Порогу у 2% від ВВП на військові витрати не дотримуються багато європейських країн-членів НАТО станом на середину 2023 року.
Про це повідомляється на сайті німецької платформи Statista, що спеціалізується на світових, ринкових і споживчих даних.
Члени НАТО – Латвія, Литва та Естонія – також планують побудувати бункери на кордоні з РФ.
Згідно з даними на 1 липня 2023 року, кількість країн НАТО, які досягли або перевищили 2% рівень витрат, становила лише 11 із 30 членів, що мають збройні сили.
Військові витрати щодо ВВП значно зросли у 2023 році порівняно з 2022 роком у Румунії та Угорщині.
Які країни НАТО віддають понад 2% від ВВП на оборону
Згідно з цим списком, видно, що країни Східної Європи більш сприйнятливі до військової загрози.
Але також видно, що більші й багатші члени НАТО не досягли мети у 2%. До них належать Німеччина (1,57%), Канада (1,38%), Італія (1,46%) та Іспанія (1,26%).
Хорватія і Франція раніше дотримувалися порогу в 2%, але 2023 року рівень фінансування впав до 1,79% і 1,90% відповідно.
Ближче за всіх до досягнення порогу в 2% від ВВП опинилися нові члени НАТО – Чорногорія і Північна Македонія з показником 1,87% ВВП. За ними йдуть Болгарія (1,84%), Албанія (1,76%), Нідерланди (1,70%).
За словами генсека Єнса Столтенберга, нині НАТО переживає найбільшу з часів холодної війни реорганізацію системи колективної оборони і стримування.
Концепцію, згідно з якою країни НАТО мають витрачати на оборону 2% свого ВВП, було ухвалено у 2014 році, а до 2024 року члени військового блоку мають перевищити її.
45-й президент США і нинішній кандидат у президенти від Республіканської партії Дональд Трамп раніше заявляв, що США не захищатимуть європейських союзників по НАТО від нападу Росії, якщо вони не витрачатимуть достатньо коштів на свою власну оборону.
А ще Трамп заявив, що “заохочував” би Росію атакувати союзників по НАТО, які не виконують своїх фінансових зобов’язань щодо оборони.