До завершення поточного робочого тижня (12-16 лютого) українські банки можуть відчутно переписати курс готівкового долара. Причому, нерівномірно: знизити у купівлі та підвищити у продажу. За прогнозом, він у них перебуватиме в межах коридору купівлі та продажу від 37,35 до 38,35 грн. Увечері ж 12 лютого банки купують валюту в середньому по 37,7 грн, а продають по 38,15 грн.
Про можливі зміни повідомив фінансовий аналітик Олексій Козирев. Він зазначив: в обмінниках курс очікується на рівні від 37,6 до 38,3 грн. Сьогодні ж ввечері вони визначили його в середні 38,18/38,3 грн (купівля/продаж).
"На готівковому ринку цього тижня особливого курсового штилю не буде. Тенденція щодо перевищення обсягів купівлі населенням валюти над її здаванням в обмінники фінкомпаній та каси банків збережеться і навіть дещо посилиться", – зазначив аналітик.
Загалом, підкреслив він, поточний тиждень "обіцяє бути напруженим на валютному ринку". Причина – збільшення кількості негативних факторів, які працюють проти гривні. Йдеться, серед іншого, про проблеми з наданням військової та фінансової допомоги Україні з боку США.
"Однак говорити про глобальні загрози для курсу гривні було б некоректно. Адже Нацбанк практично повністю контролює ситуацію на міжбанку та має важелі впливу на всі сегменти валютного ринку. У тому числі, опосередковано, і на готівковий ринок", – констатував Козирев.
Скільки можна купувати доларів
Раніше ж Нацбанк дозволив українцям купувати стільки готівкової іноземної валюти, в тому числі доларів, скільки їм потрібно. Причому, як у банках, так і в обмінниках. Нові правила діють з 1 грудня 2023 року.
До цього ж купити можна було лише певну суму. Зокрема, обсяг можливого продажу готівкової валюти для кожного банку визначався як сума кількох складових, нагадав нардеп від "Слуги народу" Данило Гетманцев. Зокрема, йшлося про:
- залишок готівкової валюти у банках станом на 13 квітня 2022 року;
- обсяг перевищення між купівлею-продажем готівкової валюти та 120% від обсягу купленої безготівкової валюти у населення.
У самому регуляторі запевняють: скасування обмежень на продаж валюти населенню позитивно позначиться на стані ринку. Зокрема, за оцінками, це сприятиме:
- мінімізації різниці між готівковим та безготівковим курсами;
- стабілізації курсових очікувань;
- підвищення стійкості валютного ринку.
Як повідомляв OBOZ.UA, водночас НБУ не повертатиме фіксований курс долара. Там зазначають, що від цієї практики відійшли свідомо, а всі коливання – як у бік здорожчання, так і здешевлення – є нормальним явищем за режиму гнучкості.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!