Чорнила, які сьогодні використовуються для прикраси шкіри людей, є радше строкатою сумішшю, в якій багато інгредієнтів не вказані зовсім, тож складно передбачити їхню дію на шкіру людини..
Мода на красу чи на алергію
Дослідники з Університету Бінгемтона в Нью-Йорку проаналізували хімічний склад понад 50 чорнил для татуювань від дев’яти різних брендів, серед них були і світові виробники і невеликі компанії, і взагалі ніяк не марковані суміші.
І виявилося, що 45 із 54 чорнил містили речовини, яких не було на етикетці, як-от незареєстровані пігменти чи добавки.
І, навпаки, вказані у складі чорнил добавки, були відсутні. 36 зразків начебто містили гліцерин, але він був виявлений лише в 29 чорнилах.
15 чорнил містили пропіленгліколь, визнаний алергеном за версією Американського товариства контактних дерматитів, а у деяких були виявлені навіть антибіотики.
Дослідження було опубліковано в журналі Analytical Chemistry.
Ураховуючи, як довго фарби для татуювань залишаються на шкірі, можна припустити, що невеликі кількості пігменту таки потрапляють у лімфатичні вузли. А це вже викликає серйозне занепокоєння.
– Чорнила для татуювань, особливо червоні відтінки , можуть викликати набряк, свербіж і пухирі через місяці або навіть через роки після їхнього першого введення, – каже хімік Бінгемтонського університету Джон Свірк.
Але, наголошує він, якщо інгредієнти не вказані на етикетках продукту, важко зрозуміти, що могло спричинити реакцію, і запобігти її повторенню.
Європа і США ввели контроль за вмістом фарб для татуювання
Європейське хімічне агентство в 2022 році запровадило правила щодо обмеження тисяч небезпечних хімічних речовин, що містяться в фарбах для татуювань. Воно розглядає речовини в концентраціях до 2 частин на мільйон.
Наприкінці 2022 року Управління з контролю за продуктами й ліками США (FDA) також розпочало регулювання чорнила для татуювань у рамках розширення своїх повноважень щодо регулювання косметики.
Результати досліджень хіміків з Університету Бінгемтона можна використовувати як основу для порівняння з результатами майбутніх досліджень, щоб оцінити вплив прийнятих країнами обмежень і, зрештою, підвищити безпеку модної процедури.
Джерело: