Так, під час обрання заочного запобіжного заходу адвокат підозрюваного говорив, що Шевченко не може повернутися в Україну, бо проходить лікування, яке нібито не дозволяє тривалі переїзди, — пише Центр протидії корупції.

Контекст

Кирило Шевченко очолив НБУ у серпні 2020-го, до цього з жовтня 2014-го він обіймав посаду першого заступника, в.о. голови правління Укргазбанку, а з 28 травня 2015-го до 15 липня 2020 року був головою правління банку.

  • 6 жовтня 2022 року ексголові Нацбанку Кирилові Шевченку було повідомлено про підозру за махінації в "Укргазбанку". Його підозрювали у незаконному виведенні 206 млн грн з установи у 2014–2019 роках.
  • 24 жовтня 2022 року Шевченка оголосили в розшук у справі про розкрадання в Укргазбанку, а вже 28 жовтня розшук став міжнародним
  • 18 листопада 2022 року оголошений в розшук ексголова НБУ попросив притулок в Австрії
  • 8 грудня 2023 року Вищий антикорупційний суд (ВАКС) заочно арештував колишнього Голову Національного банку України, а 9 червня надав дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування щодо Шевченка.
  • 25 серпня 2023 року ексголові Нацбанку оновили підозру. Тепер йому інкримінують ще й створення злочинної організації та легалізацію коштів

Нагадаємо, раніше "Телеграф" писав, що разом з ексголовою Нацбанку підозру отримав і тодішній голова Рахункової палати та екснардеп Валерій Пацкан.

Теги за темою
Корупція НАБУ
Джерело матеріала
loader
loader