Російська армія і пов’язані з ними групи систематично застосовують тортури в окупованих районах України, що вказує на “навмисну політику”.
Про це в п’ятницю, 8 березня, заявила спеціальна доповідачка ООН з питань тортур Еліс Джилл Едвардс.
Росіяни застосовують тортури організовано і систематично
Експертка дійшла висновків про тортури російських військових після відвідин України у вересні.
– Обсяг заяв, що заслуговують на довіру, про тортури та інші форми жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання (свідчить про те, що, – Ред.) тортури є елементом військової політики Росії, – заявила вона Раді ООН з прав людини.
За її словами ці тяжкі злочини “не є ні випадковими, ні непередбачуваними”.
Виступаючи перед журналістами, Едвардс сказала, що українські прокурори повідомили їй про наявність близько 103 тис. відкритих справ, пов’язаних із воєнними злочинами і злочинами проти людяності, з яких 90% були зареєстровані як справи про тортури.
Едвардс, яка заявила, що особисто вивчила десятки справ, пов’язаних із ймовірними зловживаннями з боку російських військ та їхніх союзників, сказала, що в застосуванні катувань вочевидь присутні “намір і мета, які не можна назвати аберантною (аберантна поведінка – відхилення від умовної норми психічної діяльності особистості, – Ред.) або ситуативною поведінкою”.
У звіті за підсумками свого візиту Едвардс зазначила, що “тортури застосовували організовано і систематично“, причому одні й ті самі методи, як стверджується, використовували в різних окупованих регіонах.
Її висновки, заявила вона Раді ООН, вказують “на прямий дозвіл і навмисну політику” з боку російської влади.
Катування неприпустимі
У п’ятницю вона знову звернулася до Москви з проханням “видати сильну і недвозначну директиву… про те, що тортури ніколи не припустимі і що вони будуть каратися”.
Едвардс, якій відмовлено в доступі в Росію, також закликала Кремль “почати розслідування цих звинувачень і допустити міжнародних спостерігачів в усі місця позбавлення волі і для спостереження за кримінальними процесами”.
Довідка. Едвардс та інші спеціальні доповідачі є незалежними експертами з прав людини, які призначаються Радою ООН з прав людини, але не виступають від імені ООН.