Міфи про криптовалюту: розвінчуємо найпоширеніші упередження
Міфи про криптовалюту: розвінчуємо найпоширеніші упередження

Міфи про криптовалюту: розвінчуємо найпоширеніші упередження

Важко знайти людину, що не чула б про криптовалюту, оскільки у часи різкої зміни курсу біткоїну це обговорюють практично усі ЗМІ, навіть недотичні до криптотематики. Втім, довкола цієї теми все ще вирують різноманітні упередження та пересуди.

У відкритому доступі в інтернеті вже є достатньо інформації щодо того, як саме працює криптовалюта, але багато хто все ще вважає це виключно "грошима для тіньових справ". Хоча експерти вже давно розвінчали це твердження, довкола біткоїну на криптогалузі загалом вистачає різних міфів.

Саме тому OBOZ.UA запитав думку читачів в соцмережах щодо найпоширеніших міфів про криптовалюту й розібрався, наскільки вони правдиві.

Що українці думають про криптовалюту.

Міф №1. Криптовалюта пов’язана з брудними грошима

Згідно з даними ООН, у світі щорічно відмивається близько $800 млрд, що можна порівняти з 5% світового ВВП. В свою чергу дослідження криптоаналітичної компанії Chainalysis показало, що у 2023 році кількість активів, що отримали криптоадреси, пов’язані з незаконною діяльністю, знизилася з $39,6 млрд до $24,2 млрд. Аналітики підрахували, що з такою діяльністю пов’язані лише 0,34% транзакцій.

Таким чином фіатні (тобто національні) валюти використовуються зловмисниками набагато частіше. Частково це можна пояснити тим, що фіатні гроші складніше відстежити всупереч поширеній думці про анонімність у блокчейні.

Кожну транзакцію у блокчейні можна відстежити.

Як наголошують експерти бізнес-консалтингової компанії FTI Technology, відстежуваність криптоактивів забезпечується завдяки традиційним криміналістичним методам, а також використанню протоколів KYC.

Know Your Customer (KYC) – стандартна практика для централізованих криптовалютних бірж, що полягає у верифікації користувачів. Це позбавляє їх анонімності, але натомість надає посилений рівень безпеки, доступ до повного функціонала платформи та гарантії відновлення акаунта в разі втрати пароля.

Як правило стандартна перевірка триває до 24 годин – після цього користувач отримує сповіщення про її статус. Втім, інтеграція з порталом держпослуг Дія дозволила українським користувачам криптобіржі WhiteBIT скоротити цей процес до кількох хвилин. Це можливо зробити як у браузерній версії сайту, так і через мобільних застосунок.

Аби пройти верифікацію через десктопну версію, необхідно:

  • у меню користувача відкрити сторінку верифікації;
  • серед способів перевірки обрати "Верифікація через Дію", відкрити застосунок "Дія" та відсканувати за його допомогою QR-код на екрані;
  • надалі потрібно лише підтвердити передачу документів у Дії та очікувати на завершення перевірки документів.

Крім того, у блокчейн-галузі вже давно розробили інструменти задля запобігання розповсюдження нечесних користувачів. Одним з них є AML-перевірка. Наприклад, на WhiteBIT лише за 1 USDT (а власникам нативної криптовалюти біржі WBT щоденно надаються безкоштовні перевірки) користувачі можуть миттєво перевірити будь-який криптогаманець на рахунок його причетності до незаконної діяльності. Зробити це можна, натиснувши на AML у меню "Продукти", вказавши адресу гаманця для перевірки і натиснувши "Перевірити".

AML-перевірка дозволить дізнатися, чи пов’язана криптоадреса з незаконною діяльністю.

Міф №2. Біткоїн – "мильна бульбашка"

Деякі українці вважають першу криптовалюту біткоїн "бульбашкою", що може скоро луснути. Така точка зору спирається на те, що буцімто біткоїн не має внутрішньої цінності, а його курс залежить лише від спекуляцій на ринку. Втім, це не зовсім так, оскільки у код біткоїну закладено низку інструментів для підтримки його вартості.

Зокрема – це емісія, обмежена у 21 млн BTC, з яких вже було створено 19,6 млн монет. Оскільки актив не може створюватися безкінечно, його пропозиція стане дефіцитною, а ціна, як наслідок, виросте.

Крім того, перша криптовалюта має й інші дефляційні інструменти – зокрема щочотири роки видобуток біткоїну падає вдвічі. Цей процес називають халвінг і наступного разу він відбудеться у квітні 2024 року. Після цього кількість біткоїнів, що добуваються майнерами, впаде з 6,25 BTC до 3,125 BTC за доданий блок – оскільки карбування нових монет знизиться, це також призведе до підняття їхньої вартості.

Також цінність біткоїну частково виражається через кількість електроенергії, що використовується для його видобутку. Цей процес називається майнінг.

Експерти з інвестиційної компанії Ark Invest пояснили, що біткойн дійсно не поводить себе як традиційний інвестиційний актив. Натомість вони стверджують, що біткоїн претендує на статус глобальної цифрової валюти.

У Ark впевнені, що подорожчання будь-якого активу залежить від його здатності зберігати чи навіть примножувати свою вартість. "У певному сенсі йдеться про циклічність: чим більше людей цікавляться активом – тим вищою буде його ціна, і чим актив ефективніший – тим більше людей захочуть його мати. Іншими словами, цінність грошей полягає в тому, що люди вірять в їхню цінність", – стверджують аналітики.

Це підкріплюється історично – найпоширенішім та найстабільнішим формам грошей була властива підтримка їхнього попиту. Зокрема успіх золота підкріплюється його дефіцитністю, замінністю та довговічністю.

У Ark наголосили, що біткоїну не лише притаманні ці ж самі характеристики, але й низка інших, наприклад, крім того, що його легше передавати між користувачами, для цього не потрібно нікуди йти. Також біткоїн можна поділити на менші частки.

"Це все дає йому можливість стати глобальною цифровою валютою, якщо не найкращою її формою", – наголосили експерти Ark і нагадали, що ринкова капіталізація біткоїну складає лише 2% від вартості золота.

Міф №3. У криптовалюті важко розібратися

Вивчати щось нове ніколи не просто. А оцінити, чи важко розібратися у різних аспектах криптогалузі, можна лише особисто. Для цього українці мають декілька можливостей, що до того ж не будуть їм коштувати абсолютно нічого.

По-перше, за сприяння криптобіржі WhiteBIT на національній освітній платформі Дія.Освіта було запущено безоплатний курс "Криптограмотність та блокчейн". Він складається з чотирьох модулів, які мають певну кількість уроків, і розрахований на 100 годин освоєння матеріалу. Також курс доступний англійською мовою.

Ті, хто не має вільного часу для відвідування онлайн-занять, але хоче поглибити свої знання з криптограмотності, можуть переглянути відеокурс WhiteBASE: trading на YouTube-каналі WhiteBIT.Крім того, школа Cryptology проводить безоплатний курс курс для тих, хто хоче дізнатися, чи підходить йому криптотрейдинг. Програма складається з 9 модулів.

Міф №4. Крипта – це легкий і швидкий заробіток

Хоча від історій про криптотрейдерів, що стають мільйонерами, і зльоти курсу відомих активів може запаморочитися у голові, критично важливо пам’ятати про високу волатильність криптоактивів. Це вважається як його перевагою, так і недоліком.

У такій галузі ніхто не може гарантувати прибуток, оскільки курс деяких активів може бути дуже мінливим. Саме висока волатильність криптовалют дає можливість заробити на різниці курсів, але так само, якщо невірно розпізнати ринкові сигнали, кошти можна втратити.

Тому займатися криптотрейдингом або інвестуванням у такі активи потрібно, маючи відповідний досвід або пройшовши попереднє навчання. Досвідчені експерти радять підходити до крипторинку з довгостроковою перспективою, ретельно проводити власні дослідження та диверсифікувати свої портфелі.

Міф №5. Криптовалюту просто вкрасти

Перш за все варто сказати, що вкрасти криптовалюту з блокчейну неможливо. Криптовалюта – це віртуальний актив, який не може існувати поза межами певної мережі.

Зламати блокчейн практично неможливо. Для цього зловмисники мають контролювати не менш як 51% нод – мережевих вузлів, або ж усіх комп’ютерів, підключених до блокчейну. Наприклад, блокчейн Bitcoin має 14 тисяч таких вузлів – жодне хакерське угруповання не має технічної можливості його зламати.

П’ять фактів про криптовалютну індустрію.

Втім, марно буде заперечувати факти кібератак на криптовалютні проєкти та те, що власники криптовалюти, можуть втратити її через обман. Саме тому варто забезпечити надійність зберігання своїх активів та дотримуватися правил кібербезпеки.

Раніше ми вже писали, як захистити свою криптовалюту від хакерів та шахраїв:

  • якщо вона зберігається у холодному криптогаманці, пароль до нього має знати лише власник;
  • нікому не надавати дані для входу в особистий акаунт криптобіржі чи іншої платформи;
  • щоразу перед введенням перевіряти веб-адресу платформи, на якій зберігаються активи;
  • не встановлювати на комп’ютер, з якого ви заходите у акаунт, програми для віддаленого доступу (AnyDesk, TeamViewer, Chrome Remote Desktop тощо);
  • перевіряти адресу перед підтвердженням транзакції і не копіювати адреси з історії транзакцій;
  • користуватися двофакторною авторизацією (2FA);
  • використовувати антифішингові методи захисту. Наприклад, клієнти WhiteBIT мають змогу підключити функцію "Антифішинг" – після цього для підтвердження справжності листів від криптобіржі до них додаватиметься буквено-цифровий пароль.

Що ж щодо безпеки самих майданчиків? Обирати варто такі платформи, що пройшли незалежну кібербезпекову перевірку (а краще – декілька різних). Наприклад, експерти компанії Hacken.io включили WhiteBIT до топ-3 централізованих криптобірж, а сертифікаційна платформа CER.live надала криптобіржі рейтинг ААА за надійністю.

Крім того, того WhiteBIT зберігає 96% цифрових активів на холодних гаманцях – вони не підключені до інтернету, а отже недоступні для кіберзлочинців. А для виявлення та запобігання хакерським атакам використовується Web Application Firewall (WAF).

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader