Індексація пенсій, скасування виплат для ВПО та літній час: що чекає на українців у березні
Індексація пенсій, скасування виплат для ВПО та літній час: що чекає на українців у березні

Індексація пенсій, скасування виплат для ВПО та літній час: що чекає на українців у березні

Індексація пенсій

23 лютого на засіданні уряду було ухвалено рішення про індексацію пенсій з 1 березня 2024 року. Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль у своєму телеграмі. Щоправда, пенсії зростуть не на 13%, як прогнозувалося раніше, а набагато менше.

«Це вже третя індексація за час повномасштабної війни, – йдеться у повідомленні. – Пенсії підвищаться майже на 8%. Середній розмір підвищення становитиме 322 грн, а середня пенсія зросте до 5717 грн.

Індексація торкнеться понад 10 млн українців. Йдеться про 9,5 млн цивільних пенсіонерів, майже 600 тис. пенсіонерів силових відомств та майже 100 тис. «чорнобильців».

Крім того, з 1 березня буде проіндексовано на 8% пенсії 20,8 тис. науковців, держслужбовців, співробітників органів місцевого самоврядування, повідомляє Мінсоцполітики. Тобто уряд прискорив проведення індексації для цих категорій – минулого року відповідна індексація для них відбулася з 1 липня.

Скасування виплат для ВПО

З 1 березня для внутрішньо переміщених осіб в Україні зміниться порядок виплат допомоги: частина переселенців залишиться без грошей.

Якщо раніше ВПО могли отримувати виплати від держави (дорослі – 2000 грн, діти та особи з інвалідністю – 3000 грн) автоматично після реєстрації статусу внутрішньо переміщеної особи, то з березня виплачуватимуть гроші лише нужденним, враховуючи загальний дохід усієї родини переселенців. Автоматично виплати продовжать лише тим, хто однозначно не може працювати і потребує підтримки держави. Це пенсіонери, чия пенсія не перевищує 9444 грн, люди з інвалідністю І чи ІІ групи, діти-сироти, тяжкохворі діти, батьки-вихователі та прийомні батьки.

Докладно про це ми писали тут.

Комунальні тарифи

Щонайменше до кінця опалювального сезону комунальні тарифи в Україні залишаться без змін. Побутові споживачі, які користуються послугами «Нафтогазу», у березні, як і раніше, платитимуть 7,96 грн за куб газу. Тарифи на воду також не зміняться: як ми писали раніше, вода подорожчає з 1 квітня.

У березні побутові споживачі продовжуватимуть платити за електроенергію за тарифом 2,64 грн/кВт*годину. Водночас експерти не виключають, що на початку літа на українців чекає зростання тарифів на електроенергію. На думку голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка, на електроенергію може зрости до 5,5 грн, і не виключено, що це станеться вже з 1 червня.

Курс долара

Лютий для гривні виявився майже таким же поганим, як і січень, вважає фундатор компанії SpiceProp Наталія Бойко. Долар на міжбанку подорожчав на 1,7%, а в банках американська валюта стала дорожчою на 1,4%.

– У березні ослаблення гривні, швидше за все, продовжиться, – зазначила експерт у коментарі Коротко про. – Базовий прогноз офіційного курсу – 39,00-39,50 грн за долар. Цьому сприятимуть можливі затримки фінансової допомоги США, сезонне зростання попиту на валюту, зниження привабливості гривневих вкладів.

Якщо фінансову допомогу від США до другої половини березня так і не буде схвалено, кінець наступного місяця може бути для гривні особливо складним, вважає Наталя Бойко. Справа в тому, каже експерт, що в цей період почне активізуватись сезонний фактор, коли весняне пожвавлення економічної активності призводить до додаткового зростання попиту на іноземну валюту. У цьому разі в обмінниках ми навіть зможемо побачити курс 40 грн за долар.

Подорожчання овочів та фруктів

Експерти вважають, що на початку весни ціни на овочі та фрукти цілком можуть зрости на 5-7%. На вартість вплинуть зміни співвідношення попиту та пропозиції, інфляція, погодні чинники та світові тренди. Крім того, багато залежить від якості овочів та фруктів, які сьогодні знаходяться у сховищах.

До найменш ризикових продуктів експерти відносять соняшникову олію, м'ясо та птицю, крупи та бобові, а також яйця та цукор. Це не означає, що ціни на ці товари неодмінно знизяться, але з високою ймовірністю вони виявляться у списку найменш постраждалих.

Перехід на літній час

Суперечки про доцільність переведення годинників на зимовий та літній час йдуть не перший рік, але прихильники та противники переведення стрілок ніяк не можуть дійти до спільного знаменника. Кілька років тому одним із основних аргументів відмовитися від переведення годинників в Україні було відповідне рішення Європейського парламенту: востаннє перевести стрілки Європа планувала у березні 2021 року. Тоді кожна європейська країна мала сама вирішити, який час – літній чи зимовий – вона залишить у себе. Однак у зв'язку з пандемією реалізацію рішення Європарламенту було припинено, а потім і зовсім стало не до цього.

Тож у Європі, як і в Україні, продовжують перекладати стрілки. В останню неділю березня, 31 березня 2024 року, годинник буде переведений із зимового на літній час, тобто на одну годину вперед.

Теги за темою
Економіка
Джерело матеріала
loader
loader