Все більше українців втрачають віру у те, що Захід буде підтримувати Україну, що чинить спротив російській агресії так довго, як це декларують західні лідери. Порівняно з кінцем 2022 року наприкінці лютого 2024-го кількість громадян, що відчувають, що Захід стомився від війни, зросла практично втричі.
При цьому переважна більшість українців зберігають віру у те, що Україна зрештою переможе. Про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у період з 17 по 23 лютого поточного року.
Соціологи взялися дослідити, чи знаходить відгук у свідомості українців небезпечний наратив про те, що нібито Захід стомився від війни в Україні, чи вважають вони, що західні партнери готові залишити нашу державу напризволяще, чи навпаки – відчувають підтримку з боку західних країн.
І з'ясувалося, що у порівнянні з першим роком війни, у лютому 2024-го кількість людей, що вважають, що така втома існує, західна підтримка слабшає, і що Захід прагне натиснути на Україну, щоб змусити її піти на поступки агресору – зросла практично втричі.
Так, якщо у вересні та грудні 2022 року таку думку поділяли близько 15% опитаних, а у жовтні 2023-го кількість скептиків зросла до 30%, то наприкінці лютого ослаблення підтримки та наміри Заходу змусити Україну піти на поступки задля припинення бойових дій відчувають 44% громадян нашої держави. Натомість 49% вважають, що підтримка надається за мірою можливостей, а західні країни прагнуть завершення війни на прийнятних для нашої держави умовах.
Цікаво, що скептиків більше налічується у південних та східних регіонах, тобто там, де точаться бойові дії або звідки до фронту ближче. Так, на півдні про втому Заходу від війни говорили 51% опитаних (проти 41% тих, хто вірить у непохитність підтримки), а на сході опитування зафіксувало 48% скептиків та 44% оптимістів.
Натомість на заході та у центрі країни кількість тих, хто вважає, що Захід продовжує допомагати Україні і не відступає від відстоювання завершення війни на прийнятних для України умовах поки переважає над тими, хто дотримується протилежної думки. У західних областях 40% зневірилися у Заході, тоді як 56% продовжують вірити у його підтримку, у центральних регіонах співвідношення склає 40% до 50% відповідно.
У КМІС подібну зневіру українців розцінюють як украй негативну тенденцію. Адже зростання впевненості у тому, що Захід готовий кинути Україну напризволяще, підриває віру українців у перемогу – попри те, що частина західних країн продовжують активно підтримувати нашу державу. Водночас соціологи нагадали, що все це відбувається на тлі нарощування Росією власного виробництва зброї та отримання нею допомоги від інших тоталітарних режимів, відтак наявний рівень західної підтримки дійсно є замалим, особливо зважаючи на те, що деякі поставки західні країни здійснюють з суттєвими затримками.
"Нещодавно, 24 лютого 2024 року, була друга річниця російського повномасштабного вторгнення. Україна та українці почули багато гарних і сильних слів підтримки від західних партнерів. Проте вже 25 лютого 2024 року на форумі "Україна. Рік 2024" президент Володимир Зеленський зазначив, що наразі є 4 бригади, які досі не отримали обіцяну техніку (яку обіцяли ще під контрнаступ 2023 року). Тому ми закликаємо Захід переходити від сильних слів до сильних дій. Україна та українці зберігають волю до Перемоги, Україна та українці прагнуть продовжувати опір агресору. Україна та українці заслуговують на належну підтримку тут і зараз", – зазначив заступник виконавчого директора КМІС Антон Грушецький.
Соціологи також нагадали, що згідно з опитуваннями КМІС у грудні 2023 року 87% українців були впевнені, що за належної підтримки Заходом України (зброєю, фінансами, санкціями) Україна зможе здобути успіхи у війні проти Росії. При цьому ще у жовтні того ж року 75% вважали допомогу ЄС корисною, однак 56% оцінювали її як недостатню.
При цьому у лютому 89% опитаних продовжували вірити у те, що Україна переможе у війні – не в останню чергу тому, що сприймають боротьбу, яку веде наша держава, як спільне протистояння України і західних союзників "осі зла", до якої входить РФ та кілька інших держав з тоталітарними режимами при владі.
Нагадаємо, раніше стало відомо, скільки німців виступають за збільшення допомоги Україні та побоюються нападу РФ на інші держави. Ще одне дослідження показало, скільки європейців вірять, що Україна переможе у війні з Росією.
Тим часом українські соціологи досліджували, скільки українців готові терпіти війну стільки, скільки треба.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!