Росія намагається змінити демографічний склад Криму: в Amnesty International назвали кінцеву мету окупантів
Росія намагається змінити демографічний склад Криму: в Amnesty International назвали кінцеву мету окупантів

Росія намагається змінити демографічний склад Криму: в Amnesty International назвали кінцеву мету окупантів

Країна-агресор Росія від початку окупації Криму намагалася змінити етнічний склад півострова, завозячи туди росіян та придушуючи українську й кримськотатарську спільноти. Кінцева мета загарбників – викорінення культурної ілентичності та мови, такий досвід вони наразі застосовуть і на інших окупованих територіях України.

Про це йдеться в доповіді правозахисної організації Amnesty International, оприлюдненої до десятої річниці окупації Криму. Зокрема дослідник Amnesty International по Україні Патрік Томпсон на брифінгу 18 березня розповів, що країна-окупант протягом десятиліття забороняла використання української та ​​кримськотатарської ​​мов в освіті, медіа, під час національних святкувань та в інших сферах життя.

Також у Криму пригнічуються релігійні й культурні обряди, які не відповідають тим, що заохочуються Москвою.

"Окупаційна влада також насильно переміщувала людей із Криму та перевозила туди російське цивільне населення. ​​Росія повинна припинити вдаватися до утисків і викорінення неросійських національних ідентичностей на територіях, окупованих нею, та припинити порушувати міжнародне гуманітарне право та право прав людини", – закликав правозахисник.

Як ідеться в доповіді, захопивши український Крим, РФ одразу ж запровадила там власну шкільну програму, а освітянам, учням і батьків, які були з цим не згодні, погрожували переслідуваннями.

Також були незаконно впровадженні російські закони і практики, зокрема ті, що стосуються придушення права на свободу думки й мирних зібрань.

Кримські татари, мусульмани за віросповіданням, зіштовхнулися з жорстокими репресіями.

Російські силовики регулярно переривали п’ятничні молитви в мечетях Криму для перевірки паспортів усіх присутніх, а також проводили обшуки домівок у пошуках релігійної літератури.

"Понад 100 кримських мусульман і мусульманок потрапили на лаву підсудних через необґрунтовані звинувачення в тероризмі й отримали тюремні терміни до 24 років, які вони відбувають у Росії", – йдеться в доповіді.

Під забороною опинилися й "Свідки Єгови", яких оголосили "екстремістами", що вплинуло на приблизно 8000 вірян, а 12-х кримських "свідків" засудили до шести років ув’язнення чи більше.

УПЦ Київського патріархату (після 2018 року ПЦУ) відмовилася перереєстровуватися за законодавством РФ, а за перший рік окупації втратила 38 із 46 своїх парафій, на сьогодні – усі з них.

У травні 2023 року окупаційна влада протиправно виселила церкву з собору в Сімферополі.​

Також мішенню окупантів Криму стали незалежні ЗМІ, заявили в Amnesty International. Уже в перші дні окупації кількох журналістів викрали в межах насильницької кампанії проти українських активістів.

Станом на початок березня 2014 року україномовні телеканали та радіостанції зняли з ефіру й замінили російськими. А кримськотатарський телеканал ATR через утиски – рейди в офісах, конфіскацію серверів, дзвінки "згори" – був вимушений переїхати на підконтрольну територію України та втратив можливіть мовити в Криму.

Доступ до онлайн-медіа, які вимушено залишили Крим, безпідставно блокували на півострові, без жодних судових дозволів, йдеться в доповіді правозахисників.

"​​Росія повинна негайно припинити всі порушення міжнародного гуманітарного права та права у сфері прав людини в Криму й на інших територіях України під окупацією. Винні в усіх злочинах за міжнародним правом повинні бути притягнуті до відповідальності в рамках справедливого суду, а постраждалі й рідні жертв – мати змогу повною мірою реалізувати свої права на правду, справедливість та відшкодування", – заявили в Amnesty International.

Джерело матеріала
loader