Відновлення авіаційного сполучення в Україні можливе лише за умови забезпечення безпеки польотів, що контролюється міжнародними організаціями. Про це розповів авіаційний експерт Костянтин Криволап в ефірі телемарафону.
"Незважаючи на всі заяви, якщо не буде забезпечено на належному рівні безпеку літаків, аеропортів, пасажирів, смуг, то нічого літати не буде", – сказав він.
Криволап зазначив, що міжнародна організація ІКАО є головною в світі з питань безпеки, вона займається виключно питаннями безпеки польотів, і стандарти, розроблені організацією, імплементуються на національному рівні. На рівні ЄС створено організацію ІАСА, яка концентрується на конкретних напрямках – системи контролю аеропортів, безпеки злітно-посадкових смуг, безпеки інфраструктури аеродромів тощо.
"І якщо будуть знайдені компромісні рішення з цими авіаційними регуляторами, то лише в такому випадку можливо відкриття аеропортів. Треба розуміти, що для нас це дуже важливо, адже відсутність переміщення – це стримуючий для бізнеса фактор", – сказав Криволап.
За його словами, наразі в Україні займаються цим питанням і спілкуються з цими міжнародними організаціями.
"Інфраструктурно ми готові, головне – це посилення ППО в цих районах, де будуть аеропорти. І будемо чекати на прийняття цих необхідних рішень. Але ще раз повторюю: якщо не буде безпеки, не буде польотів. Ніхто не дозволить літати, якщо буде можливість ураження ракетами чи "шахедами", – наголосив експерт.
На думку Криволапа, з точки зору безпеки повітряного простору до відновлення польотів найбільш готовий Київ. Проте також це можуть бути аеропорти Львова та Ужгорода.
"Якщо не буде забезпечено безпеку – ніхто літати не буде. Ми ж не російські самогубці, в них літаки вже виходять з ладу, там ситуація підходить до критичної з точки зору експлуатації. Там відмови двигунів – це звичайна розвага, рейси зупиняються, переносяться", – сказав Криволап.
Експерт зазначив, що на початку гарячої фази війни у росіян було 820 літаків Boeing і Airbus, які зараз не обслуговуються. Наразі, за даними експерта, у них залишилося близько 500 літаків, але Boeing та Airbus категорично не обслуговують ці літаки.
"А якщо не обслуговує сертифікований центр, то вони не мають права літати. Але росіяни літають, у них здатність до самогубства на високому рівні", – зазначив він.
Відновлення польотів в Україні – що відомо
Директор Міжнародної ради аеропортів Європи (ACI EUROPE) Олів'є Янковець у лютому висловив думку, що авіасполучення в Україні можуть відновити до кінця 2024 року. За його словами, зокрема, треба переконатися, що система протиповітряної оборони розташована там, де вона має бути.
Авіаційний експерт та менеджер авіаційного сектору Богдан Долінце повідомив, що в Україні спочатку будуть відновлювати вантажні авіаперевезення, а потім буде розглядатися можливість відновлення пасажирських перевезень.