Тільки падіння цін на нафту може зупинити Путіна — Reuters
Тільки падіння цін на нафту може зупинити Путіна — Reuters

Тільки падіння цін на нафту може зупинити Путіна — Reuters

Тільки падіння цін на нафту може зупинити Путіна — Reuters

Росія може відмовитися продавати нафту за низькими цінами й замість цього скоротити видобуток.

Можливо, Путін перегляне своє рішення щодо війни в Україні, якщо Захід зможе урізати доходи Москви від продажу нафти, але це буде важко здійснити. Попри те, що союзники України відмовляються від російської нафти, а Європа знаходить альтернативи російському газу, у 2023 році Москва мала позитивне сальдо поточних операцій у розмірі 51 мільярда доларів. Хоча це менше, ніж у попередньому році — 238 мільярдів доларів, Москва все ще в плюсі, повідомляє Reuters.

"Ситуація може змінитися, якщо союзники України зможуть настільки знизити експортні доходи Росії, що вона почне відчувати дефіцит", — каже старший науковий співробітник Київської школи економіки Джейкоб Нелл.

Він вважає, що експорт має впасти приблизно на 80 мільярдів доларів, перш ніж Путіну доведеться піти на крайні заходи для стабілізації економіки. Близько 30 мільярдів доларів із цієї суми може дати посилення газового ембарго, а також обмеження на експорт добрив і металів, таких як нікель. Але основна частина має бути отримана за рахунок зниження ціни, яку Москва отримує за нафту, до 50 доларів за барель.

Як вважає видання, це легше сказати, ніж зробити. G7 та інші союзники наприкінці 2022 року встановили граничну ціну на російську нафту в розмірі 60 доларів за барель, проте нафта марки Urals продається на рівні близько 71 долара за барель, що приблизно на 14 доларів нижче за ціну на нафту сорту Brent. Хоча США посилили санкції проти танкерів, які порушують граничну ціну, Росія може частково обійти їх, використовуючи власний флот.

"Союзникам Україні може пощастити, якщо світові ціни на нафту різко впадуть. В іншому разі їм знадобляться набагато жорсткіші заходи, щоб знизити ціну, яку Росія отримує за свою нафту, до 60 доларів, не кажучи вже про 50 доларів", — пише Reuters.

Основним моментом у досягненні цієї мети буде спроба переконати Індію, найбільшого імпортера російської нафти морським шляхом, перестати платити більше, ніж передбачено граничною ціною, вважає Нелл. Тоді країна зможе отримати вигоду від дешевшої нафти, а її нафтопереробники збільшать свої прибутки.

Проблема в тому, що Росія може відмовитися продавати нафту за такими низькими цінами й замість цього скоротити видобуток. Це призведе до зростання світових цін на нафту, що вдарить по Індії, а також по союзниках України. Хоча скорочення поставок нафти зашкодить Росії, Путін може піти на ризик, якщо високі ціни на нафту підвищать ймовірність перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США в листопаді.

"Союзники України поки що не готові взяти на себе необхідний ризик, щоб підірвати доходи Росії. Поки вони цього не зроблять, у Путіна немає фінансових причин припиняти конфлікт", — підсумувало видання.

Джерело матеріала
loader