Байдену повертається бумеранг обережної підтримки України, Трамп може дати більше. Інтерв’ю з дипломатом Левченком
Байдену повертається бумеранг обережної підтримки України, Трамп може дати більше. Інтерв’ю з дипломатом Левченком

Байдену повертається бумеранг обережної підтримки України, Трамп може дати більше. Інтерв’ю з дипломатом Левченком

Вирішення питання допомоги Україні з боку США відкладається щонайменше до 28 лютого. Палата представників Конгресу взяла паузу, так і не ухваливши рішення. Втім, Дональд Трамп, що прагне вдруге очолити Білий дім, несподівано змінив риторику щодо підтримки України. Не відкидається, що після канікул ми станемо свідками цікавого "трюка", коли республіканці звинуватять демократів у недостатній підтримці України та запропонують більше.

Проте це поки лише прогнози. Щодо поточної ситуації, то позиція Джо Байдена про "обережну" підтримку України сьогодні повертається бумерангом. Через це можливості української армії протистояти російській навалі суттєво зменшилися, а ворог, відчувши слабкість Вашингтона, пішов далі напролом. Таку думку в ексклюзивному інтерв'ю OBOZ.UA висловив український дипломат, посол України у Хорватії та Боснії і Герцеговині у 2010-2017 роках Олександр Левченко.

– Палата представників Конгресу США пішла на перерву до 28 лютого й знову не ухвалила рішення щодо фінансової допомоги Україні. Спікер Майк Джонсон зайняв досить неоднозначну позицію з цього питання. Чи вважаєте ви, що за ним стоїть Трамп і що тут відмашку дає саме Трамп?

– Звісно, Джонсон – трампіст, фактично він ретранслює те, що говорить Трамп. І, власне, не він один. Але він належить до вищих посадовців США. До речі, до нього був Маккарті – досить притомний республіканець, але чомусь демократи допомогли прибрати його. Яка була ідея, важко сказати. Щоб на його місце став трампіст?

Ми пам’ятаємо, як Джонсон заявляв, що жодної допомоги Україні не буде, тому що це сказав Трамп. Але ми знаємо, що 15 лютого Трамп змінив позицію. Він сказав, мовляв, треба допомагати Україні, можливо, не безкоштовно, дамо кредит, а може, треба ще й більше дати, ніж Байден.

Отже, ми бачимо зміну політики. Думаю, вони зробили заміри міжнародної реакції на останні заяви Трампа щодо того, що США не будуть нікому допомагати. Тобто це фактична відмова від міжнародного партнерства, від ролі гаранта безпеки європейських країн тощо. Така риторика викликала шок і у Європі, і в Україні. Здається, там почали змінювати цю риторику.

І вона дійсно шкодить. Навіть представник Китаю в Раді безпеки заявив, що Америка має припинити постачати зброю Україні. Раніше Китай ніколи собі такого не дозволяв.

Тому нарешті відбулася різка зміна в риториці Трампа. Сподіваємося, що це не якийсь поодинокий факт, а що йдеться про зміну стратегії. Але в дурній позиції опиняється Джонсон. Він буде мати смішний вигляд, якщо теж змінить риторику на 180 градусів. Тож йому треба на певний час зникнути з медійного поля, щоби не стати посміховиськом. Схоже, саме через це і ухвалено таке рішення про канікули.

Врешті-решт, Джонсон має погодити позицію з Трампом, що робити з допомогою Україні. Йому треба проводити консультації з керівництвом партії через зміну позиції, що намітилася у Трампа.

Але для нас важливо не те, щоб питання якомога швидше поставили на голосування (хоча й це важливо), а щоб проголосували "за".

Байдену повертається бумеранг обережної підтримки України, Трамп може дати більше. Інтерв’ю з дипломатом Левченком

– Наразі розглядаються два варіанти дій на тлі того, що Джонсон відмовляється виносити на голосування питання допомоги Україні. Зокрема, є "план В" – процедура discharge petition, яка дозволяє обійти спікера. Якщо ця процедура буде застосована, чи припускаєте ви, що рішення щодо України може бути провалене через позицію Трампа?

– Через те що Трамп змінює риторику, можливо, цю процедуру й не варто застосовувати. Це буде принизливо й для самого Джонсона, якщо його обійдуть. Особливо коли буде зрозуміло, що є голоси частини республіканців, які при пам’яті, при нормальному здоровому глузді і розумі. Які розуміють, що вибори виборами, але є також і речі стратегічного характеру.

До речі, я не відкидаю, що трюком Джонсона може бути те, що він виступить і вимагатиме більшого фінансування для України, ніж дають демократи, закидаючи демократам, що вони дуже слабо підтримують Україну.

Але все це треба погодити, домовитися тощо.

– І саме тому потрібна пауза.

– Так, потрібна пауза. Але канікули все одно мали бути, плюс-мінус два дні, а втім, вони використовують цей час для цього.

– Чи вважаєте ви, що останнім часом роль США як захисника демократії у світі змінюється і нівелюється?

– З урахуванням того, що говорив Трамп, цієї ролі взагалі не передбачається. Хоча його головний слоган "Повернемо велич США", але ж тут мається на увазі повернення величі у світі, а не в штаті Техас, чи не так? Якщо ж говорити про велич США у світі, то всі союзники Штатів шоковані від такого підходу. Такого ніколи не було. Тим паче дивно це чути від республіканців, які завжди були антимосковськими, антикремлівськими.

Зрозуміло, що заради перемоги на виборах усі методі добрі, але, вибачте, те, що пропонує Трамп, – це не метод, це просто повний хаос у відносинах США з союзниками.

Але Трамп ще не переміг. Навіть більше, він ще офіційно не номінований як кандидат від Республіканської партії. Проте ми бачимо, що частина досить впливових демократів рекомендувала допомагати Україні, але не настільки, щоби вона перемогла Росію. І ця їхня позиція призводить до того, що в Україні на фронтах ситуація стала дуже складною, а також до того, що Росія йде далі і збирається розміщувати ядерну зброю у космосі. Це не два різних питання, а одне.

Якби ми могли тиснути на Росію на фронті, їй було би не до розміщення ядерної зброї у космосі. Але Росія відчула слабкість США і йде далі напролом. І це є свідченням того, що ті поради Байдену про обережну підтримку України наразі бумерангом повертаються офіційному Вашингтону.

Джерело матеріала
loader
loader