Залізо – життєво важливий мікроелемент, який відіграє ключову роль в утворенні червоних кров'яних тілець, котрі транспортують кисень по кровотоку. Порушення функції еритроцитів призводить до залізодефіцитної анемії, через яку можуть виникнути серйозні ускладнення роботи серцево-судинної системи та легень.
Найбільш простий і природний спосіб впоратися із дефіцитом заліза - вживати його разом із їжею. Дослідники назвали 70 натуральних продуктів із високою концентрацією заліза, які допоможуть запобігти анемії.
Що таке залізодефіцитна анемія?
"Анемія виникає тоді, коли в організмі недостатньо здорових еритроцитів для доставки кисню з крові в тканини. У людей з анемією висока ймовірність низького гемоглобіну – білка, збагаченого залізом", – говорить доктор медичних наук Джаред Браунштейн. Існує кілька типів анемії, найпоширеніша з яких залізодефіцитна.
Запаси заліза в організмі виснажуються через крововтрату, недостатнє споживання продуктів, багатих на залізо, шлунково-кишкові захворювання, хвороби нирок, ожиріння, серцеву недостатність та інші стани здоров'я.
"Якщо у вас залізодефіцитна анемія, важливо збільшити споживання продуктів, багатих залізом та вітаміном С, який покращує засвоєння заліза", – зазначає лікар-дієтолог Джен Каденхед. "Засвоєння заліза із продуктів харчування частково визначається джерелом: гемове або негемове залізо", - наголошує експерт.
Дефіцит заліза може розвинутись у вегетаріанців або людей, які дотримуються певної дієти через раціон.
Гемове та негемове залізо: у чому різниця?
"До джерел гемового заліза належить м'ясо, курятина, морепродукти. Воно легше засвоюється, на відміно від негемового", - пояснює дієтологиня Northwell Health у Нью-Йорку Ніколь Роуч.
"Негемове залізо міститься в рослинних продуктах: цільнозернових, горіхах, бобових, насінні та зелені, листових овочах", - зазначає Браунштейн.
Негемові джерела краще поєднувати з продуктами, багатими вітаміном С: апельсинами, ягодами, помідорами, солодкою картоплею, червоним перцем і броколі. Це сприяє кращому засвоєнню заліза.
Розрахунок добової норми заліза для чоловіків та жінок
Для людей від 19 до 51 року рекомендована добова норма заліза становить 18 г для жінок та 8 г для чоловіків. Після 51 року рекомендована добова норма як для чоловіків, так и для жінок становить 8 г. Ідеальна дієта при анемії включає нежирне м'ясо, овочі, бобові, цільнозернові продукти, фрукти. Найкращі джерела негемового заліза:
- буряк, кульбаба та зелень капусти;
- усі види капусти;
- броколі;
- шпинат;
- горох;
- зелена квасоля;
- солодка картопля;
- чорнослив;
- інжир;
- родзинки;
- курага;
- сушені персики;
- кавун;
- полуниця.
Горіхи та насіння з високим вмістом заліза
Горіхи та насіння - джерело корисних жирів, клітковини, білків та поживних сполук для підтримки серцево-судинної системи. Ці продукти також містять високу концентрацію заліза:
- мигдаль;
- кешью;
- фісташки;
- кедрові горіхи;
- арахіс;
- горіхи макадамії;
- насіння кунжуту, льону, гарбуза та конопель.
М'ясо з високим вмістом заліза
М'ясо птиці та червоне м'ясо – найлегші форми засвоєння заліза. Експерти називають такі продукти тваринного походження із високим вмістом заліза: яйця, індичка, курка, яловичина, свинина, баранина, телятина, куряча або яловича печінка, ліверна ковбаса, м'ясо дичини.
Морепродукти та риба з високим вмістом заліза
Морепродукти та риба збагачені жирними кислотами омега-3, вітамінами та мінерали, у тому числі вітаміном D та цинком. Вони також є чудовими джерелами заліза: креветки, гребінці, омари, краби, молюски, устриці, тунець, сардини, пікша, форель, морський окунь, палтус.
Бобові з високим вмістом заліза
Бобові містять корисний рослинний білок, клітковину, вітаміни та мінерали. Вони є чудовим джерелом заліза, а також корисною заміною червоного м'яса. При анемії корисні: горох, чорні, білі та соєві боби, квасоля пінто та гарбанзо, хумус, сочевиця, тофу.
Цільнозернові продукти із високим вмістом заліза
Цільнозернові продукти – джерело клітковини, необхідної для здорового травлення та зменшення ризиків серцево-судинних захворювань. При анемії чудовим джерелом заліза є:
- цільнозерновий хліб;
- пшеничні продукти;
- білий хліб та макарони з твердих сортів пшениці;
- відрубні пластівці;
- вівсяна каша;
- кукурудзяне борошно;
- житній хліб.
Яких продуктів слід уникати при анемії
Лікар Роуч зазначає: при анемії є певні продукти та напої, яким не місце в раціоні в період лікування, оскільки вони перешкоджають засвоєнню заліза або швидко знижують його рівень.
- молочні продукти, оскільки вони містять кальцій, який часто конкурує із залізом за засвоєння;
- фрукти, кава, чай, червоне вино та пиво: містять дубильні речовини – таніни, які знижують біодоступність заліза та ускладнюють його засвоєння.
"Зловживання алкоголем – пригнічує синтез клітин крові, стає причиною певних аномалій, які перешкоджають дозріванню функціональних клітин", – зазначає лікар Браунштейн.
Симптоми анемії
Анемія легкого та середнього ступеня важкості зазвичай протікає безсимптомно. Однак в деяких випадках спостерігаються такі симптоми як запаморочення чи почуття слабкості; головні болі; проблеми із концентрацією уваги; бліда шкіра; слабкість; холодні, онімілі або поколюючі руки та ноги; дратівливість, втрата апетиту.
На думку експертів, вегетаріанці та вегани найбільш схильні до ризику анемії. Дефіцитом заліза також часто страждають вагітні та люди, які нераціонально харчуються й мають хронічні захворювання ШКТ. Споживаючи достатню кількість натуральних продуктів рослинного й тваринного походження із високим вмістом вітамінів і мінералів, у тому числі заліза, можна легко і смачно підтримувати достатній рівень цього елемента в організмі.