Ліжка-трансформери, які на день перетворюються на шафу, капсульні готелі, схожі на шафу з великими полицями для сну і навіть спеціальні спальні ніші в стінах – все це здається нам сучасними рішеннями для економії простору і грошей. Однак насправді таким конструктивним рішенням уже сотні років.
Доказ тому можна побачити в одному з музеїв на півночі Шотландії. Як пише ВВС, там можна знайти предмет меблів, схожий на велику шафу із соснових дошок. Шафа має подвійні двері у всю довжину, а зверху на ній складені валізи. Її можна легко зібрати та перемістити у будь-яке зручне місце. Але всередині у ній немає полиць чи вішаків. Предмет не призначений для зберігання речей – насправді це старовинне спальне місце.
Такі ліжка-шафи або ліжка-скрині можна було зустріти по всій Європі від середньовіччя і до початку ХХ століття. Це був вельми популярний предмет меблів для сну. Деякі навіть дуже багато оздоблювали різьбленням та віконцями, робили двоповерховими, укомплектовували ящиками для білизни та невисоким ослінчиком, щоби зручніше було забиратись всередину.
Подібні меблі ставили у будинках містян і селян, їх було зручно переставляти і вони дозволяли відносно комфортно спати, навіть якщо в домі було досить мало місця. Відомий випадок від 1890 року, коли одна шотландська родина винесла ліжко-скриню до сараю і комусь довелось ночувати біля собак та коней, оскільки в будинку місця вже не було.
Бідніші люди, наприклад селяни, які вирушали до міст на заробітки, могли спати на таких ліжках по кілька людей одночасно. Часом це призводило до того, що хтось задихався уві сні. Відомо, що у Франці одна жінка заховала у такому ліжку одразу трьох таємних гостей, які загинули, бо їм не стало чим дихати. Для запобігання цьому в шафах-ліжках почали робити віконечка, через які надходило повітря.
Монтувались такі ліжка по-різному. Вони могли бути окремими предметами меблів і вільно пересуватись, а могли бути вбудованими в ніші чи прикріпленими до стін. Також нерідко замість дверцят вони мали фіранки, що створювало атмосферу затишку.
Один із секретів популярності ліжок-шаф полягав у тому, що взимку вони краще утримували тепло, що було важливо в умовах пічного опалення. Такі ліжка допомагали пережити зиму під час малого льодовикового періоду XIV-XIX століття. Як пояснив історик Роджер Екірх, у цей час Європа та частково Північна Америка потерпали від похолодання клімату. Навіть річка Темза замерзала 18 разів. А отже зберігати тепло під час сну було дуже важливо.
Але з часом ліжка-скрині стали асоціюватися з бідністю і сільським життям. Окрім браку повітря, вони також викликали певні проблеми з гігієною. Тому наприкінці ХІХ століття їхня популярність почала спадати. Хоча відомо, що в багатьох частинах Шотландії люди спали у шафах та скринях навіть у 1900-х роках.
Раніше OBOZ.UA розповідав історію ліжка від появи до наших днів.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.