«Путін, наведи лад з Україною та Брюсселем, і з нашим керівництвом». З таким банером та з прапором СРСР страйкували сьогодні польські фермери на тракторах та авто і вимагали перекрити польсько-український кордон.
Польське видання Wyborcza, втім, стверджує, що організатори заходу були здивовані ситуацією і заявили, що за зміст написаного на банерах відповідають самі учасники.
Банер було знято з транспортного засобу поліцією. Ймовірно, на його автора чекає протокол за пропаганду тоталітарного державного устрою. Польський міністр внутрішніх справ вже заявив, що щодо автора цього банера «вживають заходів» і що потурання подібним злочинним діям не буде.
Серед написів на інших банерах, можна було помітити «Союз наказує, щоб польські землі були під паром, а токсичні продукти імпортувалися», «Відчуєте голод - будете поважати фермера», «Вибачте за перешкоди, ми маємо скасувати зелену угоду», «Не дозволимо корумпованим політикам знищити сільське господарство і Польщу», «Доб'ють фермера, зникне їжа», «Політика комісарів руйнує фермерів» та інші. Була навіть труна, що символізувала смерть польського сільського господарства.
Основною вимогою протестувальників є закриття польсько-українського кордону. Фермери стверджують, що зі сходу до Польщі потрапляє більш дешева сільськогосподарська продукція, яка не відповідає суворим стандартам ЄС і витісняє польську продукцію.
Зерно, яке йшло транзитом до Німеччини та яке протестувальникивисипали з вагонів, вони назвали «пліснявим» та таким, що не придатне ні для їжі, ні для фуражу, ні навіть для перегонки.
Вони вимагають посилити кордон, аби до країни потрапляли перевірені товари, які відповідають усім стандартам. Фермери також протестують проти Зеленого курсу, який, на їхню думку, зруйнує європейське сільське господарство і погрожують влаштувати акцію протесту у Варшаві і навіть заблокувати всі офіси Європарламенту. Найбільшим абсурдом політики ЄС вони називають вилучення 4% всієї землі фермерського господарства з виробництва та втручання у спосіб обробітку землі.
Ця угода, твердять вони, не була узгоджена з фермерською спільнотою і лише збільшить витрати, що вплине на ціни у магазинах.
Разом із тим, як пише Wyborcza, фермери, з якими поспілкувалися журналісти, зазначили, що вони не мають нічого проти України.
«Ми тримаємо за них кулаки у цій війні, бо знаємо, що коли вона програє, на нашому кордоні буде Росія, яка погрожуватиме застосувати силу проти наших сусідів. Після вторгнення 24 лютого 2022 року більшість з нас поїхали допомагати. Хтось поїхав до кордону з їжею, хтось прийняв біженців під свій дах. Ми допомагаємо їм як держава у військовому та іншому плані. Але питання сільськогосподарської продукції - це інша справа, це втручання в наш ринок», — стверджують мітингувальники.
Більшість з них впевнені, що ані гуманітарна, ні військова допомога ними не блокується.
Дії польських фермерів підтримав міністр розвитку та технологій Польщі Кшиштоф Гетьман, який стверджує, що вони протестують за гідну справу.
У МЗС України дії мітингарів назвали неприйнятними і наголосили, що блокування польсько-українського кордону, якими би гаслами воно не супроводжувалося, не має виправдання.
Віцепрем’єр-міністр з відновлення - міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков заявив, що Україна відправила транзитом через Польщу лише близько 5% загального експорту агропродукції.
Надвечір стал відомо, що польські фермери послабили обмеження руху деяких видів транспорту.