Більшість політичних груп Європейського парламенту (ЄП) підтримали ідею повністю заборонити імпорт продуктів та зерна з Росії. Деякі депутати ЄП закликали до термінового запровадження ембарго, назвавши торгівлю з РФ аморальною. Втім, у Єврокомісії поки що не поспішають забезпечувати реалізацію таких санкцій і кажуть, що "вивчають ситуацію".
Зокрема терміново заборонити агропродукцію з України закликав поляк Анджей Халіцький, який виступав від імені Європейської народної партії – найбільшої групи в Європарламенті. Заклик пролунав під час позачергових дебатів щодо аграрного ембарго 12 березня, повідомляє DW.
Так, Халіцький заявив, що разом із колегами очікує від Єврокомісії законопроекту про накладення санкцій на продукти з РФ. "Росія вкидає своє продовольство до Європи і використовує його як зброю. Зараз ми спостерігаємо зростання імпорту продовольства та зернових із Росії та Білорусі за демпінговими цінами. Це вкрай тривожна тенденція", – сказав він.
Із Халіцьким погодився представник Литви Пятрас Ауштрявічюс (груп Renew Europe). "Торгівля ЄС з державою-агресором, що її підтримує, Росією і Білоруссю аморальна і має бути припинена. Виручка служить військовим цілям агресорів, а це працює і проти українців, і проти всіх нас", – пояснив євродепутат.
Слова парламентарів підтверджуються статистикою – ЄС справді наростив імпорт агропродукції з РФ та Білорусі за останній рік. Найбільше закупівлі збільшили Нідерланди (+70%), а також Іспанія, Німеччина та Італія (+40%). Загалом у 2023 році РФ та Білорусь продали на ринок ЄС понад 1,5 млн тонн зерна, що створює нечесну цінову конкуренцію, що погіршує становище фермерів у Євросоюзі.
Досі російські продукти не підпадали під санкції Європейського Союзу. При цьому європейські фермери, які незадоволені "зерновою" політикою Євросоюзу, виступають виключно проти української агропродукції. На цей підозрілий факт звернула увагу євродепутатка з Німеччини Віола фон Крамон-Таубадель (група "зелених").
"Уявіть собі: товарний потяг у глухій місцевості, його вагони розгромлені, а 160 тонн зерна вивалено у багнюці. Потяг знаходиться в Польщі, зерно – українське. Це результат багатомісячної блокади України європейськими фермерами. Водночас у Латвії, Литві, Іспанії, Італії, Бельгії, Греції та інших країнах ЄС російські потяги, вантажівки та кораблі зі субсидованим зерном зустрічали не протестами, а грошима", – заявила вона.
На заклики євродепутатів відреагувала представниця Європейської комісії (ЄК) Ільва Йоганссон. Єврокомісар запевнила, що ЄК "розгляне будь-які додаткові заходи, які вважатиме за необхідні, щоб уникнути дестабілізації зернових ринків Євросоюзу".
"Єврокомісія аналізує потоки продовольчої продукції в ЄС та з нього та оцінює їх вплив на наші сільськогосподарські ринки та фермерів, наших клієнтів, а також на ширше питання глобальної продовольчої безпеки... Євросоюз активно працює над збереженням глобального потоку сільськогосподарської та харчової продукції, наприклад , шляхом цілеспрямованих відступів від заборони у санкціях проти РФ", – зазначила Йоганссон.
Хто вже заборонив зерно та продукти з РФ
На початку 2024 року Латвія вже запровадила власну заборону на ввезення агропродукції з Росії та Білорусі. У березні було офіційно затверджено перелік товарів, на які поширюється заборона. До списку увійшли не лише зернові, бобові та олійні культури, а й багато овочів, а також продукти переробки агропродукції.
Як заявляв міністр сільського господарства Латвії Армандс Краузе, забезпечити продовольчу безпеку ЄС під час заборони російської їжі можна за рахунок агропродукції з України. "Все, що імпортується з Росії, може імпортуватися з України. Таким чином (забороною імпорту з РФ. – Ред.) ми підтримаємо Україну, а не допомагатимемо Росії підгодовувати її машину війни... Зараз у нас є ці труднощі на (польському. – Ред.) кордоні. Ми повністю підтримуємо Україну. З погляду Європейського Союзу те, що відбувається на кордоні, не зрозуміло", – сказав Краузе.
У Польщі після запровадження латвійського ембарго теж замислилися про аналогічні заходи на національному рівні. Однак далі обговорень справа наразі не пішла.
Про необхідність заблокувати постачання із РФ неодноразово говорила й українська сторона. Про це згадував міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Чомусь ніхто з європейських фермерів не бореться із зерном, яке у величезних обсягах надходить на ринок Європи. Розкрутили одну тему, що у всьому винна Україна. Таке розуміння існує на рівні цих протестувальників", – зазначав Кулеба, говорячи про польські протести та блокаду кордону України.
Як повідомляв OBOZ.UA, Україна готова обмежити обсяги свого експорту до Євросоюзу задля зняття поляками блокування кордону між країнами. Однак натомість хоче, щоб ЄС заборонив ввезення на свою територію продукції з Росії.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!